reklama

Apple chce z App Store odstranit aplikace s funkcemi rodičovské kontroly

Apple chce z App Store odstranit aplikace s funkcemi rodičovské kontroly
2019-05-02T07:44:34+02:00
• 2. 5. 2019
1

Americká společnost Apple se rozhodně netají tím, že svým uživatelům servíruje uzavřený ekosystém. Výhodou takového přístupu je zcela jistě vyšší bezpečnost oproti konkurenčním platformám. Přesto některé praktiky amerického giganta mohou dostat až před soud. Podobný případ je na stole nyní. Apple totiž údajně žádá smazání aplikací třetích stran, které nabízí stejné funkce, co společnost představila pro mobilní systém iOS 12.

Blíží se další soudní proces zneužití postavení na trhu?

Aplikace zabývající se tématem rodičovské kontroly u majitelů iOS by se již neměly do App Store dostat. Apple se tak snaží, aby uživatelé iOS využívali především jeho nedávno představené funkce. Důvod je poměrně prostý. Instalací aplikací třetích stran uživateli hrozí potenciálně bezpečnostní riziko úniku citlivých údajů.

Ačkoliv je logické, že Apple sází na maximální bezpečnost, vývojáři tohoto typu aplikací se ozvali. Případ tak zamíří až před soud. Dle dostupných informací Apple nutí vývojáře 11 ze 17 nejpopulárnějších aplikací zabývající se rodičovskou kontrolu, aby stáhli nebo výrazně upravili své aplikace z App Store. A to se samozřejmě vývojářům nelíbí.

Tvůrci aplikací sází na velmi často zmiňovaný problém – monopolní praktiky ze strany americké společnosti. Aplikace totiž byly v App Store uvedeny ještě dávno předtím než Apple s rodičovskou kontrolou v iOS přišel sám. Navíc jsou u uživatelů velmi oblíbené. Vývojářům se tak logicky nelíbí, že by měli stahovat něco, co funguje a zatím nezpůsobilo koncovému uživateli bezpečnostní problém.

Vývojáři dostali 30 dní na to, aby aplikace upravili tak, že problémové funkce ze svých aplikací odstraní. Pokud se tak nestane, aplikace budou z App Store zcela smazány. Dle dostupných informací bude muset své počínání americká společnost obhájit na dvou polích – v USA a v EU. V obou případech je Apple souzen za to, že používá nekalé monopolní praktiky v rámci jeho App Store.

Mluvčí americké společnosti se k situaci vyjádřil poměrně rezervovaně. Apple, dle jeho slov, chce nabízet uživatelům maximální množství kvalitních aplikací. Otázkou nicméně je, jestli tato obrana uspěje.

Bude zajímavé sledovat, k jakému rozhodnutí se doberou příslušné úřady. Nás zajímá především rozhodnutí soudů EU. Boj proti monopolním praktikám je ve státech EU stále velmi citlivým tématem. Ostatně není to tak dávno, kdy za podobné prohřešky dostal Google od Evropské komise obrovské sankce.

Zdroje: pocketnow.com, phonearena.com, fonearena.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Sepp Winkler

2. 5. 2019, 12:54

„oproti konkurenčním platformám“ – smutné je, že použitie množného čísla nie je na mieste. Existujú len dve, v podstate veľmi rovnako a monopolne sa správajúce platformy – takže okrem IOS už len Android :(

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat