Nová hrozba se šíří přes SMS zprávy

Nová hrozba se šíří přes SMS zprávy
2021-10-04T16:42:49+02:00
• 4. 10. 2021

Zdroj: Dotekomanie.cz

Útočníci a hackeři se zpravidla snaží zneužít nějakou zranitelnost v aplikaci nebo systému, ale hodně spoléhají na naivitu nebo neznalost uživatelů. Nově se šíří malware označený jako FluBot, přičemž uživatel je vyzván k instalaci anti-FluBot, ale ve skutečnosti infikuje své zařízení.

FluBot

Kyberbezpečnostní společnost CERT NZ zaznamenala značné šíření tohoto malwaru napříč evropskými zeměmi, jako jsou například Španělsko, Německo, Polsko, Maďarsko, Velká Británie a Švýcarsko. Dá se tedy předpokládat, že je i v České republice. Uživateli dojde SMS zpráva s odkazem. Na něm se nachází výzva, která je spojena s hlasovou zprávou, kterou si může údajně uživatel přehrát jen po stažení speciální aplikace. Případně se také objevuje verze, kde je uživatel informován o zásilce a pro její sledování je nutné stáhnout aplikaci.

Po kliknutí na odkaz pro danou aplikaci je uživatel varován, že jeho zařízení je infikováno malwarem FluBot a je nutné instalovat bezpečností aktualizaci. Dokud uživatel nepovolí instalaci z neznámých zdrojů a nenainstaluje aplikaci, jeho zařízení není infikované. Pakliže se tak stane, první se snaží FluBot získat co nejvíce kontaktů z daného zařízení, aby mohlo dojít k dalšímu šíření.

flubot 3 ResizedImageWzM0NSw0OTRd 345x494x flubot 2 289x471x Flubot install page 355x470x

Zdroj: CERT NZ

Jedná se o poměrně standardní malware, který je řízen příkazy ze serverů. Může krást data a případně i instalovat další software. Nakažené zařízení lze zbavit tohoto malwaru pomocí obnovení továrního nastavení, ale tím uživatel přijde o všechna data, pokud je nemá zálohována. Navíc se doporučuje kontaktovat banky a varovat je před neobvyklým chováním, případně si změnit všechna hesla k online službám.

Zdroje: cert.govt.nz, phonearena.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat