reklama

Nový standard pro chytrou domácnost Matter byl oficiálně spuštěn

Nový standard pro chytrou domácnost Matter byl oficiálně spuštěn
2022-11-05T18:00:55+02:00
• 5. 11. 2022

Zdroj: xda-developers (se souhlasem)

Dne 4. listopadu 2022 uspořádala organizace Connectivity Standards Alliance (CSA) v Amsterdamu akci, na které oznámila spuštění nového standardu pro chytrou domácnost s názvem Matter. Při této příležitosti také představila partnery a jejich produkty, jež jsou s Matter kompatibilní.

Specifikace standardu Matter 1.0 byla zveřejněna začátkem října, a nyní organizace CSA uvedla, že již více než 190 produktů od různých výrobců se buď nachází v certifikačním procesu, nebo již pro Matter bylo certifikováno.

Co je Matter?

Jak možná víte, tak pod názvem Matter se skrývá snaha o vytvoření jednotného standardu pro připojená zařízení. Přestože je Matter stále ještě v plenkách, už si stihl získat velmi silnou podporu. Více než 4.000 výrobců už si obstaralo detailní specifikaci standardu, a sadu vývojových standardů (SDK) Matter si už stáhlo více než 2.500 z nich. Mezi společnosti, které se na zapojení do Matter aktivně podílejí, patří silné brandy jako Amazon, Apple, Google, Samsung či Signify (v abecedním pořadí). Samotná CSA aktuálně disponuje testovacími centry v 9 zemích – právě tato centra slouží pro certifikaci jednotlivých produktů pro standard Matter.

Společnost Amazon aktuálně uvedla, že již existuje 30.000 produktů WWA (Works with Alexa – spolupracuje s Alexou), které jsou kompatibilní s několika různými standardy, a to včetně standardu Matter. Zařízení jako jsou Amazon Echo (hlasový asistent) a Amazon eero (mesh router) budou také Matter kompatibilní – několik Android zařízení tuto podporu získá už do konce tohoto roku, iOS zařízení přijdou na řadu začátkem roku 2023.

Společnost Signify oznámila, že všechna zařízení platformy WiZ budou splňovat standardy Matter; přidal se i další renomovaný výrobce (nejen) chytrého osvětlení Philips, který slíbil podporu Matter u svého centra chytré domácnosti Hue Bridge. V blízké době totiž vydá novou verzi softwaru pro Hue Bridge, který zpřístupní podporu Matter zařízení.

Matter

Zdroj: pcmag (se souhlasem)

Další ze silných hráčů na poli chytrého osvětlení, společnost Nanoleaf, zase představila 4 nové produkty kompatibilní s Matter: žárovky A19, GU10, BR30, a LED pásky. Tím ovšem nekončí, další nové produkty budou představeny na veletrhu CES 2023, což je největší akce celé sezóny.

Tito výrobci a jejich produkty jsou však jen špičkou ledovce, v brzké době se totiž počítá s příchodem skutečně velmi široké škály produktů nejrůznějších kategorií, které si budou rozumět s novým standardem pro chytré domácnosti Matter. To je určitě dobrá zpráva pro běžné spotřebitele, kterým se zalíbila myšlenka chytré domácnosti: navrhnout si a vybudovat vhodné řešení pro ně bude mnohem snazší než doposud.

Zdroj: xda-developers.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Petr Hlávka

Narodil se velmi mlád a zatím je stále ještě naživu. Už v dětství ho přitahovaly bity a bajty: od programovatelné kalkulačky, přes C64, MS-DOS a Windows pak (téměř proti své vůli) doputoval do univerza jménem Apple - a už v něm zůstal.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat