reklama

5G je dostupné nově na Pradědu díky CETIN

5G je dostupné nově na Pradědu díky CETIN
2024-02-01T11:34:16+01:00
• 31. 1. 2024

V roce 2023 probíhala modernizace mobilní sítě O2. Spolu s CETIN se jim podařilo kompletně nahradit antény na 1074 místech. Od začátku roku 2024 je tak nejnovější 5G síť od O2 k dispozici na 51 % území ČR pro 81 % české populace.

Nárůst 5G v tisících vysílačů za uplynulý rok

V roce 2023 došlo k významnému posunu v modernizaci mobilní sítě. Technici společnosti O2 ve spolupráci s operátorem CETIN aktualizovali technologii pro nejrychlejší 5G připojení. Do té doby bylo 5G připojení nainstalováno v 3251 lokalitách, z toho 1074 z nich bylo zmodernizováno v minulém roce. Modernizace se týkala i vodojemu Chroustovice, který se nachází ve výšce 41 metrů.

CRYHR 7 edited 1635x920x

Vodojem Chrustovice. Zdroj: O2

Odborníci se při instalaci nevyhnuli ani extrémním výzvám. Vylezli na jednu z nejvyšších hor České republiky na Praděd, kde kompletně vyměnili technologii za novou. Surfovat na internetu v nejvyšší možné rychlosti můžete tak i ve výšce 1 492 metrů nad mořem.

Připojení 5G vysílače na Pradědu

Připojení 5G vysílače na Pradědu. Zdroj: O2

Náročnost modernizace i nové lokality

Modernizace mobilních vysílačů byla pro techniky fyzicky náročnou prací, která vyžadovala odvahu a soustředění. Při každém zásahu museli vylézt na stožár, který byl vysoký průměrně 32 metrů. Nejprve museli odstranit staré zařízení a poté nainstalovat nové. V loňském roce vynesli technici celkem 472 tun ocelových konstrukcí, antén a dalšího zařízení. Nejvyšší stožár, který byl zmodernizován, měřil 110 metrů a nachází se v Třinci.

Řídící stanice základové vysílací stanice

Řídící stanice základové vysílací stanice. Zdroj: O2

V letošním roce bude modernizace mobilních vysílačů pokračovat v dalších lokalitách. Jako první se jí dočkají obyvatelé Brna. Použití nejmodernějších dostupných technologií a plné využití šířky frekvenčního spektra zvýší kapacitu na každém vysílači, vylepší pokrytí a umožní lidem dosáhnout mnohonásobně vyšších rychlostí mobilního internetu.

Připojení 5G vysílače.

Připojení 5G vysílače na Pradědu. Zdroj: O2

Zdroj: tisková zpráva

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat