reklama

Přibližně 33 % mobilů s Androidem může mít problémy s webovými stránkami v příštím roce

Přibližně 33 % mobilů s Androidem může mít problémy s webovými stránkami v příštím roce
2021-01-14T12:56:08+01:00
• 8. 11. 2020

Zdroj: hostpapa.blog

2

Smartphony se systémem Android se stále potýkají se slabší podporou, zejména u starších zařízení. Ačkoliv se Google snaží nejrůznějšími projekty naporcovat mobilní operační systém, aby bylo jednodušší provádět aktualizace, tak je zde spousta další firem, které ovlivňují aktualizace. Tentokrát vzniká problém úplně někde jinde a ovlivní zařízení se starší verzí Androidu.

HTTPS nemusí fungovat

Pokud jde o bezpečnou komunikaci na internetu, tak je základem šifrovaná komunikace, převážně přes protokol HTTPS. Servery musí mít platný certifikát od patřičné autority. Na trhu je poměrně dost organizací a firem, které nabízejí své produkty v této oblasti, přičemž mezi ty větší patří Let’s Encrypt. Právě od této certifikační autority využívá certifikát přibližně 30 % všech internetových domén.

Při svém založení v roce 2016 si vytvořila vlastní kořenový certifikát ISRG Root X1 a zažádala, aby byl umístěn do všech webových prohlížečů a operační systémů. Aby se zajistila zpětná podpora, došlo na podporu certifikátu DST Root X3 od IdenTrust, který byl a stále je velmi rozšířen. Partnerství mezi oběma společnostmi bylo podepsáno do 1. září 2021, přičemž Let’s Encrypt oznámilo, že nedojde k prodloužení.

To bude znamenat, že zařízení bez patřičného kořenového certifikátu od Let’s Encrypt budou mít problémy s přístupem na webové stránky, což se dotkne i aplikací. V praxi to bude znamenat, že smartphony a tablety se systémem Android 7.1 a starším budou mít problémy s webovými stránkami a pravděpodobně i některé aplikace budou vykazovat chyby. Samozřejmě jen při komunikaci se serverem s certifikátem od Let’s Encrypt.

20201106 android version distribution 1249x824x

Zdroj: Google, Let’s Encrypt

Třetina mobilů?

Tento problém se zřejmě dotkne 33,8 % zařízení, jelikož používají Android 7.1 nebo starší. To je poměrně vysoké číslo a řešení tohoto problému bude jen částečné. Abyste mohli na postižených zařízeních navštěvovat webové stránky s certifikátem od Let’s Encrypt, budete muset sáhnout po aplikaci Firefox, která používá vlastní úložiště pro certifikáty a nespoléhá se na systémové. Bohužel jiné aplikace mohou mít problém.

logo-app Firefox pro Android Mozilla Zdarma ANDROID

Co se týče majitelů webových stránek, mohou pocítit pokles návštěvnosti přibližně o 1 až 5 %, což není nezanedbatelné číslo, ale na druhou stranu nijak vysoké. Tato nepříjemnost se nemusí dotknout jen mobilů s Androidem. Může postihnout jakékoliv zařízení, které nebylo aktualizováno od roku 2016, kdy byl vydán ISRG Root X1.

Pokračování: 33 % mobilů s Androidem nebude mít problémy s weby v roce 2021, spíš až o tři roky později

Zdroj: androidpolice.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Vláďa Mlázovský

9. 11. 2020, 8:54

Pokud by se to stalo, pak je to není problém Androidu, ale majetek webových stránek. Myslím, že hledat souvislost mezi OS Android, kořenovými certifikáty a nefunkčními weby nebo aplikacemi je už skoro jako konspirační teorie :-D
Certifikát může být součástí chrome. Pokud byste to skutečně stalo, bude to na správci webu, aby použil jiný certifikát, než Let’s Encrypt. Majoritní většiny koncových uživatelů se to vůbec nedotkne… Ale celé je to ještě skoro rok daleko a do té doby může být všechno jinak.

Michal Doxanský

8. 11. 2020, 16:51

Kill Huawei. Win Sony! Best in Covid zone Android.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim