reklama

Češi využívají WiFi v 75,1 % připojení k internetu

Češi využívají WiFi v 75,1 % připojení k internetu
2019-02-22T07:44:33+01:00
• 22. 2. 2019
4

V poslední době se internet baví nad výrokem Marty Novákové, ministryně průmyslu a obchodu. Ta v podstatě prohlásila, že mobilní data jsou drahá, protože je nevyužíváme. Samozřejmě tento výrok nenechal společnost klidnou, ale nyní si z něj dělá srandu celý český internet.

„Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: Máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější.“ – Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu (za ANO)

Sice bychom mohli uvádět argumenty a proč je takový výrok nevhodný, ale spíše jsme se zaměřili na data kolem používání internetového připojení u smartphonů. Díky nedávné zprávě společnosti Ookla, která stojí za provozem populární služby pro měření připojení k internetu (speedtest.net), získáváme přibližný přehled, jak si na tom stojí Česko.

Češi jsou převážně na WiFi

Není tajemstvím, že Česká republika patří v Evropě mezi nejdražší země, co se týče cen za mobilní datové připojení. Respektive datové balíčky nabízené mobilními operátory nemají dobrý poměr mezi cenou a nabízenými parametry. Ze zprávy společnosti Ookla vyplývá, že v měřeném období (druhá polovině roku 2018) byli Češi připojení k WiFi v 75,1 procent případů. Co se týče návštěvníků ze zahraničí, tak ti se spoléhají na WiFi jen v 38,9 % případů.

Obyvatelé ostatních zemí využívají WiFi mezi 60 až 70 % případů (i tak mají levnější mobilní připojení). Seřadili jsme dostupná data podle používání WiFi k připojení k internetu a výsledek je možná překvapující.

  • Česká republika 75,1 %
  • Norsko 74,7 %
  • Malta 74,3 %
  • Andorra 73,6 %
  • Řecko 73,5 %

Jsme tedy zemí, kde obyvatelé nejvíce používají WiFi k připojení k internetu v případě mobilních telefonů. Pokud se podíváme na opačnou část statistiky, tak nejméně používají WiFi ve Finsku.

  • Finsko 56,6 %
  • Kazachstán 57,7 %
  • Rusko 58, 8 %
  • Francie 60,2 %
  • Litva 60,9 %

Co se týče rychlosti mobilních dat, tak průměrná rychlost v Česku je 44,91 Mbps, přičemž v zahraničí Češi dosahují rychlosti 13,42 Mbps. V případě domácího připojení jsme s rychlostí asi tak na průměru v Evropě, byť se najdou státy i s rychlostí blížící se 70 Mbps. Co se týče latence připojení, tak průměrná hodnota v Česku je 24 ms, ale v zahraničí Češi dosahují hodnoty 86 ms.

Tato data nejsou zcela přesná, jelikož vycházejí jen ze sledování aktivit jedné společnosti, ale mohou nám dát přibližný obrázek, jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi. 

Zdroje: ttg.cz, ct24.ceskatelevize.cz

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

njn chce to aby sem prisel ctvrtej operator co tem kartelakum nakope prdel jako v italii napr. Ale u nas se da spis ocekavat ctvrtej do party, protoze proc ne kdyz jsou ty Češi tak blby a nechaj si srat na hlavu… ze?

JiriJandl

22. 2. 2019, 16:55

Kdybych měl tarif za cenu, jako paní ministrině, tak si taky nestěžuju.

Radek Výtisk

22. 2. 2019, 12:15

A proč jsou na WiFi? No protože je drahý LTE, nebo za tu cenu jo ho hooodne málo.

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat