reklama

Aplikace sledující vaši polohu bez povolení mohou zmizet z Obchodu Play

Aplikace sledující vaši polohu bez povolení mohou zmizet z Obchodu Play
2020-11-20T21:23:02+02:00
• 21. 11. 2020

Zdroj: Google

V posledních letech se hodně řeší zacházení se soukromými informacemi, případně těmi citlivými. Android je poměrně otevřený systém, ale v poslední době se zavádí více restrikcí, aby se omezilo zneužívání dat. Některé aplikace si vyžádají přístup k úplně všemu, přičemž ani nemusíte tušit, k čemu se nasbíraná data používají. V případě polohy uživatele se jednalo o větší komplikaci a Google nastavil nové omezení. Nyní upravuje podmínky, i tak některé aplikace mohou zmizet z Obchodu Play.

Poloha jen na vyžádání nebo povolení

Dříve jste mohli aplikacím jednoduše dát přístup k poloze, přičemž ji mohli využívat kdykoliv, i při běhu aplikace na pozadí. Mohla tak bez jakéhokoliv problému sbírat takto citlivá data. Google v tomto ohledu nastavil nové podmínky. Ty v podstatě uvádí, že pokud chce mít aplikace přístup k poloze při běhu na pozadí, tedy neustále, musí vývojář požádat o povolení Google, přičemž musí vysvětlit, proč chce tato data, na co budou používána a další dodatečné informace.

Zdroj: Google

V opačném případě musí vývojář použít jinou metodu získání dat o poloze. Zde se například nabízí povolení získávání dat během používání aplikace. Jakmile je zavřena, Android neposkytne data. Původně měli vývojáři čas na úpravu nebo požádání Google do 2. listopadu, ale tento termín je posunut do 8. ledna 2021. Pokud aplikace byla publikována přes 16. dubnem 2020, tak mají čas do 29. března 2021.

Pokud bude v Obchodě Play nějaká aplikace, která se stále bude spoléhat na sběr informací o poloze na pozadí, tak bude stažena z Obchodu Play. Google je v tomto případě nekompromisní. Pokud se vývojář již nestará o aplikaci, zmizí. Vývojářům mimo to poskytl návod na získání povolení, pokud jejich aplikace nemůže fungovat bez těchto dat.

Zdroj: xda-developers.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat