reklama

BlackBerry Q10 – stylový pracovník recenze

BlackBerry Q10 – stylový pracovník [recenze]
2013-09-29T15:43:19+02:00
• 27. 9. 2013

Kanadská firma BlackBerry vydala dva nové modely s názvem Z10 a Q10. Také se už chystá nástupce celodotykového modelu  Z10 s názvem Z30. Tentokrát jsem si vyzkoušel právě druhý zmiňovaný model, pracovitého brášku, model Q10.

DSC_0132

OBSAH BALENÍ

Domů mi dorazila elegantní černá krabička s fialovým velkým nápisem na ní. Napsáno tam bylo Q10 a pod tím menším bílým písmen BlackBerry. Krabička na mě zapůsobila vcelku robustním dojmem, a tak jsem se nemohl dočkat, až ji otevřu. Hned pod víkem se skrýval stylový pracovník. Mobilní telefon byl oblepen foliemi, které hlavně kvůli funkčnosti musely být sundány. Po vyndání telefonu z krabičky se objevila menší díra, která slouží k dostání se hlouběji. Pod tímto víkem je krabička rozdělena na dvě menší. V těchto menších krabičkách se nachází manuály, nabíječka, USB kabel a sluchátka i s náhradními špunty do uší. Vše k sobě ladí, má to  nádhernou černou barvu.

DSC_0142

DESIGN

Už nadpis recenze napovídá, že telefon je stylový a pěkný. V ruce se drží skvěle a taky se s ním dobře zachází. Rozměry jsou poměrně normální, i když telefon se jeví široký. V číslech to je přesně 119.6 x 66.8 x 10.35 milimetrů a váží 140 gramů. Jeho váha je trochu větší, než je v dnešní době obvyklá váha telefonu, ale v ruce těch pár gramů těžko poznáte.

Na přední straně mobilního telefonu najdeme hlavně displej a klávesnici. Displej o velikosti 3.1″ vyrobený technologií Super AMOLED je v poměrech 1:1. Což znamená, že není jako normální dotykový displej na skoro všech ostatních zařízeních, ale je ve tvaru čtverce. Jeho rozlišení je 720 x 720 pixelů s hustotou bodů 330 PPI. Ještě než se zaměříme na klávesnici, popíšu, co je nad displejem. Samozřejmě tam najdeme reproduktor pro hlasové hovory, různé senzory, které slouží například ke ztmavení jasu na displeji kvůli okolnímu světlu, ale také tam najdeme notifikační červenou LED diodu a 2MPx HD kameru.

DSC_0130

Teď tedy ke klávesnici. Tu odděluje od displeje nádherný kovový pruh, který je také mezi každým řádkem klávesnice. Tento styl se mi zdá velice elegantní a také je tu praktické využití. Na telefon, respektive na klávesnici, se nemusíte poté moc dívat, jelikož bezpečně poznáte, že jste prstem sjeli o jeden řádek níže. Tlačítka jsou od poloviny klávesnice nakloněná na bok, a tak je nejlepší, když používáte oba dva palce k psaní. I přes tyto klady se najdou i dvě nevýhody či spíše lépe řečeno zápory.

Jelikož je mobilní telefon dělán pouze v jedné verzi, najdeme nahoře písmenko Y a dole písmeno Z. Je to tedy naopak, ale po dvou týdnech psaní, jsem si na to zvykl, ale občas jsem se stejně překlikl. Také bych přehodil tlačítko Shift a Alt. Vlevo dole na klávesnici mi prostě přijde nepřirozené mít tato dvě tlačítka jinak, než je to na počítači.

DSC_0136 DSC_0135

Na pravém boku najdeme pouze tři tlačítka. Dvě z nich jsou na zvyšování či snižování hlasitosti zvuku. Mezi nimi se nachází tlačítko mute, které rychle ztiší přehrávanou hudbu či i zastaví přehrávání videa. Na vrchní straně telefonu je uzamykací tlačítko, které také slouží jako vypínací/zapínací tlačítko. Také nalezneme konektor na 3.5 mm jack.

DSC_0138 DSC_0139

Na levé straně jsou pouze dva konektory. MicroUSB pro nabíjení a propojení s počítačem a poté microHDMI konektor pro připojení například s televizí. Na spodní straně je pouze reproduktor, který je podle mě umístěn na správném místě. Když telefon leží jak na zádech, tak na displeji, reproduktor se netlumí tím, že na něm telefon leží.

Na zadní straně je 8MPx čočka fotoaparátu, která zvládne natáčet videa ve FullHD. Fotky jdou fotit ve třech možných formátech (1:1, 4:3 a 16:9). Více o fotoaparátu se dočtete níže. Vedle něj se nachází jednodiodový blesk, který dokáže osvětlit i velký prostor. Také, stejně jako mezi řádky klávesnice, se zde nachází jeden kovový proužek. Zde však rozděluje prostor telefonu a krytu baterie. Kryt je pogumovaný, což znamená, že mobil nevyklouzne z ruky. Pod krytem najdeme slot na microSD kartu a na microSIM. Také své místo zde našla vyndavací baterie, která má kapacitu 2100 mAh.

DSC_0140

HARDWARE

V těle tohoto zařízení tepe dvoujádrový procesor od firmy Qualcomm s taktem 1.5 GHz. Operační paměť o velikosti 2 GB pomáhá telefonu plynule fungovat, hlavně když používáte multitasking, který vás bude doprovázet celým systémem. Vnitřní úložiště o kapacitě 16 GB plnohodnotně postačuje, pokud budete mobil používat pouze k práci a menší zábavě.

Telefon má všem co v dnešní době využijete. Připojíte se na WiFi, přes Bluetooth (verze 4.0), NFC a dokonce i na LTE sítě, které telefonu nedělají problém. Musím uznat, že i když jsem byl na místech, kde chytnout signál je většinou problém, s tímto telefonem jsem tento problém už neměl.

SOFTWARE

V tomto telefonu nenajdeme Android, ale systém od firmy Blackberry s názvem BB10. Tento systém je unikátní svým ovládáním pomocí gest a taky tím, že je v podstatě jednoduché se v něm vyznat. Na začátku s tím budete mít problém a vždy budete hledat tlačítko zpět či možnosti, ale žádné takové tlačítka tady nejsou.

Jak už jsem psal, vše se ovládá pomocí gest a je dobře, že vás to mobil po prvním zapnutí naučí. Pokud se tedy chcete vrátit zpět z jakékoliv aplikace – musíte ze spodní hrany displeje přejet nahoru, až se vám ukáží další otevřené aplikace. Tady se i aplikace jednoduše vypínají pomocí křížku. Možnosti u všech aplikací otevřeme přesně naopak. Tedy z vrchní hrany displeje dolů.

IMG_00000083

Sytém nemá žádnou plochu nebo něco, kde bychom si mohli umisťovat widgety či zástupce aplikací. Je to pouze menu, zde najdete všechny aplikace a můžete si tam vytvářet složky aplikací a poté je tady ještě jedna záložka, kterou je Blackberry Hub. V tomto prostředí najdete všechny notifikace a také hovory či SMS/MMS zprávy. Dá se to jednoduše filtrovat, podle toho, co tam chcete či si nastavíte, že chcete vidět vše.

IMG_00000044

Také v systému najdete horní lištu, kde rychle zapnete/vypnete Bluetooth, WiFi, budík, zvuky či rychle přejdete do nastavení. Na toto rozhraní a ovládání jsem si rychle zvykl, i když jsem ho nikdy neměl v ruce. Strašně se mi líbí jednoduchost tohoto systému a právě kvůli tomu jsem si ho velice oblíbil. Telefon používám už zhruba měsíc a nikdy se mi v ruce nezasekl. Občas jsem měl problém s tím, že přes zamykací obrazovku zůstalo hlasové volání, ale když jsem displej vypnul a zase zapnul, už bylo vše v pořádku.

IMG_00000046

Největší hrozbou tohoto systému je však málo aplikací. Obchod s aplikacemi se jmenuje BlackBerry World a dá se srovnat s Windows Phone Store. Je zde málo aplikací, které jsou zadarmo a najdete spíše placené. Bohudík BlackBerry tento problém uznává, a dokonce ho dělá vyřešitelným. Do systému BB10 jdou totiž nahrát aplikace z Androidu. Existují k tomu návody a není čeho se bát.

IMG_00000045

Systém musím ještě pochválit za předem naistalovanou aplikaci – Docs To Go, která umí číst a vytvářet soubory, jako je .doc,.xls a .ppt. Je to skvělé protože právě tyto soubory se hodí na práci. Dokonce jsem to i použil při projekci na projektor. Telefon jsem připojil výše zmíněným microHDMI a vše šlo jako po másle. Než připojíte mobilní telefon s tímto systémem do počítače, budete si muset nainstalovat aplikaci do počítače s názvem – BlackBerry Link. Tam poté vše uvidíte hezky roztříděné a nic tam neztratíte.

FOTOAPARÁT

Už výše jsem psal, že mobil dokáže fotit ve třech různých formátech. Já osobně jsem nejvíce používal 1:1, jelikož se mi to zdálo nejhezčí a upřímně dlouho jsem nefotil fotky ve čtvercovém formátu. Do aplikace fotoaparát se jde dostat i přes zamknutou obrazovku a právě kvůli tomuto nezmeškáte žádný okamžik. Také díky rychlému ostření (fotoaparát ostří automaticky) a rychlému focení, můžete vše vyfotit vícekrát a nic vám neuteče. Fotky jsou skvělé a nejsou ani rozmazané.

Zařízení dokáže nahrávat videa ve FullHD a záznam zvuku je skvělý. Také musím pochválit další úžasnou věc. Při natáčení videa, můžete v pohodě uprostřed záznamu zapnout osvětlovací diodu a hned ji klidně třeba taky vypnout. Samy se podívejte na video, které telefon natočil a přesvědčte se o jeho kvalitě.

FOTKY A VIDEO

IMG_00000028 IMG_00000085IMG_00000086 IMG_00000077

ZÁVĚR

Telefon na mě udělal veliký dojem. Rád jsem ho nosil v kapse či i v ruce. Sluchátka, která k telefonu dostanete, mají sice atypický tvar, ale za to skvěle drží v uších. Dokonce ani při běhání mi nevypadly. Mobil se stal  součástí mého života velice rychle a psaní SMS zpráv či emailů se pro mě stalo nejběžnější a zároveň nejpohodlnější rutinou. Musím uznat, že ho nerad dávám z rukou, jelikož mobil je úžasný. Nádherný, a přesto vytříbený. Systém je jednoduchý a přitom rychlý. Doporučuji tento mobil všem, kteří často píší, ale také nechtějí přijít o zábavu a každodenní aktivity.

 DSC_0134

Za zapůjčení telefonu Blackberry Q10 pro účely této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit za prodejní cenu od 14 990 Kč.logo_ctverec

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zaměstnán v IT oboru v Praze. Zajímám se o svět moderní techniky. Vlastním a jako primární telefon používám Ulefone Power, ke kterému používám tablet Apple iPad Air 2. Dříve zastánce Androidu, nyní se chystám na přechod na systém iOS.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat