reklama

Elon Musk: (ne)geniální opakující se vzorec chování, vzpomeňte si na Teslu a SpaceX komentář

Elon Musk: (ne)geniální opakující se vzorec chování, vzpomeňte si na Teslu a SpaceX [komentář]
2022-11-25T13:30:48+02:00
• 25. 11. 2022

Zdroj: CNBC (se souhlasem)

Ujetý, geniální. Takhle dnes někteří vidí Elona Muska, co by nového šéfa sociální sítě Twitter. Veřejnost byla prakticky v panice z toho, co se nyní ve společnosti odehrává. Tuhle taktiku ale Musk používá řadu let. 

Znovu toto téma otevíráme a znovu jde o Elona Muska. Tentokrát vám nabídneme vystřízlivělý pohled na celou situaci kolem Twitteru. Z našeho posledního článku víte, že Twitter po „drastických“ nových pravidel opouští stovky, ne-li tisíce zaměstnanců. Musk požaduje větší disciplínu a delší pracovní dobu zaměstnanců. Tohle ale moc dobře známe. 

Hromadné propouštění lidí, debata o bankrotu a tvrdit zaměstnancům, aby se stali tvrdým jádrem společnosti. Tohle je typická Muskova taktika, kterou použil už u několika svých společností. Stačí se podívat do blízké minulosti, do roku 2018. Elon Musk pravidelně spal v kanceláři. Propouštěl zaměstnance a vedoucí oddělení dle své libosti. Nezapomněl si postesknout nad tím, že jeho společnost je na pokraji bankrotu. 

Elon Musk si vytvořil vlastní příručku pro řízení svých firem

Šlo tehdy o Teslu a v té době se Musk snažil postavit vozidlo pro masový trh, Model 3. Ve starém rozhovoru pro New York Times Elon prohlásil, že to tehdy byly nesnesitelné časy. Byly doby, kdy tři nebo čtyři dny v týdnu neopustil továrnu, nebo dny, kdy ani nešel ven. 

Sám miliardář nazvat tehdejší dobu „produkčním peklem“ Tesly. Právě jeho produkční peklo se pro něj stalo příručkou pro řízení svých společností – včetně Tesly a Space X – v obdobích finančních ztrát. Vždy přišel se stejným scénářem, šokovat, upozorňovat a nutit své zaměstnance i sebe, aby upozadili rodiny a přátele, a obětovali firmě všechno. Jejich energii pro dosažení Muskova cíle. V podstatě si tímto způsobem vytváří vlastní „sektu“, zaměstnanci mu věří a jsou odhodlaní pro jeho firmy udělat snad cokoliv. Věří, že pracovat na takových produktech / službách je jejich poslání. A to jsou znaky pro vznik sekty. Ale pozor, tady slovo sekta používám velmi velmi nadneseně. 

Elon Musk

Zdroj: Joe Rogan (se souhlasem)

Snažím se tím naznačit, že s Twitterem dělá Musk to samé, co před lety s Teslou nebo se SpaceX.  Je to jeho taktika, styl. Od konce minulého měsíce propustil 50 % ze 7 500 zaměstnanců Twitteru a přijal výpověď od cca 1 200 zaměstnanců. V pondělí tohoto týdne zahájil další vlnu propouštění. Sám tweetoval, že spal v kancelářích. A pro své zaměstnance použil stejný jazyk, tedy že společnost může zkrachovat, pokud to společně nedokážou zvrátit. Ti, kteří chtějí pracovat na Twitteru 2.0, se musí písemně zavázat k Muskova vizi vytvořit tvrdé jádro firmy. Geniální. 

Podrobnosti mezi přístupem Muska k Twitteru a tím, co dělal v Tesle a SpaceX, jsou evidentní. Výzvou pro něj ale je, aby našel prostředky, jak motivovat zaměstnance, jako to udělal s pracovníky, jejichž úkolem bylo přesunout lidi od aut na plyn nebo poslat lidi do vesmíru. Tohle je trochu jiná hra, ale pořád určuje pravidla on. 

Elon Musk

Zdroj: Mashable

Ve společnostech vedených Muskem se často objevuje vzorec tvrzení, že firmy jsou na pokraji potenciálního bankrotu. V Tesle v prosinci 2008, během hlubin finanční krize, Elon uzavřel investiční kolo od Daimleru v hodnotě 50 mil. dolarů, řekl „poslední možnou hodinu posledního dne, jinak by se výplaty vrátily o 2 dny později“. Totéž řekl o SpaceX, když jednou poznamenal, že jak SpaceX, tak Tesla měly více než 90% šanci, že ve svých začátcích „budou mít hodnotu 0 $“. V roce 2017 pak Musk řekl, že SpaceX muselo provádět starty raket jednou za dva týdny, jinak by hrozil bankrot. 

Suma sumárum, krizová atmosféra a sebevědomá úsporná opatření poskytují Muskovi krytí, aby provedl drastické změny a propustil vrcholové manažery nebo odstranil velké množství zaměstnanců. Navíc, co se dostává na povrch, nemusí být nutně tak horké. Za pár let, až se budeme ohlížet na toto období, si budeme třeba moci říct, že to byl opět geniální vzorec chování Elona Muska. 

Zdroje: engadget.com, forbes.com, nytimes.com, cs.wikipedia.org

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Senior Editor Dotekomanie.cz | Experienced Sales Director with a Technology background; and loving it!

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat