reklama

Češi využívají WiFi v 75,1 % připojení k internetu

Češi využívají WiFi v 75,1 % připojení k internetu
2019-02-22T07:44:33+01:00
• 22. 2. 2019
4

V poslední době se internet baví nad výrokem Marty Novákové, ministryně průmyslu a obchodu. Ta v podstatě prohlásila, že mobilní data jsou drahá, protože je nevyužíváme. Samozřejmě tento výrok nenechal společnost klidnou, ale nyní si z něj dělá srandu celý český internet.

„Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: Máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější.“ – Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu (za ANO)

Sice bychom mohli uvádět argumenty a proč je takový výrok nevhodný, ale spíše jsme se zaměřili na data kolem používání internetového připojení u smartphonů. Díky nedávné zprávě společnosti Ookla, která stojí za provozem populární služby pro měření připojení k internetu (speedtest.net), získáváme přibližný přehled, jak si na tom stojí Česko.

Češi jsou převážně na WiFi

Není tajemstvím, že Česká republika patří v Evropě mezi nejdražší země, co se týče cen za mobilní datové připojení. Respektive datové balíčky nabízené mobilními operátory nemají dobrý poměr mezi cenou a nabízenými parametry. Ze zprávy společnosti Ookla vyplývá, že v měřeném období (druhá polovině roku 2018) byli Češi připojení k WiFi v 75,1 procent případů. Co se týče návštěvníků ze zahraničí, tak ti se spoléhají na WiFi jen v 38,9 % případů.

Obyvatelé ostatních zemí využívají WiFi mezi 60 až 70 % případů (i tak mají levnější mobilní připojení). Seřadili jsme dostupná data podle používání WiFi k připojení k internetu a výsledek je možná překvapující.

  • Česká republika 75,1 %
  • Norsko 74,7 %
  • Malta 74,3 %
  • Andorra 73,6 %
  • Řecko 73,5 %

Jsme tedy zemí, kde obyvatelé nejvíce používají WiFi k připojení k internetu v případě mobilních telefonů. Pokud se podíváme na opačnou část statistiky, tak nejméně používají WiFi ve Finsku.

  • Finsko 56,6 %
  • Kazachstán 57,7 %
  • Rusko 58, 8 %
  • Francie 60,2 %
  • Litva 60,9 %

Co se týče rychlosti mobilních dat, tak průměrná rychlost v Česku je 44,91 Mbps, přičemž v zahraničí Češi dosahují rychlosti 13,42 Mbps. V případě domácího připojení jsme s rychlostí asi tak na průměru v Evropě, byť se najdou státy i s rychlostí blížící se 70 Mbps. Co se týče latence připojení, tak průměrná hodnota v Česku je 24 ms, ale v zahraničí Češi dosahují hodnoty 86 ms.

Tato data nejsou zcela přesná, jelikož vycházejí jen ze sledování aktivit jedné společnosti, ale mohou nám dát přibližný obrázek, jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi. 

Zdroje: ttg.cz, ct24.ceskatelevize.cz

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

njn chce to aby sem prisel ctvrtej operator co tem kartelakum nakope prdel jako v italii napr. Ale u nas se da spis ocekavat ctvrtej do party, protoze proc ne kdyz jsou ty Češi tak blby a nechaj si srat na hlavu… ze?

JiriJandl

22. 2. 2019, 16:55

Kdybych měl tarif za cenu, jako paní ministrině, tak si taky nestěžuju.

Radek Výtisk

22. 2. 2019, 12:15

A proč jsou na WiFi? No protože je drahý LTE, nebo za tu cenu jo ho hooodne málo.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim