reklama

iPadOS místo notebooku? Jde to, ale dře to recenze

iPadOS místo notebooku? Jde to, ale dře to [recenze]
2019-12-29T20:07:10+01:00
• 30. 12. 2019

Zdroj: Dotekomanie.cz

1

Několik let byl iPad považován spíše za přerostlý iPhone. Teprve až operační systém iOS 9 přinesl skutečně inovativní funkce specifické pouze pro iPad, jako byl Split View a Slide Over. Nutno podotknout, že vývojáři třetích stran odvedli naprosto skvělou práci, protože dokázali využít velký displej na maximum. 

Apple se ale rozhodl, že na iPad půjde jiným způsobem. Představil totiž nový operační systém iPadOS. Nenechte se ale zmást tím jménem – iOS a iPadOS jsou ve většině případech stejné systémy. Téměř každá funkce, která je v iOS 13, je přítomna i v iPadOS, ovšem s tím rozdílem, že nabízí řadu změn, které oba systémy odlišují. Spolu se nyní podíváme na to, jak iPadOS funguje v praxi a zda je možné kompletně přejít z MacBooku na iPad. 

Když se mě někdo dříve zeptal, zda je možné používat iPad s iOS místo notebooku, vždy jsem odpověděl, že ne. V současné chvíli je situace ale lehce odlišná, a já na tuto otázku odpovídám, že za určitých podmínek ano. Je to velice jednoduché – Apple v rámci iPadOS zapracoval na praktičnosti a využití velkého displeje. Navíc podpora gest a dalších funkcí pomáhá k lepší efektivitě. 

iPadOS je skvělým společníkem

Pokud úplně nemáte zájem proměnit iPad v něco jiného, mám pro vás dobrou zprávu – s iPadOS i nadále zůstává skvělým „gaučovým“ a cestovním zařízením, které dokáže být dobrým společníkem pro váš telefon a notebook. Kromě některých systémových chyb nelze co vytknout, pokud tedy chcete iPad používat pro základní věci.

iPadOS je velice rychlý a snadno ovladatelný s obrovskou sadou aplikací optimalizovaných pro dotykové a velké displeje. To všechno má být samozřejmě naprostým základem každého tabletu. Pravdou však je, že právě s tímto procesem mají konkurenční tablety velký problém. Dovolím si níže vypsat některé funkce, u kterých si myslím, že každý bude používat:

Nová domovská obrazovka. Tu si můžete nastavit tak, aby v mřížce byla vyšší hustota aplikací, takže nemusíte tolik procházet stránky. Můžete si také připnout panel widgetů, což se zdá být jako drobnou funkcí, ale v praxi celkově mění uživatelskou zkušenost. Osobně mi velice pomáhá, když mám svůj kalendář ve widgetu. 

Plovoucí klávesnice. Skvělou a praktickou novinkou je u klávesnice tlačítko, prostřednictvím které se z velké klávesnice stane malá kompaktní klávesnice z iPhonu. Navíc si ji můžete přesunout kamkoli na displeji a psát pomocí jednoho prstu, ideálně palcem. Musím podotknout, že právě díky plovoucí klávesnice je psaní na iPadu mnohonásobně pohodlnější a efektivnější. Pakliže plánujete koupi jakéhokoli iPadu, plovoucí klávesnici doporučuji používat.

Sidecar. Jedna z mých nejoblíbenějších funkcí pro iPad. Sidecar totiž z vašeho iPadu udělá sekundární displej pro počítače s macOS Catalina. Funguje nejen drátově, ale i bezdrátově. Pokud jste Mac uživatelem, je velmi výhodné mít kolem sebe druhý monitor, opět kvůli lepší efektivitě. 

Safari. Pravděpodobně největší proměnou prošel nativní webový prohlížeč Safari. Již v minulosti bylo Safari pro iPad kritizováno kvůli tomu, že nepodporovalo plné zobrazení stránek. Na této části Apple konečně zapracoval a připravil plnohodnotné Safari, které naleznete i na Macu. Díky tomu tak prohlížeč zobrazuje všechny webové stránky, jako kdybyste používali počítač. Vlastně jediné, co Apple udělal je, že webům říká, že jde o Mac, nikoliv iPad. 

Slideover. Pokud jste v iPadu používali vždy jen jednu aplikaci přes celý displej, pak musíte vyzkoušet funkci Slideover. Stačí jednoduše přetáhnout ikonu z doku, dokud se z ní nestane plovoucí okno. Takovýmto způsobem můžete mít otevřených několik aplikací a jednoduše mezi nimi přecházet (stejným gestem, jako na iPhonu). Jde o velice užitečnou funkci, hlavně v případě, kdy máte rozpracovaný soubor a v jiné aplikaci chcete například odpovědět na mail či si zapnout hudbu. 

Tmavý režim. V rámci tmavého režimu celý systém a vlastně i aplikace opravdu září. Většina aplikací dostupných v App Store nový Dark Mode podporují, což je naprosto úžasná zpráva. Také se mi velice líbí, že funkce může fungovat podle vámi zvoleného časového plánu. Nejedná se o přelomovou funkci, ovšem v praxi ji velice oceníte. 

iPadOS jako hlavní pracovní nástroj

V loňském roce Apple představil iPad Pro, který přišel s nádherným designem a celkově byl působivější než jakýkoli iPad předtím. Frustrující ale trochu bylo, že po softwarové stránce toho iPad mnoho nezvládl, a to i přesto, že hardwarově byl výkonnější než základní MacBook Air. 

Naštěstí dorazilo iPadOS, které je navrženo tak, aby předešlo k různým frustracím. Nový operační systém iPadOS jsem měl možnost testovat od finální verze. Ihned na začátku používání jsem byl ale stále nucen, byť jen v některých situacích, vytáhnout opravdový stroj, tedy MacBook. Po několika týdnech je však situace diametrálně odlišná. 

Tohle je celkem paradox iPadOS: když se zamyslíte nad svými individuálními potřebami, které musíte dělat na svém hlavním počítači, zjistíte, že toho moc není – pokud tedy nepatříte mezi vývojáře. Osobně jsem přišel na to, že ke své práci potřebuji jen plnohodnotné Safari, aplikaci Mail, Pages a Poznámky. A přesně tyto části mi iPadOS nabízí. 

 

Když se navíc zamyslíte, zjistíte, že nyní na iPadu uděláte o 50 % práce více než před šesti měsíci. Nyní například můžete do svého souboru přidat vodoznak. K dispozici jsou také nejrůznější klávesové zkratky, kterými si výrazně usnadníte práci na iPadu. 

Apple také zpřístupnil souborový systém, což je naprosto fantastický krok směrem dopředu. I když zde mám stále trochu smíšené pocity. Práce se soubory na iPadu je pro mě stále trochu zvláštní. Existují zde totiž místa, kde je otevření nebo uložení souboru složité. Celkově je ale aplikace Files v praxi lepší, než jsme si mohli myslet. 

Stále častěji ale zjišťuji, že jediným důvodem, proč nemohu na iPadu udělat něco konkrétního, je to, že aplikace, kterou chci používat, prostě nebyla doposud vytvořena tak, aby byla skvělým ekvivalentem desktopové verze. 

Teď ale trochu vážně. Největší chybou společnosti Apple v iPadOS je, že stále neumožňuje víceuživatelskou podporu, a to více než 13 verzí operačního systému. Ještě více bizarní je, že tvOS pro Apple TV více uživatelů podporuje, ale iPad prostě ne. Je opravdu trapné, že zde tato možnost stále není. Nejvíce ale trpí rodiče, kteří nechtějí svým dětem kupovat další zařízení. 

Způsob, jakým se manipuluje s textem v iPadOS, je přehnaný. Například gesta tří prstů pro vyjmutí / kopírování / vložení jsou upřímně velice špatná. V průběhu beta verze se gesta zlepšila, ale i při oficiálním vydání jsou obtížná k používání. Umístění kurzoru je na tom podobně. Nikdy nevím, jestli pohybuji kurzorem nebo volím text. Některé aplikace, jako jsou Dokumenty Google, toto nepodporují, a jsem za to velice vděčný. 

Je velice složité určit, zda je možné iPad na 100 % využívat bez notebooku či stolního počítače. V praxi je to méně o schopnostech a více o důvěře – a důvěra je budována konzistentně. To mě samozřejmě přivádí k novým funkcím multitaskingu na iPadOS. 

Pokud nevíte, o čem je přesně řeč, rád vás obeznámím. Společnost Apple přidala do iPadOS spoustu nových funkcí. Nyní tak existuje spousta různých způsobů pro okna aplikací. Opět si dovolím níže přidat hlavní novinky v multitaskingu:

  • Slideover okna, která můžete skládat.
  • Jedna aplikace může vytvořit několik oken.
  • Můžete přepínat mezi obvyklým zobrazením Exposé, které zobrazuje všechny prostory aplikace, a také zobrazením Exposé pro konkrétní aplikaci, které zobrazuje pouze okna z konkrétní aplikace. 
  • Můžete přetáhnout některé aplikace na obrazovku a změnit je na nová okna, jako jsou odkazy nebo jednotlivé poznámky.
  • V horní části aplikací se nachází malé pruhy, a to při rozdělené obrazovce nebo v aplikaci Slideover. Ty můžete uchopit a pohybovat okny. 

Jak jsem již uvedl, pochopení všech těchto možností není úplně snadné. Osobně mám s těmito částmi velký problém. Například: Proč, když klepnu na ikonu aplikace, se objeví něco úplně jiného, než jsem původně očekával? Je to proto, že existuje více oken? Nebo je to proto, že jsem v rámci Slideover aplikaci opustil, a pokud ji otevřu z domovské obrazovky, spustí se přes celý displej? Dokonce i po měsících používání systému iPadOS mám denně problém se spuštěním aplikací.

Nejprve jsem si myslel, že problém je na straně uživatele a uvízl jsem ve starém desktopovém způsobu myšlení. Stále si ale více myslím, že problém není ve mně. Takto prostě funguje multitasking na iPadOS. 

Celkově si ale myslím, že tohle není tak velký problém, jak se může na první pohled zdát. iPadOS je zkrátka velmi rychlý operační systém. Aplikace se spouštějí rychle, a to i ve chvíli, kdy aplikaci ukončíte a opět spustíte. 

iPad se navíc dočkal prvního systému, jehož název vychází ze zařízení. Nemám úplně zájem o sémantiku iPadOS nebo diskusi o brandingu. To, na čem mi opravdu záleží, je to, zda Apple skutečně dokáže najít způsob, jakým budou moci uživatelé používat hardware na plný výkon. 

Myslím si, že iPadOS nabízí lehce odlišnou křivku učení, než na jakou jsme zvyklí u desktopových systémů. iPadOS je snadnější začít používat než téměř jakýkoli jiný počítač v celé historii. Ovšem pozor, jakmile se budete snažit získat z iPadu stejné schopnosti, jako u notebooku, bude to menší oříšek.

Jsem skutečně pyšný na Apple za to, že měl odvahu představit uživatelům výkonný hardware a software. Společnost celou řadu let prezentovala iPad jako přerostlý iPhone, což prostě nebylo dobře. Samotná firma využívá potenciál tabletu až nyní v roce 2019. 

Jinými slovy, pokud uvažujete nad koupí iPadu a přemýšlíte, zda je vůbec možné jablečným tabletem nahradit notebook či stolní počítač, musíte si uvědomit několik věcí:

  • Jakou práci děláte?
  • Co od iPadOS očekáváte?
  • Jste ochotni dělat kompromisy?

Celkově vzato, když pracujete s textovými soubory, iPadOS vám bude náramně stačit. Zde si ještě dovolím jen malou poznámku – měl jsem možnost testovat klávesnici pro iPadPro přímo od Applu a nedoporučuji (za velký peníz žádná muzika). Raději se podívejte k výrobcům třetích stran. 

iPad lze ale využít i jiným způsobem. Osobně pracuji nejen s textovými dokumenty, ale také s maily, Trellem či Slackem. V kanceláři se tak snažím nejsložitější práci vykonat na MacBooku, přičemž ostatní záležitosti řeším na iPadu. Navíc notebook nechávám v práci, takže domů nosím jen iPad pro ad-hoc případy. Tímto způsobem se také naučíte pracovat s prioritami jednotlivých úkolů. A jít na obchodní jednání jen s lehkým iPadem v ruce? Zkušenost k nezaplacení. 

Za zapůjčení iPad Pro děkujeme českému obchodu alza.cz

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Marek Tesař

3. 1. 2020, 16:07

Bohužel iPad pro s iPad OS je v praxi na univerzální práci nepoužitelný. Používám jej 4 měsíce jako náhrady nbt a bez druhého nbt se neobejdu. Největší problém je mobilní systém a mobilní sdílené aplikace s iPhone. Tristní memory management i přes opravu neustále ukončuje aplikace a to jak vlastní, tak i 3rd party jako Google chrome.
Psaní dokumentů v sadě office je nesmysl.
Velkou potíž má celá sestava díky nesmyslné velkému množství bugu. Ty jsou jednoduše všude. Systém si dělá. Co chce, aplikace věcné nefungují.

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat