reklama

Motorola přišla o důležitý patent ve válce proti Applu

Motorola přišla o důležitý patent ve válce proti Applu
2013-04-24T09:06:28+02:00
• 24. 4. 2013

Již jsme si zvykli, že firmy mezi sebou nebojují jen inovacemi, ale důležitou součástí jsou i patenty, které se různě využívají pro poškození soupeřů. Tentokrát se podíváme na poněkud zvláštní rozhodnutí úřadu ITC z USA, který rozhodoval ve sporu mezi firmami Apple a Motorola.

motorola-apple

Souboj se datuje až do roku 2010 a jedná se o několik patentů, které měly zabránit dovozu iPhonu do Spojených států. O Motorole je známo, že vlastně patří mezi dinosaury mobilního trhu, ale po nedávném odkupu tu jsou relativně dobré  vyhlídky na záchranu společnosti. V tomto ohledu se také zmiňuje, že Google koupil tohoto výrobce hlavně kvůli patentům.

Ovšem ve zmiňovaném případě jsme se dočkali poněkud zvláštního rozhodnutí. Motorola přišla o patent na senzor přiblížení, jehož účelem je deaktivování displeje, když si jej přiblížíte k hlavě pro telefonování. Díky tomu pokožka třeba ucha nereaguje s dotykovou vrstvou, díky čemuž si náhodou nevypnete hovor. Patent je z roku 1999, přičemž tehdy nebylo dosti jasné, jestli bude taková technologie využita. Několik let na to se objevuje iPhone s podobným řešením, ale Steve Jobs už tehdy avizoval, že používají odlišnou technologii.

Motorola-Patent-US6246862

ITC ale rozhodlo, že patent není platný. Doslova soudce uvádí, že se jedná o běžnou součást dnešních mobilních telefonů. Navíc patent je příliš obecný a neměl by mít platnost. Některé zahraniční weby (převážně zaměřené na Android) uvádí, že patent na „zaoblené rohy“ je v pořádku, ale u Motoroly se jedná o pochybný patent.

Zdroje: androidspin.com, bloomberg.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim