reklama

Vyrobte si mobilem nouzovou energii

Vyrobte si mobilem nouzovou energii
2012-11-16T07:49:07+01:00
• 16. 11. 2012
3

Už se vám asi stalo, že vám kompletně došla energie v mobilu a vy jste si museli nutně zavolat. Jediná možnost je, že rychle najdete zásuvku, nebo, pokud to umožňuje váš smartphone, vyměníte baterii. Bohužel je to stále aktuální téma, jelikož mobily nevydrží mnohdy ani celý den a někdy tato situace přijde nevhod.

Příští rok se asi nedočkáme nových baterií s větší kapacitou v masové produkci a nové technologie jsou daleko. Na to ale myslí někteří vědci a vyvíjí opravdové dočasné řešení. Přišli na způsob, jak dodat nouzovou energii na jedno zavolání nebo pro běh na několik minut pomocí pořádného zatřesení mobilem.

Novinka se opírá o piezo-elektrický polymer (PCT), který dokáže vyrobit malé množství energie pro několik minut fungování. V tuto chvíli je novinka na začátku svého vývoje a dokáže v současném stavu vyrobit jen 10 mikro wattů. V tuto chvíli vědci slibují, že docílí daleko větší účinnosti. V reálu by to mohlo znamenat, že pořádným zatřesením mobilem získáte třeba 5-7 minut chodu mobilu. Není to mnoho, ale jedná se jen o nouzové řešení.

Pokud nás pravidelně čtete, tak vám tato novinka může něco připomínat. Ti pozorní již nyní vědí, že něco podobného si patentoval Apple, ale jeho způsob se spoléhá na starší technologii, byť se stejným principem. Otázka je, jestli se někdy PCT dostane do běžné produkce.

Zdroj: newscientist.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Jan Janovec

16. 11. 2012, 13:44

Když to bude dostatečně účinné stačí mít mobil v kapse nebo v batohu a jít si třeba zaběhat. 

Prodej nabíječek klesne na polovinu. :D Chlapi se bez nabíječky obejdou.

tak to potom bude jasný zánět karpálního tunelu :D

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim