Yeelight LED Bulb – levná chytrá žárovka recenze

Yeelight LED Bulb – levná chytrá žárovka [recenze]
2018-01-15T20:08:33+02:00
• 14. 1. 2018
13

Společnosti se začínají více zaměřovat na budování chytrých domácností a nabízejí nejrůznější produkty – od zásuvek, přes žárovky, až po komplikovanější vybavení. Pakliže ještě nic podobného nemáte v domácnosti, je asi nejlepší začít u chytré žárovky. I proto jsem se podíval na Yeelight LED Bulb od společnosti Yeelight, do které investovalo Xiaomi.

Yeelight LED Bulb se dá zakoupit i na českém trhu, přičemž v zahraničních obchodech se dá pořídit tato chytrá žárovka přibližně za 400 Kč i s dopravou. S nižší cenou jsou ale spojeny komplikace s reklamací či čekáním na dodání (i měsíc). Na českém trhu se cena pohybuje okolo 700 Kč.

Yeelight LED Bulb

Žárovka jako taková nenabízí příliš pevnou konstrukci, aspoň na první dotek. Samotné krytí LED světel je plastové, stejně jako zbytek konstrukce. Jen závit je samozřejmě kovový. Sice jsem nevážil žárovku, ale je o poznání těžší než běžná nebo obyčejná LED žárovka.

Yeelight LED Bulb – specifikace

  • 600lm (4000K)
  • Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n 2.4GHz
  • 1700K-6500K
  • 16 miliónů barev
  • E27
  • 9W

Instalace je velmi jednoduchá a zvládne ji kdokoliv. Stačí našroubovat a zapnout světlo. Následně potřebujete do svého zařízení stáhnout oficiální aplikaci Yeelight, která je pro Android i iOS. Asi není nutné upozornit, že v domácnosti musíte mít WiFi síť, jinak nelze žárovku ovládat.

logo-app Yeelight Yeelink Zdarma ANDROID logo-app Yeelight Developer Zdarma iOS

Nejprve si musíte v aplikaci vytvořit účet a až poté lze spárovat žárovku. Ačkoliv aplikace nemají moc dobré hodnocení, tak jsem během tohoto jednoduchého postupu neměl komplikace. Vše proběhlo v pořádku a rychle. Mínusem je ale absence češtiny a ne kompletní překlad do angličtiny v případě registrace.

Následně můžete jednoduše ovládat Yeelight LED Bulb skrze aplikaci. V první řadě se nabízí přednastavené profily, mezi kterými najdete například efekt plápolajícího plamene -žárovka mění barvu a intenzitu. Případně je zde i nastavení pro sledování filmů, kdy svítí na 50 % modře. Kromě těchto profilů lze nastavit teplotu bílé barvy nebo si vybrat svou vlastní barvu.

Aplikace ale nabízí další možnosti. Skrze „color picker“ stačí namířit na nějaký objekt a zvolit konkrétní barvu. Také se nabízí možnost změny podle hrající hudby, ale zde je nutné, aby mobil neustále naslouchal skrze své mikrofony.

Jakékoliv následné nastavení žárovky lze uložit pro pozdější použití. Aplikace nabízí i vytváření vlastní efektů a režimů – vše je dostupné skrze menu.

Společnost zakomponovala hodně možností pro ovládání, ale ani po měsíci testování jsem nenašel příležitost, kdy využít například časovač nebo přednastavené režimy. Vždy jsem si vystačil s jednoduchým nastavením barvy, intenzity, zapínáním a případně výběru barvy skrze foťák. Funkci pro interakci s hudbou jsem si jen jednou vyzkoušel, ale již jsem se k ní nevrátil.

Celkově žárovka reaguje na povely z aplikace do jedné sekundy, takže bych to hodnotil jako rychlé. Aplikace nabízí také widget, přes který lze ovládat i více žárovek.

Vzhledem ke specifikacím nelze očekávat velkou intenzitu světla, ale postačuje i pro čtení. Na osvětlení například obývacího pokoje vyhovuje, ale nedoporučuji do místností, kde opravdu potřebujete intenzivní světlo.

Google Home

Největší využití jsem našel ve spojení s Google Home. Skrze aplikaci pro smartphony stačí vybrat záložku Ovládací prvky zařízení Home, přidat nové zařízení a ze seznamu zvolit Yeelight. I zde budete potřebovat účet z aplikace Yeelight, takže se nevyhnete instalaci dodávaného softwaru. Po pojmenování lze hlasem ovládat žárovku skrze Google Home.

Kromě základních povelů na rozsvícení a zhasnutí lze například přikázat i změnu barvy. Taktéž můžete zaúkolovat Google Home, aby upravil intenzitu osvětlení.

Co se týče odezvy, budete si muset zvyknout, že žárovka nebude reagovat okamžitě. Zpoždění mezi povelem a vykonáním akce se pohybuje od jedné sekundy až po čtyři. Celkově ale jsem spokojen, hlavně když chcete zhasnout a máte plné ruce nebo nemáte možnost jen tak dojít k vypínači nebo sáhnout po smartphonu.

IFTTT

Další možnost napojení je skrze IFTTT. Skrze tuto službu se nabízí několik pluginů, které umí ovládat Yeelight LED Bulb. Například si lze nastavit budík nebo osvětlení podle skutečného západu slunce. Bohužel zde není možnost výběru České republiky, takže podle našeho západu Yeelight LED Bulb nebude reagovat.

Využil jsem jen možnost vytvoření velmi jednoduchého widgetu, který slouží jako vypínač ve velikosti ikony na mobilním telefonu. Chybí indikace, jestli je žárovka zapnutá nebo vypnutá. Navíc je v tomto případě zpoždění největší – nikdy jsem se nedostal pod 3 sekundy.

Stojí to za to?

Yeelight LED Bulb je první chytrou žárovkou v mé domácnosti. Musím ocenit, že není potřeba jakéhokoliv dalšího zařízení pro ovládání – stačí žárovka a mobilní telefon. Využití Google Home je jen bonus, který jsem si natolik zamiloval, že jej výhradně využívám na ovládání. Je zde ale nepříjemnost v absenci češtiny, takže všechny povely musíte říkat v angličtině.

Celkově hodnotím zkušenost s Yeelight LED Bulb jako kladnou. Vše funguje tak, jak jsem očekával. Zpoždění mezi povely a akcí by mohlo být menší, ale i při stávajících časech je docela vyhovující. Skrze aplikaci Yeelight lze ovládat žárovku odkudkoliv, takže nemusíte být na stejné WiFi.

Yeelight LED Bulb pravděpodobně nebude prvním a posledním chytrým příslušenstvím v mé domácnosti. Příště bych ale volil žárovku s vyšší intenzitou, ale to si vyžádá vyšší investice.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

„Například si lze nastavit budík nebo osvětlení podle skutečného západu slunce. Bohužel zde není možnost výběru České republiky, takže podle našeho západu Yeelight LED Bulb nebude reagovat.“
Jistě, podle np. Německa to nebude přesně ono, ale je tam Rakousko?
Nemyslím si, že by si Rakouskem nešlo pomoct.

Jiří Procházka

16. 1. 2018, 11:46

Díky za recenzi, zrovna jsem řešil co pořídit do bytu k Google Home mini :)

IFTTT – nastavit server na SINGAPORE pak jde
jinak spokojenost, pouzivam v lampe, hodil by se typ e14

Marek Štafl

14. 1. 2018, 12:39

Dotaz: co se stane při přerušení a znovu spuštění elektriky? Protože například Mi-Light se automaticky rozsvítí, což je dost pitomé. Když budu třeba celý den v práci a vypnou a znovu zapnou proud, tak mi to bude doma celý den svítit.

Přemysl Vaculík

VIP 14. 1. 2018, 12:41

Udělá to samé, červená barva na 26 %.

jde nastavit vychozi rezim na off

Tak co je správně?
Recenzent, který si s tím hrál celý měsíc tvrdí, že se rozsvítí.
Pak NĚKDO, Krake neber to osobně, přijde s tvrzením, že lze nastavit výchozí režim podle potřeb uživatele.
Tak teď nevím jestli jen ten NĚKDO píše co by si snově přál anebo recenze je odfláknutá a její autor ani není schopen informace ověřit a uvést na pravou míru.

Petr Hošek

14. 1. 2018, 12:15

Mám chytrou žárovku za 200 a umí to samé….. Google home jsem nezkoušel…

Přemysl Vaculík

VIP 14. 1. 2018, 12:17

Jak se jmenuje?

Petr Hošek

14. 1. 2018, 12:20

magic blue

Přemysl Vaculík

VIP 14. 1. 2018, 12:22

Tak ale ta má poloviční hodnoty. Umí Google Home?

Lukáš Jančík

14. 1. 2018, 11:49

V nejbližší době má být vydána nová verze, která bude mít světelný tok 800lm, což je na úrovni Hue 3, cena bude stejná, okolo 400 Kč.

Peter Jurček

15. 1. 2018, 13:20

Snáď príde čo najskôr. ešte by mohli prísť verzie s E14

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat