reklama

iOS: Jak pracovat s textem pomocí gest návod

iOS: Jak pracovat s textem pomocí gest [návod]
2020-04-12T16:30:01+01:00
• 12. 4. 2020

Zdroj: Dotekomanie.cz

Chcete zvládnout výběr slov, vět a odstavců ve svém iOS a iPadOS? Pak se možná budete chtít naučit, jak používat gesta pro výběr textu v iPhonu a iPadu, která umožňují snadno vybrat text na zařízeních pro kopírování, řezání, úpravy, opravy, mazání nebo jakýkoli jiný účel. 

Máte zájem vyzkoušet gesta pro výběr textu v iOS zařízení, aby bylo možné text upravovat rychleji? Tento článek se zaměřuje na to, jak můžete pomocí gest na iOS a iPadOS zařízeních vybrat konkrétní slova, věty nebo odstavce. 

Jak vybrat slovo, větu nebo odstavec na iOS a iPadOS pomocí gest

Doposud jste mohli být zvyklí na výběr textu stisknutím kurzoru, klepnutím na „Vybrat“ a příslušným přetažením kurzoru. Následně jste si mohli vybraný text zkopírovat nebo vyjmout. Tento proces je jeden z mnoha možností, jak s textem pracovat. My ale přinášíme jednodušší a efektivnější možnost v podobě gest.

iOS

Zdroj: Dotekomanie.cz

Gesta získáte podle následujícího postupu:

  • Otevřete libovolnou aplikaci, ve které můžete vybírat text, například Safari, Mail, Zprávy, Poznámky a jiné. Osobně předvedu tento návod s aplikací Poznámky. Tuto nativní aplikaci tedy otevřeme, abychom mohli začít. 
  • Klepnutím kdekoli v odstavci textu umístěte kurzor. 
iOS

Zdroj: Dotekomanie.cz

  • Pokud dvakrát kliknete na kurzor, bude vybráno jedno slovo, které je hned vedle něj. Toto slovo můžete vybrat také dvojitým klepnutím na libovolné slovo v odstavci. 
iOS

Zdroj: Dotekomanie.cz

  • Chcete-li vybrat konkrétní větu, přejděte k dalšímu kroku. Trojitým klepnutím na slovo ve větě, kterou chcete vybrat nebo upravit. Věta bude zvýrazněna žlutě, jak je znázorněno níže. 
iOS

Zdroj: Dotekomanie.cz

  • A konečně, pokud chcete vybrat celý odstavec, klepněte rychle na libovolné slovo v odstavci čtyřikrát za sebou. Jakmile je zvýrazněno, budete mít přístup k nástrojům pro vyjmutí, kopírování a vložení umístěným přímo nad vybranou částí. 
iOS

Zdroj: Dotekomanie.cz

A přesně takto fungují gesta pro rychlý výběr textů na vašem iPhonu a iPadu. Jde o jedny z funkcí, které si sami můžete vyzkoušet. Tím se je naučíte ovládat, takže se nebudete muset bát otevřít aplikaci, ve které můžete vybrat text. 

Pro shrnutí ještě přidávám následující gesta:

  • Klepnutím umístíte kurzor, pokud je text upravitelný.
  • Klepnutím dvakrát vyberte slovo.
  • Klepnutím třikrát vyberte větu.
  • Klepnutím čtyřikrát vyberte celý odstavec.

Gesta pro výběr textu jsou velmi jednoduchá, na rozdíl od nových gest pro kopírování a vkládání, která byla představena s iPadOS a iOS 13. Tato nová gesta vyžadují nějaký čas, než si na ně zvyknete, a také trochu více praxe. Tak či onak budete v praxi vždy používat základní nástroje – kopírování, vkládání a vybírání textu. 

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Senior Editor Dotekomanie.cz | Experienced Sales Director with a Technology background; and loving it!

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim