Vodafone 4G: přípravy pokračují aktualizováno

Vodafone 4G: přípravy pokračují [aktualizováno]
2013-06-04T16:29:38+02:00
• 4. 6. 2013
1

Aktualizováno 4. 6.

Společnost dnes vydala tiskovou zprávu, kde potvrzuje naše domněnky. Nyní běží v Karlových Varech pilotní provoz sítě. Osazeno je okolo 20 vysílačů ve městě a jeho okolí. Veřejný test bude spuštěn během léta tohoto roku. Volba Karlových Varů se mi zdá celkem logická. Vodafone je již několik let partnerem tamějšího filmového festivalu. Pokud se vrátíme o rok zpět, tak právě v tuto dobu společnost nasazovala ve městě HSPA+ 42.

Síť poběží v pásmu 1 800 MHz a celková šířka využitého pásma bude 15 MHz, což umožní stahovat až rychlostí 100 Mbit/s. Bohužel ale momentálně nejsou na trhu zařízení, která by dovolovala tuto rychlost plně využít, a proto se povětšinou budeme muset spokojit s rychlostí 70 Mbit/s (což je aktuální limit LTE sítí konkurence).

Aktualizováno 29. 5.

Naše původní zjištění se začíná potvrzovat. Náš čtenář Jan Havelka nás upozornil, že v tuto chvíli je možné objednat speciální SIM kartu, která podporuje vysokorychlostní připojení LTE. Zatím neznáme přesné datum spuštění testování nebo provozu nové sítě, ale je možné, že tyto kroky souvisí s příchodem virtuálního operátora Centropol Telecom. Ten by měl začít působit někdy na podzim tohoto roku v síti Vodafone a v jeho nabídce se zejména objeví tarify.

BLbFvNzCIAAjTFX

Původní článek

Budování nových sítí čtvrté generace nedá ani jednomu českému operátorovi spát. T-Mobile pilně testuje v Mladé Boleslavi a O2 už začalo s výstavbou v Brně a Praze. Vodafone zatím jaksi spí, ale Samoobsluha společnosti naznačuje něco nového.

Vodafone-LTE-4G-logo (1)

V tomto víkendu probíhala aktualizace systému a společně s ní byla odstavena i Samoobsluha. Nyní si po přihlášení můžete aktivovat jeden z nových RED tarifů. Nás ovšem zaujalo něco jiného. U datového balíčku pro notebooky nebo počítač, který se jmenuje Mobilní připojení 10 GB, se objevila zajímavá ikonka s názvem „ico_lte„. Pokud se na ni zadíváte pořádně, tak zjistíte, že je na ní napsáno 4G.

Vodafone LTE / 4G

Do této doby probíhaly pouze uzavřené testy 4G sítě v sídle společnosti a my jsme byli u toho. Maximální rychlost stahování LTE Vodafonu je až 70 Mbit/s. Zatím nebyla vydána žádná oficiální informace ohledně rozšiřování LTE. Snad se již brzy dočkáme, každopádně pokud se teď společnost rozhodne veřejně testovat LTE, tak v Praze to rozhodně nebude.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Android programátor, co se zajímá o nejrůznější mobilní technologie a sítě.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat