reklama

Nokia stanovila výši licenčních poplatků za 5G zařízení

Nokia stanovila výši licenčních poplatků za 5G zařízení
2018-09-03T14:04:15+01:00
• 3. 9. 2018
3

Společnost Nokia zveřejnila výši poplatku, které bude požadovat po výrobcích mobilních zařízení, které budou využívat technologie 5G. Poplatek by měl činit 3 eura za zařízení.

Licenční poplatky jsou často brány negativně, protože zvyšují cenu výrobků. Společnosti, které se na tvorbě technologie podílely, díky nim mají alespoň možnost, že se jim náklady do vývoje technologie vrátí.

Na 5G technologiích se podílely mimo Nokie také společnosti Qualcomm, Ericsson, Huawei a Samsung. Každá z těchto společností tak má právo po výrobcích požadovat nějaký poplatek za využívání 5G. Jednotlivé poplatky mají splňovat tzv. zásadu FRAND, což ve zkratce znamená, že poplatky budou vůči výrobcům férové a nebudou diskriminační vůči některým z nich. Cílem přeci jen je, aby technologii ve svých zařízeních používalo co nejvíce výrobců.

Nejvíce si za licenční poplatky účtuje Qualcomm

Poplatek Nokie je velmi podobný od Ericssonu, kde se částka pohybuje od 2,50 dolarů do 5 dolarů. Nejvyšší poplatek požaduje po výrobcích Qualcomm. I on se nicméně u 5G technologií uskrovnil a částka se pohybuje okolo 13 dolarů za zařízení.

Právě Qualcomm se dostal kvůli své politice nastavených licenčních poplatků před soud. Například Applu se nelíbilo, že diskriminoval dražší a větší společnosti. Bylo tak i v zájmu samotného Qualcommu, aby se situace neopakovala.

Licenční poplatky Huawei a Samsungu zatím známé nejsou. Sám CEO Huawei ale již v minulosti oznámil, že jeho společnost zásady FRAND zcela jistě dodrží. Kumulativní licenční poplatek za 5G zařízení se tak dle nám známých informací pohybuje okolo 21 dolarů za zařízení. Nemyslete si ale, že se přesně tato částka musí promítnout i u finálního produktu v obchodě.

Výrobci si totiž s držiteli patentů a licencí obvykle domlouvají různé slevy. Výsledný licenční poplatek je tak výrazně nižší. Na druhou stranu licenčních poplatků je u zařízení mnohem více – ne jen ten za podporu 5G technologií.

Sama Nokia cenu nastavila poměrně nízko. Poplatek se ale týká pouze mobilních telefonů. Pro ostatní zařízení si tak nechává zadní vrátka a je možné, že pro ně bude platit jiný licenční poplatek. Přesto je však zřejmé, že licenční poplatek nastavila společnost velmi nízko i z toho důvodu, aby se prostředí na trhu s licenčními poplatky ustálilo a společnosti nehrozil v budoucnosti nějaký ten patentový spor spojený s 5G technologiemi.

Zdroj: venturebeat.com

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

wil hermes

3. 9. 2018, 14:53
Android aplikace

a kolik že to? nějak to tam nevidím :)

Jiří Smrž

3. 9. 2018, 17:12
Android aplikace

Dobrý den, Nokia nastavila cenu 3 eura za mobilní zařízení.

wil hermes

3. 9. 2018, 17:50
Android aplikace

ha, už to vidím taky, ta číslice tam nebyla, díky :)

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim