reklama

Univerzitní tým vyvinul aplikaci, která šetří baterii v Multi-Window režimu

Univerzitní tým vyvinul aplikaci, která šetří baterii v Multi-Window režimu
2018-09-03T13:39:21+01:00
• 3. 9. 2018

Multi-Window režim je k dispozici majitelům zařízení s operačním systémem Android Nougat a novější. Jedná se o poměrně zajímavý režim, kdy uživatel může zároveň pracovat se dvěma aplikacemi. Simuluje tak práci s okny, jako známe u běžných pracovních počítačů. Univerzitní tým z University of Waterloo v Kanadě vyvinul aplikaci, díky které lze prodloužit baterii až o 25 % při využívání tohoto režimu.

Z výše popsaného je zřejmé, že aplikaci mohou využít pouze majitelé s operačním systémem Android. Životnost mobilních zařízení na jedno nabití je v době chytrých telefonů jeden z klíčových problémů. A ačkoliv toto řešení není všemohoucí, rozhodně může některým uživatelům pomoci. Především těm, kteří využívají režim Multi-Window.

Trik spočívá v tom, že aplikace identifikuje aktivní aplikaci a u té druhé snižuje podsvícení obrazovky. Tím tak dochází ke snížení energetické spotřeby zařízení. A ačkoliv se může zdát, že se jedná o zanedbatelnou změnu, dle provedeného průzkumu může uspořit nezanedbatelné množství energie.

V rámci experimentu byla aplikace testována u 200 uživatelů. Po nainstalování aplikace byla zvýšena životnost zařízení na jedno nabití o 10 až 25 %. Vzhledem k tomu, že řada z nás nabíjí telefon přes noc, může taková aplikace uživateli pomoci před úplným vybitím zařízení během dne.

Jak zmiňuje Kshirasagar Naik, jeden z autorů práce, díky neustálému nabíjení baterie dochází postupně ke snižování její životnosti. U některých uživatelů tak může být nezbytné, aby baterii u zařízení vyměnili již po dvou letech používání.

A právě i to byl jeden z důvodů, na co se autoři zaměřili. Ačkoliv je jasné, že taková aplikace mnoha uživatelům téměř vůbec nepomůže, rozhodně se jedná o zajímavý nápad, jak je možné ušetřit nějakou tu energii mobilního zařízení během dne. Celou práci si můžete přečíst v odkazu zde.

Zdroj: geek.com

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim