EU začíná s vyšetřováním Applu pro porušení DMA

EU začíná s vyšetřováním Applu pro porušení DMA
2024-06-24T17:00:47+02:00
• 24. 6. 2024

Zdroj: Apple

Apple představil s iOS 17.4 mnoho novinek pro uživatele a vývojáře v EU. Zejména pak tedy alternativní obchody, změny v placení a vývojáři nově mohou informovat o alternativních možnostech placení a podobně. Již tehdy bylo ale více méně jasné, že se EU podívá na nová pravidla, přičemž se začalo proslýchat, že asi dojde k zahájení vyšetřování. To se dnes potvrzuje.

Apple a podmínky

Evropská komise právě dnes informovala Apple, že bylo zahájeno oficiální vyšetřování kolem možného porušení DMA (Digital Markets Act). To je legislativa zaměřená právě na digitální služby, jejich dostupnost a práva všech stran. Apple třeba kvůli tomuto zavedl možnost alternativních obchodů s aplikacemi v EU, ale nastavil si velmi přísné podmínky.

Apple zatím nezavede hlavní AI novinky v EU, bojí se evropské legislativy

EU se konkrétně zaměří na poplatek 0,5 eur za každého uživatele na určitý limit, přičemž se má jednat o cenu za používání základních funkcí, jde o tzv. Core Technology Fee. Konkrétně se vyšetřování zaměří na systém nastavení tohoto poplatku a jestli zde nejsou až příliš komplikované podmínky. Současně se bude vyšetřovat, jak moc komplikuje Apple cestu k instalaci a vlastně vytvoření alternativního obchodu. Zde stačí zmínit, že tvůrce takového centra musí složit zálohu jednoho milionu dolarů.

Sledujte představení iOS 18 již dnes startuje Apple WWDC 2024 Dotekomaniecz Google Chrome 10062024 20 10 53 1920x1080x

Zdroj: Apple

Současně se vyšetřování zaměří na možnosti a formy informování o akcích, alternativních místech nákupu a v podstatě čehokoliv podobného v aplikacích. Vývojář například mohou použít odkazy pro nasměrování uživatele k nákupu služby mimo ekosystém Applu, ale pak musí za určitých podmínek zaplatit i tak poplatek. Apple si jednoduše nastavil způsoby, jak vydělat na čemkoliv.

Dnes sice startuje vyšetřování, ale zatím není rozhodnuto a nebude po dobu 12 měsíců. Právě za rok bude znám výsledek, přičemž Applu hrozí poměrně tučná pokuta. Ta je nastavena na 10 % celkového celosvětového obratu, při opakování porušení pak 20 %. Očekáváme, že asi opět dojde na změny podmínek pro vývojáře a možná zjednodušení.

Zdroj: 9to5mac.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat