reklama

iWork for iCloud beta je nyní dostupný pro všechny

iWork for iCloud beta je nyní dostupný pro všechny
2013-08-23T18:15:49+01:00
• 23. 8. 2013

Apple spustil službu iWork for iCloud, jenž byla představa letos v červnu na vývojářské konferenci WWDC, pro všechny uživatele s Apple účtem. iWork for iCloud je kancelářský balík dostupný online na adrese iCloud.com ve vašem prohlížeči podobně jako Google Dokumenty. Služba se zatím nachází v betaverzi a obsahuje Pages, Numbers a Keynote, což je obdoba pro Microsoft Office Word, Excel a Powerpoint. iWork již v současnosti existuje na platformě iOS, kde za každou aplikaci z tohoto balíku zaplatíte 9,99$, a i na Mac. Ta umožnuje ukládat své dokumenty na iCloud a služba iWork for iCloud přináší bezplatně možnost prohlížení a i editace v prohlížeči.

beta iwork-8

Po přihlášení na webu vyberete aplikaci, se kterou chcete pracovat. Pages je textový editor, Numbers slouží k vytváření tabulkových dokumentů a pomocí Keynote vytvoříte prezentace. Po rozkliknutí jedné ze zmiňovaných aplikací vás služba uvítá a zároveň upozorní, že se betaverze nachází pouze v angličtině. Následně se otevře přehled vašich dokumentů, kde vidíte své uložené dokumenty. Nově je však můžete i otevřít a editovat přímo v prohlížeči. Další můžete nahrávat přetažením do okna ve formátech Office nebo iWork. Nebo vytvořit úplně nový, k tomu vám může pomoci sada předpřipravených šablon.

beta iwork-2 beta iwork

V Pages máme k dispozici celkem pokročilý textový editor, poradí si se styly, formátováním, korekcí překlepů (zatím jen v angličtině), podporuje řadu fontů s českou diakritikou a samozřejmostí je vkládání obrázků včetně jejich dalších úprav (naklonění či rámeček). Dokument lze posléze exportovat přes iCloud email do formátu iWork, Office nebo do PDF. Export do Office jsem vyzkoušel a není ještě úplně dokonalý, některá písmena mi nahradil řeckými, avšak jedná se o betaverzi. Numbers poskytuje tabulkový editor, vytváření a editace grafů zatím není integrována – při kliknutí na graf se zobrazí Již brzy.

  beta iwork-3 beta iwork-5 beta iwork-7 beta iwork-6

Poslední aplikací je Keynote, ta umožňuje vytvářet efektní prezentace. K dispozici je řada pěkných šablon, jejichž vzhled již dál bohužel neupravíte. I zde je spoustu fontů a nechybí nic podstatného. Dokonce tu nalezneme i efekty při přechodu snímku. Posléze lze prezentaci i spustit nebo exportovat.

 mzl.rwzsdjhm.320x480-75 mzl.xwwtixvy.320x480-75 mzl.epiklkup.320x480-75
Takto vypadá iWork na iPhone

Celkově je prostředí rychlé a jedná se o srovnatelného konkurenta pro Google Dokumenty. Na plnohodné Office mu stále některé pokročilejší funkce chybí, ale pro základní editaci jistě postačí. iWork for iCloud je dostupný zdarma a pokud používáte mobilní aplikace na iOS, tak můžete své dokumenty snadno přenést a editovat kdekoliv na tabletu nebo smartphonu.

logo-app Pages Developer Zdarma iOS

logo-app Numbers Developer Zdarma iOS

logo-app Keynote Developer Zdarma iOS

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim