Diktování textu není bezpečnější než psaní při řízení vozidla studie

Diktování textu není bezpečnější než psaní při řízení vozidla [studie]
2013-04-24T09:30:00+02:00
• 24. 4. 2013

Smartphony s sebou přinášejí neuvěřitelný technologický pokrok a do jisté míry se stávají nedílnou součástí mnohých lidí. Ačkoliv se zatím nejedná o zcela dokonalé zařízení, můžeme jej využívat pro práci, zábavu nebo organizování svého času. V tuto chvíli můžeme sledovat i jejich využití jako osobních asistentů. Dokáží přeplánovat schůzku, zjistit, jestli se dostanete na místo včas, a podobně.

texting-and-driving

Jednou z novinek je také převod řeči na text a naopak. Obě metody nejsou dokonalé a je zapotřebí ještě dlouhého vývoje. Například u možnosti diktování textu se objevují u firem reklamní kampaně, že se jedná o bezpečnější způsob vytváření textových zpráv, než je obyčejně vyťukávat na klávesnici. Do jisté míry můžeme sledovat komfort při praxi, ale právě tato možnost zaujala výzkumníky z texaského dopravního institutu na Texas  A&M University.

Právě je zajímalo, jak moc je diktování textu bezpečnější oproti běžnému psaní při řízení vozidla. Jejich výzkumu se účastnilo 43 řidičů, kteří jezdili na testovací trati. V prvním případě jezdili bez používání jakéhokoliv elektronického zařízení pro zjištění běžných reakčních dob. Následně měli za úkol během řízení psát SMS zprávu pomocí běžného vstupu přes klávesnici. Poslední úkol spočíval v diktování dané zprávy.

„In each case, drivers took about twice as long to react as they did when they weren’t texting,“ Christine Yager, who headed the study,

„Ve všech případech trvalo řidičům zhruba dvakrát tak dlouho, než zareagovali, oproti situaci, kdy napsali zprávy“, Christine Yager, vedoucí studie

Celý výsledek doslova šokoval, když vědci zjistili, že mezi metodami není takřka rozdíl. To znamená, že diktování SMS zpráv je stejně nebezpečné jako běžné psaní. Zjistilo se, že reakční doba je takřka stejná. Odůvodněním je nutnost soustředění na text, který budete zadávat smartphonu, aby jej správně převedl na text. Následně pozornost odklání kontrola a oprava chyb, které jsou způsobeny nedokonalostí softwaru, který se stará o převod.

Vědci zde také vypozorovali, že hlasová metoda vytváří pocit bezpečnosti, což je s ohledem na výsledky výzkumu klamné. Z tohoto důvodu výzkumníci doporučují, aby se každý řidič věnoval přímo řízení a nesnažil se jakkoliv manipulovat s mobilním telefonem.

Zdroj: reuters.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat