reklama

Mobily budou výkonnější a efektivnější díky Cortex A78

Mobily budou výkonnější a efektivnější díky Cortex A78
2020-05-27T16:30:58+02:00
• 27. 5. 2020

Zdroj: ARM

Na současném trhu se smartphony najdeme několik předních výrobců procesorů. Samsung stojí za modely Exynos, Qualcomm vytváří Snapdragony, Huawei disponuje procesory HiSilicon Kirin, nebo jsou zde modely od Mediateku. Všechny spojuje společnost ARM, která je sice malá, ale stojí za navrhováním nejen výpočetních jader. Nyní jsme se dočkali představení Cortex A78, které zamíří do dalších procesorů, tedy SoC do mobilů.

Cortex A78

Novinka od britské společnosti slibuje samozřejmě vylepšení v mnoha oblastech. Cortex A78 jádra budou vyráběny 5nm technologií a v porovnání s předchozí generací Cortex A77 nabídnou značné snížení spotřeby energie. ARM uvádí, že Cortex A78 spotřebuje jen polovinu energie při srovnatelné zátěži s Cortex A77. Jedná se o značný posun, díky čemuž nebude baterie tolik drancována a také mobil bude chladnější.

chrome 2020 05 25 20 41 00 1981x1005x

Zdroj: ARM

Na druhou stranu nejde vidět opačný efekt. Při stejné spotřebě energie dojde „jen“ k 20% navýšení výkonu. I tak se jedná o značný posun. Aby toho nebylo málo, tak cluster osmi jader Cortex A78 a Cortex A55 bude o 15 % menší.

ARM se zaměřil na celou škálu vylepšení a optimalizace, například u strojového učení došlo ke snížení spotřeby o 8 % při stejné zátěži jako u předešlé generace. Určitě se budou výrobci chlubit dalším nárůstem čísel v benchmarcích. ARM jde ale dál a nabízí speciální program pro vytvoření jader Cortex X1, která budou na zakázku upravena, aby plnila specializovanější úkoly, případně aby nabídla více výkonu.

chrome 2020 05 25 20 39 40 1939x1006x

Zdroj: ARM

Stejně jako u předchozího představování, i tentokrát jsme se také dočkali uvedení nového grafického čipu Mali G78. Zde budou moci výrobci použít až 24jádrovou verzi. ARM uvádí, že došlo k 25% navýšení výkonu ve specifických úlohách, přičemž při reálném testování je tento nárůst 17%.

Bude nějakou dobu trvat, kdy se dočkáme prvních SoC do mobilů s těmito novinkami. Odhadujeme, že první mobily s jádry Cortex A78 se objeví na začátku roku 2021.

Zdroje: androidpolice.com, xda-developers.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat