Mediatek uzmul první místo, Qualcomm je na druhém

Mediatek uzmul první místo, Qualcomm je na druhém
2021-03-30T11:30:40+02:00
• 30. 3. 2021

Zdroj: Mediatek

Dlouhou dobu byla společnost Qualcomm hráčem číslo jedna a udávala tempo pro konkurenci, tedy v oblasti procesorů (SoC) pro mobilní telefony. Na druhém místě se nacházela firma Mediatek, která zejména dodávala procesory pro střední a nižší třídu. Už ke konci minulého roku dokázal Mediatek obsadit první místo za poslední kvartál. Dle zprávy Omdia je největším výrobcem za rok 2020 právě Mediatek.

Slušný náskok

Minulý rok celý svět začal čelit pandemii, přičemž na produkci některých součástek a produktů se odrazily sankce ze strany USA vůči některým čínským firmám. Všechny tyto události zatřásly trhem s mobilními telefony, což se projevilo i na dodávkách. Mediatek si polepšil dle zprávy o 48 % v meziročním porovnání.

Dříve druhému hráči se podařilo v minulém roce dodat na trh 352 milionů procesorů, což tvoří 27 % celého trhu. Druhé místo patří společnosti Qualcomm, která obsadila 25 % trhu a dodala celkově 319 milionů procesorů. Zde ale byl zaznamenán pokles o 18 % v porovnání s rokem 2019.

MediaTek Dimensity 800U 1024x710 1024x710x

Zdroj: Mediatek

Mediateku se takto dařilo zejména díky segmentu střední třídy. Navíc nová řada procesorů Dimensity nabízí dobrý poměr ceny a výkonu. Ostatně jde vidět tyto modely čím dál častěji, a to dokonce i u Samsung smartphonů. Co se týče největších odběratelů, tak Samsung se dá považovat za skokana, jelikož použil 43,3 milionů procesorů, což je meziroční nárůst o 254,5 %. Xiaomi odebralo 63,7 milionů a Oppo společně s Realme se dostalo na 83,2 milionů. U všech odběratelů jde vidět dramatické skoky.

Je ale otázkou, jestli si Mediatek udrží prvenství, jakmile se trhy uklidní. Je ale vidět, že firma nechce sázet jen na levnější procesory a již nyní chystá konkurenta pro nejvyšší řadu Snapdragonů od Qualcommu.

Zdroje: androidheadlines.com, gsmarena.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat