reklama

SSD Transcend ESD220C: svižná úschovna dat nejen pro PC recenze

SSD Transcend ESD220C: svižná úschovna dat nejen pro PC [recenze]
2018-07-02T14:32:18+02:00
• 2. 7. 2018

Naše drahocenná data je třeba nějakým způsobem zálohovat či ukládat, abychom předešli jejich možným ztrátám. V dřívější době byly nejlepším řešením vysokokapacitní pevné disky. Ať už interní, tak právě externí. Jedno prostou nevýhodu však HDD mají, a to dodnes. Mimo větší náchylnost k poškození při případném přenášení se jedná hlavně o nízkou přenosovou rychlost. Tyto dva aspekty mají na svědomí, proč se na světlo světa dostaly nové druhy disků s označením SSD – Solid State Drive. Dnešní recenze je věnována právě SSD, a to modelu ESD220C od firmy Transcend, který není tak úplně obyčejný. Proč dát přednost právě tomuto druhu disku? To se dozvíte dále v recenzi.

Transcend ESD220D: až 480GB v úložišti o velikosti kreditky

Jak již nadpis napovídá, jedná se o velmi kompaktní úložiště, které se, až na svoji tloušťku, dá srovnat s kreditní kartou. Možná se ptáte, proč recenzuji SSD na portále ohledně mobilních zařízení. Toto SSD se vyznačuje tím, že je externí a jeho konektivita umožňuje připojení k vašemu chytrému zařízení. Není tak sebemenším problémem zálohovat data i z telefonu. Výrobce k disku přidává i software Transcend Elite, který nabízí zálohu a obnovu dat a synchronizaci. Ten si dále též představíme. A pokud nechcete instalovat software pouze kvůli záloze, na samotném disku naleznete tlačítko, díky kterému zálohu provedete.

Obsah balení

V menší průsvitné krabičce, která již před koupí prozrazuje, jak malý disk to vlastně je, se nachází ihned z vrchu samotné SSD. To leží na plastové vaničce, pod kterou naleznete už jen bílou krabičku, vyplňující všechen zbývající prostor obalu. V krabičce pak objevíte příslušný kabel, který má na jednom konci USB typu C a na druhém USB 3.0. Krabička pak nabídne klasické brožurky. Očekávejte tedy jednoduchý návod na použití ve vícero jazycích. Bohužel zde chybí čeština, ale i ti méně znalí si poradí, jednostránkové vysvětlení není těžké na pochopení. Výrobce též přibalil knížečku s nabídkou USB disků a externích úložišť a záruční list na 3 roky.

Pokud budete chtít disk používat primárně jako zálohu dat ze svého mobilního zařízení, budete nuceni zakoupit kabel zvlášť. Do disku se zapojuje konec s USB-C, druhý konec s klasickým USB 3.0 je k dispozici primárně pro PC. Tento „nedostatek“ lze brát negativně, avšak já osobně to tak neberu, jelikož zařízení s USB-C nejsou dnešním standardem a telefony mají běžně klasický micro USB konektor. Nesmím zapomenout i na jablečné telefony a jejich lightning konektor.

Pokud by výrobce chtěl do balení přibalit všechny tyto kabely, odrazilo by se to markantně i na ceně. Transcend však mohl do balení přibalit OTG redukce. Přibaleným kabelem by tak bylo možné připojit úložiště i k telefonu, jelikož to model umožňuje a je to jedna z jeho předností. Vzhledem k nízké ceně i na poměry SSD disků se však dá očekávat pouze základní výbava.

Proč sáhnout po externím SSD a jaké má přednosti?

Výhody

Konkrétně tento model SSD lze využít, jak jsem zmínil, i k mobilnímu telefonu či jinému chytrému zařízení. Tuto vlastnost má minimum disků, což dělá z tohoto prvku velmi exkluzivní věc. Na trhu lze dnes najít i pouzdro, které udělá z obyčejného disku externí a dokonce lze i k telefonu připojit. Zde však musím podotknout, že je to vzhledem k dostupnosti externích disků nevýhodné, a pokud byste chtěli pouzdro zakoupit primárně pro telefon, neobdržíte k němu skvělý program jako v tomto případě. Přijdete tak o skvělé funkce.

Pokud to však bereme z hlediska klasického externího SSD, tak výhod lze oproti klasickému pevnému disku očekávat i tak dost. Především se jedná o konstrukci. Externí SSD jsou velmi malá a je možné je přenášet prakticky kdekoliv, nezaberou téměř žádné místo. Nejmenší HDD jsou 2.5″, což je i tak větší než tento disk. Lze narazit i na odolnější modely, které jsou násobně větší. K nim se však ještě vrátím.

Dalším aspektem je jejich odolnost. A tím myslím především tu vnitřní. SSD pracuje na principu flash pamětí, takže nemají žádné mechanické součástky, které by se mohly poničit při případné manipulaci, a to hlavně při chodu. Externí HDD se od interních liší pouze konektivitou, mechanické součásti, jako jsou plotny či ramínko se čtecí hlavou, zůstaly. A to značně zvyšuje riziko poškození. Tím se k diskům HDD vracím a chci zmínit to, že odolný kryt z něj nedělá odolnější kus. Gumový povrch může částečně utlumit možný náraz, ale mechanické součásti jsou náchylné na poškození stejně. SSD disk Transcend ESD220C, ačkoliv je z plastu, je opravdu lehoučký a malý. Navíc je velmi bytelný, plast se neprohýbá, takže dle mě i něco vydrží.

Další výhoda oproti klasickému HDD je jejich rychlost. A ta je v tomto případě cirka čtyřnásobná. Rychlostí zápisu 400MB/s přesunete i BluRay film za několik málo sekund. Rychlost čtení nezůstala pozadu, a je dokonce vyšší. Disk nabídne až 410MB/s, což je skvělá rychlost. Výrobce ale chválím hlavně za rychlost zápisu, která se od čtení téměř neliší. To u disků příliš často nebývá.

Zde na ukázce lze vidět, že rychlost disku i předčila garanci.

Rychlost přenosu dat závisí na nejpomalejším médiu. Pokud budete data přesouvat z interního HDD, rychlost se vyšplhá pouze na max. hodnotu rychlosti zápisu HDD. Totéž platí i o zvoleném typu USB.

Nevýhody

Jedinou nevýhodou SSD disků oproti HDD, ať už externím, tak interním, je jejich cena vzhledem ke kapacitě. Zatímco pevný externí disk o kapacitě 2 TB vás vyjde průměrně na 2 000 korun českých. Za zhruba stejnou cenu získáte externí SSD disk Transcend ESD220C o kapacitě „pouhých“ 240 GB. Na nejvyšší model o kapacitě 480 GB si připravte bezmála 3 000 korun, což je cenově opravdu jinde. Abych porovnal cenově stejné kapacity, 1 TB pevný disk je k dostání i za 1 100 korun, 1 TB SSD je téměř šestinásobně dražší. Na druhou stranu za cenu 6 000 lze zakoupit SSD typu M.2 a ty dosahují i čtyřicetinásobné rychlosti, ovšem zde je za tuto cenu opět omezená kapacita. To však odbočuji, jedná se pouze o interní.

Kapacitu a rychlost beru jako subjektivní věc. Každému záleží na něčem jiném. Ostatních výhod oproti HDD je ale vesměs spousta, a pokud vám nezáleží až tak na kapacitě jako na rychlosti, tak je pro vás právě model ESD220C od Transcend tou pravou volbou. Přičtěte si navíc možnost připojení k telefonu a užitečný software pro lepší ochranu vašich dat a myslím si, že SSD je vítězem v tomto duelu disků.

Software Transcend Elite a záloha dat

Software, který společnost Transcend nabízí, není určen vyloženě pouze pro disky. Jedná se o plnohodnotný zálohovací software, který lze využít i k jinému disku.

Oplývá spoustou funkcí a nastavení, které si následně představíme.

Záloha

Klasická záloha je samozřejmostí pro zálohovací program. Ve třech celkem jednoduchých bodech provedete kompletní zálohu dat. Na místě jsou pak i možnosti zálohy, které jsou vcelku bohaté. Po stisku tlačítka „New Task“ se dostanete do nastavení zálohy a potažmo i prvního kroku. Zde si nastavíte, jak se bude záloha dat jmenovat, a lze si zde zadat i kratší popis zálohy, čistě pro osobní účely. Okno prvního kroku nabízí následně možnost umístění ikony na plochu PC. Ta slouží pro rychlou zálohu dat, které si v následujících krocích zvolíme. Velkou výhodou je i zálohování v reálném čase, což první okno taktéž nabízí. Třetí možností nastavení je možnost „Backup and Compress“. Tato možnost nabízí nastavení hesla a kompresi, tedy zmenšení zálohované složky. Konkrétně možnost přidání hesla je opravdu skvělou funkcí, takže se kromě vás do vašich zálohovaných dat nikdo nedostane.

Druhé okno nastavení zálohy nabízí možnost volby, odkud a kam bude záloha prováděna. Lze zvolit jak složku, tak i samostatný soubor, film, fotku apod. Program dokáže odstranit data z předešlé zálohy, pokud máte objemnou zálohu a chcete pouze aktualizovaný stav dat, tato funkce přijde opravdu vhod.

Ve třetím a posledním okně nastavení zálohy můžete nastavit, kdy bude prováděna automatická záloha dat z požadované složky. Lze nastavit denní, týdenní a měsíční zálohu a konkrétní čas, kdy má být záloha provedena.

Potvrzením nastavení se dostanete zpět na hlavní stránku, která již zobrazí seznam s nově nadefinovanou zálohou. Tlačítkem „Backup Now“ provedete zálohu z nastavených lokací.

Jak jsem již zmínil, samotný disk na svém těle nese tlačítko pro rychlou zálohu. V seznamu se nachází parametr „OTB – One touch backup“, který po povolení umožní zálohu pomocí onoho tlačítka. Velmi užitečná vlastnost tohoto SSD disku, kterou jsou obohaceny pouze externí SSD disky od Transcend. Palec nahoru.

Obnova

Ztráta dat je opravdu nepříjemnou věcí. Inu, to je také důvod, proč existují tyto programy, které dokáží případnou obnovu ztracených dat řešit. Zprvu je třeba data zálohovat na nějaké jiné médium. Nejlépe mimo počítač, to je také důvod, proč se společnost Transcend rozhodla ke svému disku přidat právě tento program. Vidina společnosti je taková, že by disk měl taktéž sloužit pro uschování dat pro případnou obnovu. Berme tedy v potaz, že data pro tento příklad ukládáme právě na disk ESD220C.

Sekce obnovy v programu nabízí sloupeček/seznam disků, které jsou k počítači připojeny a jsou k dispozici. V mém případě mám u disku „E“, tedy u SSD disku v nabídce mojí zálohu, kterou jsem provedl z určité složky právě na disk. O data ve složce jsem přišel, a tak jsem klikl na položku „Restore“. V následujícím okně se již zobrazí soubory, které ve složce byly, a v kolonce pod soubory zvolím, kam chci data obnovit.

Pak již stačí potvrdit a data jsou obnovena v příslušné složce. Pokud máte na disku mnoho dat, toto velmi ušetří váš čas a nemusíte konkrétní data hledat. V kombinaci s tímto rychlým SSD se jedná o opravdu účinnou funkci a výrobce chválím.

Šifrování a dešifrování souboru prostřednictvím hesla

Pokud máte ve složce nějaká data, která chcete navíc ještě zaheslovat, tato funkce vám to umožní. Vaše data tak nikdo nezíská, jelikož se jedná o zašifrovaný soubor 256bit technologií. Ten lze i volně přesouvat do jiných míst, kde lze druhým nástrojem a příslušným heslem odemknout a dále využívat. Program opravdu přidává na zabezpečení a doporučuji jej stáhnout.

Synchronizace

Sekce synchronizace slouží pro klasickou synchronizaci složek. Bez různého nastavení program jednoduše nakopíruje chybějící data z jedné složky do druhé.

Díky dvoucestné synchronizaci lze synchronizovat obě složky naráz.

Záloha dat z cloudového úložiště

TranscendElite nabízí taktéž možnost zálohy z vašeho cloudového úložiště. Na výběr máte mezi GoogleDrive a DropBoxem. Uživatelé Apple zařízení budou mít k dispozici též iCloud.

Zabezpečení

Poslední sekce, sloužící pro zabezpečení, bohužel nabízí pouze informace o disku. Tzn. volné místo, použité místo, a dokonce přibližnou životnost disku.

Starší verze nabízela dle oficiální stánky i možnost nastavit heslo ke kompletnímu disku. Nová verze tento prvek z neznámých důvodů nenabízí.

Transcend Elite pro mobilní zařízení a připojení disku k telefonu

Software pro zálohu je dostupný i pro vaše chytré zařízení s Androidem. Musím však říci, že aplikace je opravdu chudá. Nabízí totiž pouze dvě funkce. Jedna dovoluje procházet soubory v telefonu a druhá je pro zálohu dat.

Nastavení je vhledem k mému prvotnímu negativnímu hodnocení opravdu omezené. Uživatel může vybrat pouze celé složky. A to s hudbou, obrázky, videem a zbylými složkami. Na výběr pak je, zda chcete přesunout obsah na SD kartu, nebo na disk.

Pomocí OTG redukce se telefon bez problému připojí k disku a z telefonu je tak možné data na disku procházet, prohlížet si fotografie či pouštět videa. Dokonce lze i z telefonu data kopírovat. Velikou výhodou je ale fakt, že disk je velmi málo energeticky náročný. Ve spotřebě baterie jsem rozdíl nenašel.

Celkové zhodnocení Transcend ESD220C

Z mého pohledu disk hodnotím opravdu kladně. Velmi kompaktní provedení nabídne až téměř půl terabytu místa, což je v kombinaci s vysokou rychlostí a skvělým programem výhodnou a skvělou volbou nejen pro zálohu dat. Samotný program je druhou polovinou produktu a produkt řadí výš než ostatní SSD, min. ve stejné kategorii. Přehledné nastavení zálohy s bohatými možnostmi dělají ze samotné zálohy a obnovy jednoduchou záležitost.

Ačkoliv je cena vzhledem ke kapacitě poměrně dost vysoká, je to globální záležitost SSD disků. Cenu obhajují výhody, jako je násobná rychlost, větší výdrž, skladnost a v tomto případě i dodávaný software.

Celkový dojem poměrně kazí chudý a „hloupý “SW na mobilní zařízení a opravdu bych uvítal v balení OTG redukce. Výrobce se chlubí tím, že se disk dá připojit i k telefonu, ale uživatel nemá ve finále, jak se k telefonu připojit. Chybí také možnost zaheslování celého SSD. V dřívější verzi to bylo možné, novější verze SW tuto možnost již nenabízí.

Pokud však vyžadujete rychlé úložiště, nejlépe pro zálohu dat, a nabízená kapacita je pro vás dostačující, tak model ESD220C společnosti Transcend v kombinaci s příjemným bonusem v podobě softwaru a připojení k telefonu je přesně pro vás.

reklama
reklama

Jsem studentem 4. ročníku oboru informační technologie. Ve svém volném čase se věnuji psaní článků, kódování webů, vektorové grafice, občasnému hraní a hlavně své přítelkyni. Rád si pohraji i s hardwarem počítače, na který však nemám peníze.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim