Zdroj: Avast
Domů » Články »
Společnost Avast je globálním lídrem v oblasti digitální bezpečnosti a ochrany soukromí. Ve své zprávě pro rok 2021 shrnuje nejčastější kybernetické hrozby. Pandemie COVID-19 byla v letošním roce využívána kybernetickými zločinci hned vedle zneužití online návyků, které jsme si vytvořili díky více trávenému času u počítačů a mobilních telefonů.
Kybernetické hrozby v roce 2021 byly na vzestupu
Mezi kybernetickými hrozbami i nadále vévodil malware, především pak ransomware a dále pak podvody oblasti kryptoměn. Mobilní zařízení a jejich majitele pak nejvíce ohrožoval reklamní adware a fleeceware.
„Pandemie změnila téměř všechny aspekty života každého z nás, a to se týká i kybernetického světa,“ říká Michal Salát, který v Avastu vede tým analytiků hrozeb. „Metody útočníků jsou stále sofistikovanější. Kyberzločinci používají techniky, díky kterým je obtížnější je odhalit, a častěji také sahají k personalizovaným útokům. Navíc neustále zdokonalují už osvědčené techniky podvodů pomocí různých typů sociálního inženýrství.“
Podniky a spotřebitelé jsou častým terčem útoků ransomwaru
Útoky byly velmi častou hrozbou pro podniky v roce 2021. Postiženy byly podniky jako například Kia Motors, Acer, Colonial Pipeline Company a poskytovatel spravovaných služeb Kaseya. Během posledních pěti měsíců (červen – říjen) ve srovnání s prvními pěti měsíci (leden-květen) roku 2021 se riziko napadení ransomwarem pro střední firmy zvýšilo o 32 %. V Česku to za stejné období bylo o 7 %.
Vydírání sextortion, falešní doručovatelé balíků i technická podpora
Pandemie COVID-19 nahrávala ve prospěch kyberzločinců, kteří šířili podvody a phishingové útoky a již profitovali z měnících se online návyků lidí, kteří častěji komunikoval s rodinou, přáteli, kolegy z práce. Internetový zločin sílil i v oblasti online nákupů. Začátkem tohoto roku společnost Avast zaznamenala vzestup takzvaných sextortion podvodů, kterých bylo zablokováno na 500 000. Podvodníci v tomto případě využívali zvýšeného zájmu o videokonferenční hovory a obětem pak tvrdili, že získali přístup k jejich počítači a kameře a záznamům jejich intimních chvil.
Množily se i případy, kdy lidé v mnoha zemích obdrželi podezřelé SMS zprávy, které obsahovaly odkazy na bankovního trojského koně označovaného jako FluBot. Ten se vydává za doručovatele zásilek a má za úkol krást přihlašovací a osobní údaje.
Během roku 2021 docházelo ke zvyšování phishingových útoků. Pravděpodobnost, že takový útok postihne nějaký podnik, se během června až října zvýšila až o 40 %. V Česku se pravděpodobnost zvýšila až o 25 %. Hlavním cílem phishingových útoků ale byly především domácnosti. Celosvětově se hrozba útoku na domácnosti zvýšila o 25 %, a v Česku se pravděpodobnost zvýšila dokonce o 140 %.
Kryptoměny byly také v hledáčku kybernetických zločinců
Zájmu útočníků se nevyhnuly ani kryptoměny. V letošním roce společnost Avast zachytila celou řadu nových hrozeb, jejichž cílem bylo zneužití samotných uživatelů k těžbě kryptoměn. Mezi nejvýznamnější hrozby patřily celosvětově Crackonosh a BluStealer. Kromě těchto hrozeb společnost Avast odhalila také malware, který měl za úkol odcizit kryptoměny a distribuovat prostřednictvím kanálu Telegram HackBoss. V době, kdy byla tato hrozba identifikována, bylo uživatelům v kryptoměně odcizeno více než 560 000 dolarů.
Mobilní aplikace ohrožovaly reklamní adware, falešné aplikace a bankovní podvody
Největší hrozbou pro mobilní zařízení se systémem Android byl v tomto roce Adware. Celosvětově bylo od ledna do září tohoto roku zjištěno 54,7 % mobilních hrozeb adwaru. Hned za nimi s 10 % se umístily falešné aplikace, následovaly bankovní trojské koně s 9,6 %, downloadery se 7,5 % a nakonec spyware s 2,3 %. Ukázalo se také, že velmi vážný problém představují aplikace typu fleeceware, které slibují bezplatné zkušební období, ale nakonec z uživatelů vytáhnou stovky dolarů prostřednictvím předplatného. V obchodech App Store a Gogle Play společnost Avast odhalila více než 200 nových fleeceware aplikací.
Jaký byl rok 2021 z pohledu kybernetického zločinu?
„Kyberzločinci i letos pokračovali v mnoha svých tricích, k šíření malwaru a ke krádežím peněz využívali sociální inženýrství, sledovací technologie, jako je stalkerware nebo zneužívali důvěřivost některých uživatelů, kterým podstrčili aplikace typu fleeceware nebo nepotřebnou technickou podporu, aby získali jejich finanční prostředky,“ uzavírá Michal Salát. „Jsme svědky rostoucího počtu online škod, které ovlivňují způsob, jakým lidé vnímají digitální svět. Terčem útočníků jsou prakticky všichni – domácí uživatelé, ale i nemocnice, ropovody nebo potravinářské společnosti po celém světě. Doufáme, že zvýšením povědomí o tom, co jsme letos zaznamenali, pomůžeme předcházet tomu, aby se další lidé a firmy stali obětmi v roce 2022.“
Zdroj: Tisková zpráva
Domů » Články »
Pořiďte si Windows 11, MS Office a mnohý další software za ty nejlepší možné ceny! [sponzorovaný článek]
200MPx senzor od Samsungu bude použit u jiných výrobců
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Komentáře