Sony Xperia 10 – menší 6palcový dlouhán recenze

Sony Xperia 10 – menší 6palcový dlouhán [recenze]
2019-04-03T08:14:01+02:00
• 3. 4. 2019
2

Společnost Sony letos již představila čtyři smartphony zapadající do tří kategorií. Nedávno jste si u nás mohli přečíst recenzi na vyšší model střední třídy, Xperii 10 Plus. Dnes se podíváme na ořezanou verzi tohoto modelu, respektive na Xperii 10 bez přívlastku Plus. Ačkoliv by se mohlo zdát na první pohled, že se jedná jen o menší verzi plusového modelu, tak ve skutečnosti se jedná o docela jiné zařízení sdílející hlavní vlastnost, protáhlejší displej.

Vysoký drobek

Letos Sony razí cestu v oblasti zobrazovacích panelů s poměrem stran 21:9. Hned na první pohled a uchopení je Xperia 10 značně vysoký mobil, ale ve srovnání s jinými modely není až tak velký. Zmíněný poměr stran vytváří ze smartphonu netradiční model. Pokud překousnete tuto vlastnost a odhodláte se ke koupi nebo k vyzkoušení, tak si na netradiční poměr stran asi zvyknete stejně rychle jako já. Musím uznat, že přes prvotní skepsi jsem nakonec došel na chuť poměru stran 21:9. Jestli je to ale praktický design, to bych říci nemohl. O tom ale později.

Xperia 10

Stejně jako Xperia 10 Plus, i Xperia 10 nabízí plastovou konstrukci. Dost jsem se obával tohoto materiálu, ale díky povrchové úpravě se dá splést s kovovou konstrukcí, aspoň na dotek. Přední strana je i zde v menším nepoměru, jelikož nad displejem se nachází větší brada, přičemž spodní strana má minimální rámeček. Nad zobrazovacím panelem se nachází standardní sestava senzorů, foťáku, reproduktoru pro hovory a také je zde přítomna barevná notifikační dioda.

Pravá strana obsahuje všechny tlačítka typická pro smartphone a mezi nimi se nachází dedikovaný senzor pro čtení otisků prstů. Jeho přesností si nejsem zcela jist, možná jsem jen naskenoval prsty hůře, ale spíš bych se přiklonil k tomu, že byl použit jiný hardware oproti Xperii 10 Plus. Dost často se mi stávalo, že prst nebyl rozpoznán a více vadila vlhkost.

Vypínací tlačítko je celkem citlivé, takže rozsvícení displeje je jednodušší, ale kolébka hlasitosti je až příliš nízko a navíc je dost zapuštěná. Nejde jen tak nahmatat a musel jsem se vždy soustředit, abych našel to správné umístění. I zde bych ocenil lepší zvýraznění.

Levé strana obsahuje krytku pro hybridní sloty na dvě SIM karty, nebo jednu SIM kartu a paměťovou microSD. Nevím proč, ale při odklopení a vrácení stále Sony nechává funkci restartu. To by mohla společnost konečně odstranit, ale pokud pravidelně neměníte zmíněné karty, nebude vám to vadit.

Spodní strana obsahuje USB C konektor a dva otvory evokující přítomnost reproduktorů. Jeden je ale falešný a obsahuje pouze mikrofon. Horní strana nabízí konektor na sluchátka a další mikrofon pro lepší záznam zvuku.

Záda smartphonu jsou vybavena ostrůvkem se dvěma foťáky. Nad ním se nachází přisvětlovací dioda a pod ním je umístěná NFC anténa. Pracuje spolehlivě a jakákoliv platba proběhla na první pokus bez jakéhokoliv problému.

Bez špetky bonusu

Ačkoliv je Xperia 10 jen nižší model střední třídy, tak Sony vyzdvihuje zejména poměr stran 21:9. Displej má 6 palců, což je vskutku velká hodnota, ale vzhledem k menším rámečkům a užšímu profilu, nepůsobí mobil tak obrovsky. Displej je typu IPS a má rozlišení 2520 x 1080 pixelů. Ocenil bych vyšší jas, aby na přímém slunci byl čitelnější.

Vskutku se jedná o kvalitní zobrazovací panel, ale s poměrem stran 21:9 si tolik srandy neužijete, jelikož chybí obsah, respektive videa v takovém formátu. Na Youtube po delším hledání něco najdete, ale moc takového obsahu nenajdete. Samozřejmě se videa dají přizpůsobit, ale abych si takový displej mohl vychutnat v plné kráse, musela by společnost implementovat aspoň stereo reproduktory. Zde nejsou, takže bez kvalitních sluchátek a videí ve správném poměru máte jen delší zobrazovací panel.

Ten se může hodit na spouštění dvou aplikací najednou, ale není zde dostatečný výkon pro plynulou práci. Zobrazovací panel se tak stává jedinou zajímavou specifikací této novinky, ale pochybuji, že to bude stačit k tomu, aby se Xperia 10 stala prodejním hitem, zejména s ohledem na aktuální cenu.

Nedostatečný výkon

Psal se rok 2017 a společnost Qualcomm představila dva nové procesory Snapdragon 660 a 630. Možná byste očekávali od mobilu za cenu přesahující 8000 Kč, že v útrobách najdete aspoň modle 660, ale ne, Sony použilo ještě slabší Snapdragon 630. Na dnešní dobu se jedná skutečně o pomalý procesor, zejména ve střední třídě, nebo v cenové relaci, kde se nachází Xperia 10.

Sice v útrobách je operační paměť o velikosti 3 GB, ale ani tak z mobilu nedostanete dost výkonu na plynulou práci ve dvou aplikacích najednou. Zde tedy postrádá smysle větší displej pro více aplikací. Pokud se spokojíte s pomalejšími reakcemi, tak sledování videa a psaní si přes komunikační službu bude stačit. Jak je již zvykem, provedli jsme pro ukázku několik benchmarků pro přímé porovnání maximálního výkonu. Jak je vidět, nejedná se o velká čísla.

Co se týče konektivity, tak jsou obsaženy technologie jako WiFi 5 nebo Bluetooth 5.0. K tomu všemu Sony použilo USB 3.2 1. generace (původní označení USB 3.1). Základní úložiště nabízí 64 GB prostoru, což je dostatečná velikost a pokud pochybí, lze použít microSD karta.

Specifikace Sony Xperia 10

 • displej: 6 palců, 2520 x 1080 pixelů, IPS LCD, poměr stran 21:9
 • procesor: Octa-Core procesor Snapdragon 630
 • 3GB RAM
 • úložiště: 64 GB + microSD až 512 GB
 • Android 9.0 (Pie)
 • foťáky:
  • zadní – 13 MPx, f/1.9, EIS
   • 5 MPx, f/2.4, bokeh efekt
  • přední – 8 MPx
 • čtečka otisků prstů
 • rozměry: 155,7 x 68 x 8,4 mm
 • 4G VoLTE, WiFi 802.11 ac (2.4GHz / 5GHz) MIMO, Bluetooth 5.0, GPS/ GLONASS, NFC, USB 3.1 Type-C
 • baterie: 2870 mAh + rychlé nabíjení

Možná by mělo Sony zapracovat na optimalizaci systému, když chce použít starší procesor. Práce ve větším množství aplikací může být frustrující, jelikož se systém a aplikace sekají. Navíc větší dávka notifikací po ránu může mobil zbrzdit, nebo si musíte počkat, až pípne poslední.

Baterie menší, výdrž tak akorát

Jakmile vidím ve specifikacích u baterie hodnotu menší než 3000 mAh, jsem skeptický k výdrží na jedno nabití. Xperia 10 nabízí „pouze“ 2870 mAh, což mě nějak moc nenadchlo. Naštěstí v této oblasti Sony nezklamalo a dokázalo po této stránce mobil vyladit natolik, že i tak malá baterie vydrží běžné pracovní nasazení po celý den.

Přitom jsem nepoužil jakékoliv nastavení pro prodloužení výdrže na jedno nabití. Se zapnutým režimem Stamina by mohla Xperia 10 vydržet i dva dny, a pokud ji budete využívat jen pro hovory, sms, příležitostné brouzdání po internetu, mohla by vydržet i tři dny, ale jen se všemi úspornými režimy. Sony zaslouží pochvalu za tuto vlastnost. Kdyby byla použita baterie s vyšší kapacitou, mohl by být více konkurenceschopný.

Xperia 10 nabízí rychlé nabíjení, ale ani se všemi nabíječkami co mám doma a podporou USB PD, jsem se nikdy nedočkal nápisu „rychlé nabíjení“. Bohužel společnost Sony nedodala k testovacímu vzorku originální nabíječku. Většinou trvalo kolem dvou hodin plné nabití. Zde se nabízí navíc inteligentní nabíjení. Jakmile se mobil naučí vaši rutinu, tak se může pomaleji nabíjet během, což by mělo méně opotřebovávat baterii.

Android 9 Pie

Sony patří mezi výrobce, kteří si nepotrpí na těžké úpravy systému, díky čemuž jsou aktualizace zpravidla rychlejší. Výrobce dokáže jít uživatelům naproti, což je vidět už jen při prvním spuštění a nastavení, jelikož se nabízí možnost výběru instalace dodatečných aplikací od partnerů. Pokud nechcete bloatware, tak jednoduše jej odmítnete při nastavování.

Základní launcher má ve standardní nabídce Google karty na pravé straně a jako základní klávesnice je zde použita SwiftKey. Nejsem příznivcem této aplikace, ale naštěstí zde není nějaké omezení nebo složitější výměna za jakoukoliv jinou.

Vzhledem k výšce mobilu bude pro mnohé komplikovanější dosažení na horní stranu displeje pro stažení notifikační lišty. Naštěstí lze pomocí dvojitého poklikání na domácí tlačítko aktivovat režim ovládání jednou rukou. Díky tomu se zmenší a posune obraz nížeji, následně je ovládání velmi jednoduché. Sony implementovalo i rychlé spouštění aplikací a nastavení pomocí dvojitého poklepání na pravé straně. Bohužel tato fičura není plynulá, což přisuzuji k pomalejšímu procesoru.

Jedná se tak vlastně o dvě hlavní viditelné funkce celého systému, pokud nepočítám vymožeností kolem nabíjení a úsporného režimu.

Dva foťáky, jeden stačí

Xperia 10 nabízí sice dva foťáky, ale sekundární je zde jen pro dodatečné efekty, jako je například bokeh. V základu se tak nabízí 13MPx senzor s elektronickou stabilizací obrazu. Je sice vidět, že pracuje nebo zasahuje, ale nejde o nějak dramatické vylepšení stability. Co se týče fotografií, software velmi rychle identifikuje scénu.

Pokud chcete vykouzlit pěkné fotky z Xperie 10, budete si muset nechat záležet. Je potřeba hodně světla a poměrně stabilní ruce. Za zhoršených světelných podmínek se dá pořídit poměrně dobrá fotografie s menší dávkou šumu, ale o ostrosti se zde nedá hovořit. Navíc ve tmě nemá cenu fotit.

Automatický režim se občas netrefí a přesvítí fotografii, což již nejde napravit. Vždy se celkem divím, proč běžné bonusové funkce vyžadují extra aplikace navíc. V tomto případě musíte spustit aplikaci pro focení s bokeh efektem. Díky druhému senzoru jde vidět živě na displeji, jak asi bude výsledný snímek vypadat. Níže můžete vidět tři snímky, kdy jsem se snažil zaostřit, ale funkce jako taková mě nepřesvědčila. Zůstal bych u běžných snímků.

Pokud by Xperia 10 byla za cenu kolem 5000 Kč, neměl bych asi moc námitky k fotografickým schopnostem, ale s cenou nad 8000 Kč bych očekával lepší kvalitu, aspoň lepší ostření.

Zhodnocení Sony Xperia 10

Xperia 10 u mě vzbuzuje rozpaky. Po dlouhé době jsem měl v ruce celkem malé zařízení, které se dobře drželo a vypadalo zároveň netradičně, přičemž se nabízel 6palcový displej. Čistější systém Android potěší a pravidelnější aktualizace, pokud u toho Sony zůstane, jsou výbornou vlastností. Bohužel je to asi vše, co se dá na novince vyzdvihnout. Možná bych mohl zmínit obsažení LDAC, ale nejsem nějak velký audiofil. Spíše bych ocenil stereo, které by výborně doplnilo displej s poměrem stran 21:9.

Xperia 10

Zpracování, byť je plastové, je dostačující. Mohu pochválit výbornou výdrž na jedno nabití, byť je obsažena baterie o velmi malé kapacitě. To prostě Sony umí. Více pozitiv se mi nedaří najít. Velkým šlápnutím vedle je použitý procesor, který prostě nemá být u mobilu s takovou cenou. Celý mobil shazuje a jednoduše nedostačuje. Kdyby Sony sáhlo po Snapdragonu 660, jednalo by se o zajímavější mobil, který by mohl zaujmout.

Plusy

 • kompaktní design
 • dobré zpracování
 • čistější Android

Mínusy

 • nedostatečný výkon
 • chybí stereo
 • cena
HEUREKASony Xperia 10 3GB/64GB Dual SIM na Heureka.czSony Xperia 10 3GB/64GB...Cena od 6 990 KčHlídat cenu (jen pro přihlášené)

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Sandra Abigail Maitland

17. 11. 2019, 23:07

Mám a je skvělý, za danou cenu je mnohem lepší než libovolné čínské šmejdy. Ale chystám se na přechod na pětku. Každopádně výkon nechybí a displej je parádní. A software bez bloatware a s aktualizacema je taky prakticky bezkonkurenční.

Nenašel jsem jeden jediný důvod, proč si tuhle obludu koupit. Dlouhý, s malou baterkou, naprd formátem, poměr cena/výkon hrůza.

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat