Zdánlivá pohádka: Gartner hodnotí třetí čtvrtletí 2012

Zdánlivá pohádka: Gartner hodnotí třetí čtvrtletí 2012
2012-11-15T13:30:11+02:00
• 15. 11. 2012
1

Čtyřikrát do roka mají různé analytické společnosti možnost zhodnotit trh a pořádně zamávat nejen s cenami akcií. Jednou z takových firem je i Gartner, který je považován za jednu z nejdůvěryhodnějších firem a my si dnes rozebereme jeho report z třetího kvartálu roku 2012.

Nejprve začneme celkovými čísly, ze kterých je nejdůležitější počet prodaných telefonů, který za třetí čtvrtletí dosáhl 428 milionů kusů, zhruba 3,1 % ve ztrátě při porovnání se třetím čtvrtletím minulého roku. Smartphony si ale nevedly vůbec špatně, zabírali totiž 39,6 % z celkového počtu, což odpovídá 46,9% nárůstu od minulého roku. Tento trend podle analytiků ukazuje pozitivní růst trhu a výrobci se tak nemusí bát, že by neměli šanci na úspěch. Jedním z nejsilnějších trhů je, mimo tradiční USA, rychle dospívající Čína, kde již poptávka po chytrých telefonech zcela zastínila ty “hloupé”.

Výrobci

Propad finské Nokie stále pokračuje. Z třetí pozice ve druhém kvartálu se ve čtvrtém posunula až na místo sedmé a na její post se dostal RIM s malým náskokem před HTC na čtvrté příčce. Mohutný 18% růst pokračuje u Samsungu, kterému se v minulém čtvrtletí podařilo prodat neskutečných 98 milionů zařízení a zvětšit tak náskok před Applem a jeho 35 miliony prodanými kusy.

Nokia si pohoršila také v příjmech (82,3 milionu), ale podle Gartneru se jedná o podstatně menší ztrátu, než se čekalo. Nové Lumie, jejichž popularita na mnohých trzích roste, by mohly pomoci zvrátit osud Nokie. Dříve než na konci roku 2013 to však pravděpodobně nebude. Peněžně nejlepší čtvrtletí neměl nikdo jiný než Apple, u kterého se, s příchodem iPhone 5 na další trhy, očekává další růst.

Operační systémy

Králem operačních systémů zůstává Android, který se se svým 19,9% růstem za třetí kvartál dostal až na 74 % v tržním podílu. Apple se s iOS drží na druhé příčce a předpokládá se u něj masivní růst díky prodejům iPhonu 5 ve čtvrtém kvartálu. Na další příčky poskočily kanadský RIM a Bada, když předběhly umírající Symbian. Třetí kvartál nebyl přívětivý k Windows Phone, u kterých se čekalo na představení nové verze systému a zavedení do prodeje ve čtvrtém čtvrtletí.

I přes neustálý pozitivní růst má trh s mobilními telefony stále velmi daleko k pohádce. Podle analytiků totiž momentálně na trhu profitují pouze 4 společnosti – Apple, Samsung, HTC a LG, z nichž dvě prvně jmenované firmy zabírají masivních 98 % všech příjmů. Ostatní firmy již nějakou dobu pokračují ve ztrátovém trendu. Šancí pro mnohé je právě probíhající čtvrtý kvartál, který bývá tradičně velmi silný díky prázdninovým slevám a vánočnímu šílenství.

Zdroj: gartner.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Petr Plachý

Blázen do mobilního života, Androidu, Google a HTC. Fanatický anti-fanatik marně se snažící o rozšíření objektivity. Na Dotekománii si od něj většinou počtete o Androidu, soudech, patentech a hrách. Také jej můžete nalézt na FI Masarykovy Univerzity, kde svadí nekonečný boj o vývojářskou budoucnost.

Komentáře

Tohle se ví už nějaký ten pátek, všeho všudy prodává jen Apple a Samsung. Jiné už to asi nebude.

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat