Z Android mobilů se stávají seismometry

Z Android mobilů se stávají seismometry
2020-08-12T13:30:13+02:00
• 12. 8. 2020

Zdroj: Google

Mobilní telefony jsou čím dál více prošpikovány nejrůznějšími technologiemi a pomalinku se stávají i diagnostickými přístroji ve spojení s chytrými hodinkami či náramky. V Googlu se ale zaměřili na další oblast a v podstatě přetvořili mobily se systémem Android na miniaturní seismometry.

Mobil jako seismometr

Vědci musí instalovat speciální zařízení (seismometr) na detekci mohutnosti zemětřesení na klíčová místa. Problém je jejich rozmisťování, náklady na pořízení a údržbu a také vyhodnocování dat. Čím více je takových zařízení rozmístěno, tím lépe se dá varovat obyvatelstvo před zemětřesením. Google zde doslova uvádí, že každá sekunda se počítá při záchraně životů. Proto se spojil nejen United States Geological Survey (USGS) a zapojil se do projektu ShakeAlert.

ezgif 6 89eff8573159 500x203x

Zdroj: Google

Google v podstatě z každého mobilu vytvoří miniaturní seismometr. Díky zabudovaným senzorům může smartphone detekovat zemětřesení. Když k tomu připočítáte množství mobilů v populaci, získáváme tak největší síť pro detekci. Nemusíte se bát, že se z mobilu stane odposlouchávací zařízení. Jakmile mobil detekuje zemětřesení, první se vás zeptá, jestli jste ho zaznamenali. Pokud odpovíte, odešle se anonymizovaná informace.

Následně systémy vyhodnotí z mnoha zařízení, kde bylo epicentrum a může se předat informace dál. Systémy varování mohou ihned zareagovat a upozornit další lidi. Ti mohou ihned konat a ukrýt se do bezpečí. Google tuto novinku bude spouštět postupně v kritických oblastech, ale následně po několika měsících nebo letech může být dostupná na globální úrovni.

Zdroj: blog.google

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat