reklama

Satelitní připojení míří i do příslušenství a sledovačů

Satelitní připojení míří i do příslušenství a sledovačů
2023-06-24T13:35:42+01:00
• 24. 6. 2023

Fotka od SpaceX z Unsplash

V tuto chvíli již na trhu najdete první mobilní telefony umožňující obousměrnou komunikaci přes satelity, přičemž se jedná ve své podstatě o běžné smartphony, aspoň na první pohled. Dokonce se tato technologie dostala i do prvních hodinek. V dohledné době se dočkáme rozšíření o novou kategorii produktů.

Qualcomm posouvá hranice

Satelitní obousměrná komunikace nyní spíše cílí na nouzové použití, než jako nějaký běžný komunikační způsob. I tak se tento segment rozvíjí a někdy v budoucnu by mohli mít mobilní operátoři i zajímavější konkurenci. Qualcomm na nic nečeká a představuje nové modemy pro chytrá zařízení.

Výrobce uvedl dva modemy, přičemž první se jmenuje Qualcomm 212S Modem. Ten je určen pro stacionární použití, tedy konkrétní zařízení se nebude hýbat. Dá se tedy použít například pro monitorování ve vzdálených oblastech, kde není k dispozici jiný typ komunikační technologie. Například by se takto mohla sledovat hladina vody v nádržích a podobně.

212S 9205S Badges 640x330x

Zdroj: Qualcomm

Druhá novinka Qualcomm 9205S je hybridního charakteru a nabízí možnost satelitního i běžného mobilního připojení. Zde Qualcomm cílí na možnost sledování nějakého objektu, třeba kontejneru, případně ho lze použít u auta nebo čehokoliv, co si vymyslíte. Dalo by se říci, že takovéto sledovací zařízení s možností satelitního připojení může značně konkurovat současným sledovačům.

Jde více méně o náznak budoucího použití a bude záležet na výrobcích, k čemu novinky použijí. V obou případech jsou splněny standardy 3GPP Release 17 a Qualcomm na nich spolupracuje s firmou Skylo, poskytovatelem NTN služeb (non-terrestrial network).

Zdroj: gizmochina.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat