reklama

Moto G6 Plus – šest palců střední třídy recenze

Moto G6 Plus – šest palců střední třídy [recenze]
2018-07-14T15:57:13+02:00
• 15. 7. 2018
2

Ačkoliv bývá značka Motorola poslední roky trochu opomíjena, tento výrobce má stále co nabídnout. Tedy Motorola dnes patří pod Lenovo již pár let, přesto jejich modely Moto G pokračují v nastolené tradici z dřívějška. Dnes se podíváme na zástupce střední třídy, a to model Moto G6 Plus. Dokáže výrobce s tímto modelem konkurovat zástupcům od značek jako Huawei, Nokia nebo Xiaomi?

Konstrukce

Dle přídomku Plus by člověk očekával výrazně větší úhlopříčku, než má model G6. Rozdíl je ale pouze 0,2 palce, jelikož už základní model nabízí displej o velikosti 5,7 palců. Rozdíl je pak především ve výbavě, ale o tom až později. Moto G6 Plus je zkrátka opravdu velký telefon s téměř šestipalcovým displejem s poměrem stran 18:9. Díky tomu je telefon vysoký a dosáhnout jednou rukou na vršek displeje je prakticky nemožné.

Na čelní straně je pod displejem umístěna čtečka otisků prstů, což osobně chválím. Není nutné ji tak hledat někde na zádech a přístupná je i při položeném telefonu na stole. K odemykání lze využívat také rozpoznání obličeje. To ale nefunguje tak spolehlivě a pokud budete mít například sluneční brýle, bude mít telefon problém s rozpoznáním.

Trochu designovým zklamáním je odlišně velký horní a dolní rámeček kolem zobrazovacího panelu, který je navíc mírně zaoblený. Logo výrobce nad čtečkou je zde také vcelku natěsno a klidně ho výrobce mohl oželet.

Jediným reproduktorem na celém zařízení je ten telefonní nad displejem. Hraje hlasitě a čistě. Jelikož je však jen jeden, line se zvuk při koukání na video pouze z jedné strany. Když už mluvíme o zvuku, tak konektor pro připojení sluchátek 3,5mm jack zůstal zachován. S ním je přítomno dokonce i FM rádio.

Záda G6 Plus nabízí klasický design Motoroly, žádné velké změny se zde neudály. Fotoaparáty se nachází v kroužku spolu s bleskem a dohromady vytváří smajlík. Použitým materiálem na zádech je sklo Gorilla Glass 3, přičemž rámeček je vyroben z hliníku. Zpracování je kvalitní a vše velmi dobře lícuje.

Testovaný kousek byl v tmavě modré variantě, přičemž existuje světlejší modro-stříbrná a také zlatá. Na horní straně se nachází slot na dvě nanoSIM a jednu paměťovou kartu microSD. Potěšujícím faktorem je, že se nejedná o hybridní slot a je možné mít vložené najednou dvě SIM karty a paměťovou kartu.

Displej

Moto G6 Plus nabízí 5,9palcový IPS displej s rozlišením 2160 x 1080 pixelů. Jedná se tedy v podstatě o FullHD roztažené na poměr stran 18:9. Jemnost i na necelých šesti palcích je dostatečná. Viditelnost na přímém slunečním svitu je velmi slušná a na střední třídu nadprůměrná. Barevné podání displeje je v základu nastaveno na trochu živější barvy, v nastavení si ale toto včetně barevného nádechu můžete upravit.

K dispozici je i jistá obdoba always-on displeje, tedy zobrazení informací a času při „zhasnutém“ displeji. Toto zobrazení se aktivuje vždy, když s telefonem pohnete a nebo nad ním mávnete rukou. Zobrazené jsou hodiny a pak ikonky notifikací, které lze částečně i ovládat. Dalo by se tak hovořit o částečné náhradě notifikační LED diody, která chybí.

Výkon

Uvnitř tepe oproti modelu Moto G6 (Snapdragon 450) typický zástupce střední střídy, a to Snapdragon 630. Jedná se přitom o osmijádrový procesor s jádry Cortex A53. Ten doplňuje operační paměť o velikosti 4 GB a úložiště v nejnižší a námi testované verzi nabízí 64 GB. To je velmi dostatečná kapacita, kterou lze navíc dále rozšířit paměťovými karty.

Tato sestava je pro plynulý běh systému a aplikací dostatečná. Systém je navíc dobře optimalizován, a tak je odezva opravdu skvělá. Při spuštění benchmarku model samozřejmě na top procesory ztrácí a do budoucna to na nějaké náročnější hry není.

Konektivitu zajišťuje samozřejmě LTE s podporou českých frekvencí, a pro telefonní hovory je zde podpora VoLTE (T-Mobile). Potěší Bluetooth v nejnovější verzi 5.0 a Wi-Fi standard 802.11ac. Svou polohu pak zjistíte pomocí GPS, GLONASS, Galileo nebo Beidu.

Baterie má kapacitu 3200 mAh. To zajistí bez problémů jeden den, více už ale jen při nenáročném používání. Nabíjecím konektorem umístěným vespod je USB-C. Bohužel se jedná pouze o převlečené pomalé USB 2.0. Motorola ale aspoň integrovala rychlé nabíjení a v balení k tomu nalezneme příslušnou nabíječku. Není to sice nejrychlejší nabíjení, přesto za půl hodiny se dostanete asi na 40 procent.

Specifikace Moto G6 Plus

  • displej: 5,93 palců, Full HD+, IPS, Corning Gorilla Glass 3
  • procesor: Qualcomm Snapdragon 630
  • RAM: 4 GB
  • úložiště: 64 GB + microSD
  • Android 8 Oreo
  • čtečka otisků prstů
  • USB-C, 3,5mm jack, 2 mikrofony
  • 802.11 ac 2.4 GHz + 5 GHz, Bluetooth 5, LTE, GPS, A-GPS, GLONASS, BEIDOU, NFC
  • rozměry: 160 x 75.5 x 8.0 mm, 167 gramů
  • Foťáky:
    • zadní – 12+5 MPx, f/1.7
    • přední – 8 MPx
  • baterie: 3200 mAh

Software

Motorola ještě částečně dědí z bývalého majitele společnosti Google a tak i novinka nabízí téměř čistý Android. Konkrétně zde nalezneme verzi 8.0. Jak to bude dále s aktualizacemi, není známo a uvidíme, zda se tento model vůbec dočká Androidu 9. Několik doinstalovaných aplikací zde ale nalezneme.

Nejzajímavější je asi Moto mods, tedy pouze softwarové vychytávky. Můžete například dvojitým rychlým pohybem aktivovat fotoaparát nebo svítilnu. Pro mě trochu zklamáním je přítomnost bloatware, tedy zbytečných aplikací. Konkrétně mám na mysli aplikaci LinkedIn a Outlook. Druhá zmíněná je sice možná užitečná, ale kvůli tomu nalezneme v telefonu dva předinstalované emailové klienty.

  

Zajímavou možností od výrobce je také nahrazení tří softwarových tlačítek na displeji onou senzorovou čtečkou otisků prstů pod displejem. Pokud si toto ovládání zaktivujte, pro krok zpět je nutné přejet přes čtečku doleva a pro otevření spuštěných aplikací přejet směrem doprava. Pro návrat domů stačí stisknout. Toto ovládání jsem několik dní používal. Jelikož je ale čtečka vcelku široká a pro krok zpět je nutné ji přejet celou, občas jsem se místo kroku zpět vrátil na domovskou obrazovku. Doporučuji tedy spíše softwarové klávesy na displeji.

Fotoaparát

Na zádech nalezneme duální fotoaparát, přičemž se jedná o kombinaci 12 Mpx a 5 Mpx senzorů. Druhý senzor s nižším rozlišením slouží jen k detekci hloubky obrazu a následnému vytvoření bokeh efektu. Fotit s ním nijak nelze. Hlavní senzor nabízí obrazový bod o velikosti 1,4 µm se světelností f/1.7.

Prostředí fotoaparátu si Motorola sama vyrobila a nabízí mnoho režimů jako třeba portrét, panorama, skenování textu, filtry obličeje, časosběr nebo pomalý pohyb. Manuální režim nabízí nastavení ve stylu dřívějších Lumií.

 

Výsledné snímky ve dne jsou velmi slušné a hodně jim pomáhá zdařilý software. Ačkoli v hledáčku vidíte malý dynamický rozsah snímače, Moto G6 Plus používá výrazné HDR. Díky tomu vypadají denní snímky opravdu dobře. Detekce okrajů v portrétním režimu nefunguje vůbec špatně, pokud je ale za snímaným obličejem nevýrazné pozadí stejné barvy, může nastat problém.

V noci bohužel software tolik nepomáhá. Kvůli absenci optické stabilizace zhruba tak polovina snímků, co jsem v noci vyfotil, je mírně rozmazaná. Na fotkách také můžeme pozorovat rozpité barvy a ani světelnost f/1.7 to nezáchranní.

 

 

 

 

Další testovací snímky a videa naleznete zde v galerii na Google Photos

Video lze nahrávat maximálně ve 4K při 30 snímcích za sekundu nebo Full HD při 60 snímcích. Bohužel při těchto nastaveních není k dispozici jakákoliv stabilizace a videa jsou dost roztřesená. Nahrát tak doporučuji ve FullHD při 30 snímcích za sekundu, kde funguje elektronická stabilizace a tak je video ihned koukatelnější.

Přední fotoaparát nabízí 8 MPx bez automatického ostření a potěší přítomnost přisvětlovací diody. Výsledné selfie jsou ostré s decentní kvalitou přiměřenou ceně.

Zhodnocení

Moto G6 Plus je telefon, kterému není vlastně ani moc co vytknout. Během testování fungoval naprosto spolehlivě, nabízí slušnou výdrž baterie, povedený displej a v neposlední řadě i dobrý fotoaparát. Konstrukce je kvalitní, ačkoliv voděodolnost chybí. Tu ale v této cenové hladině moc často nevidíme. Procesor střední třídy nabízí dostatečný výkon spolu s velkým úložištěm. Telefon jako takový je ale opravdu velký, což nemusí každému vyhovovat. Pokud ale hledáte právě šestipalcový telefon za rozumnou cenu, G6 Plus může být jedním z kandidátů.

Mezi konkurencí to ale novinka nebude mít snadné už jen kvůli tomu, že modely Moto nejsou tak populární u veřejnosti jako třeba Honor nebo Xiaomi. Oproti nim ale nabízí G6 Plus téměř čistý Android bez nadstavby. Cena se pohybuje kolem 7,5 tisíce korun. Pokud vás dnes recenzovaný model nezaujal a hledáte za podobný peníz stejně velký displej, dobrá alternativa může být Asus Zenfone 5 Lite nebo výbavou horší Samsung Galaxy A6+.

Klady

  • kvalitní zpracování
  • velký povedený displej
  • fotoaparát
  • čtečka otisků prstů na čelní straně

Zápory

  • chybí stabilizace u videa ve 4K
  • není voděodolný
  • předinstalovaný LinkedIn a Outlook

Fotografie telefonu byly pořízeny fotoaparátem Sony α7 III. Za jeho zapůjčení děkujeme společnosti Sony.

HEUREKAMotorola Moto G6 Plus 4GB/64GB Dual SIM na Heureka.czMotorola Moto G6 Plus...Cena od 7 399 KčHlídat cenu (jen pro přihlášené)

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Petr Smejkal

9. 4. 2019, 16:19

Za mě velké překvapení. Hlavně nyní, když je telefon za „pár korun“. Asi největší výhodu spatřuji v nestabilizovaných 4K videích, jinak se mi povedly fakt super fotky. Telefon jsem měl v ruce měsíc a byl jsem fakt spokojen. Moje zkušenosti zde: https://www.testado.cz/recenze-motorola-moto-g6-plus/

Případně orig. fotky tady: https://www.flickr.com/photos/168005053@N04/albums/72157707991469234

Milan Strnadel

15. 7. 2018, 12:19

Dobrá recenze díky :)

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat