reklama

Apple Pay v Česku díky EU ještě letos? spekulace

Apple Pay v Česku díky EU ještě letos? [spekulace]
2018-10-31T21:33:03+02:00
• 12. 1. 2018
2

Banky na českém trhu si začaly pohrávat s možností placení skrze mobilní telefon již před několika lety. První pokusy se spoléhaly na spoluúčast mobilních operátorů, ale naštěstí se nakonec objevily projekty pro Android využívající modernější technologie. Až ke konci minulého roku jsme se dočkali příchodu Android Pay, přičemž služba bude přejmenována na Google Pay.

Nyní vám tedy stačí pro placení mobilem v obchodech zařízení s NFC a systémem Android. Bohužel majitelé iOS zařízení nemohou využívat obdobnou metodu skrze Apple Pay, jelikož nedošlo k dohodě na straně bank a Applu.

Problémem jsou poplatky

Už dlouho se ptáme nejrůznějších subjektů, proč nemůžeme platit se službou Apple Pay. Bohužel jsme nikdy nedostali oficiální vyjádření. Neoficiálně ale víme, že problém je na straně poplatků za platby skrze Apple Pay. Cupertinská společnost si totiž účtuje nějaké procento z každé platby.

To se samozřejmě nelíbí bankám a snažily se vyjednat nižší poplatky. Bohužel pro Apple nejsme velký trh, proto nemusí a nemusel ustupovat. Ostatně se jedná o službu, která Applu vydělává nemalé finanční prostředky.

Změna na dohled

Nyní by ale mělo dojít k poměrně zásadnímu posunu. V sobotu 13. ledna začne platit evropská směrnice PSD2, která zakazuje účtovat poplatky za platby kartou. Právě tato směrnice je poměrně zásadní pro české banky. Mohlo by dojít ke snížení ceny platby kartou s využitím Apple Pay.

Zatím se tedy nedá hovořit o tom, že díky začátku platnosti této směrnice se automaticky dohodne Apple s českými bankami, ale rozhodně dojde k nějakému posunu. My jsme samozřejmě rozhodili sítě a podařilo se nám zachytit informaci, že by se letos mohla služba Apple Pay objevit na českém trhu.

Zdroj nám poskytl informaci, že bychom se mohli dočkat během druhého a třetího čtvrtletí. Poukázal i na novou evropskou směrnici, která měla posunout vyjednávání směrem ke spuštění Apple Pay. Bohužel se nám již nepodařilo tuto spekulaci ověřit u jiných zdrojů. Respektive se nikdo nechce k ničemu vyjadřovat, zejména po fiasku s Android Pay.

Právě informace o příchodu Android Pay unikaly celé týdny a měsíce před oficiálním datem. Některé subjekty zaznamenaly, že mezi testery Android Pay byli i lidí z médií, kteří se nebáli využít „tajných“ informací. I proto došlo k nasazení přísnějších podmínek a banky si více hlídají, kdo má přístup k chystaným službám.

Ačkoliv máme první zmínky o možném příchodu Apple Pay, tak musíme brát v potaz, že vše záleží na dohodě bank a Applu. Kdykoliv může dojít k posunutí uvedení nebo případnému odložení služby Apple Pay. Musíme si tedy počkat na další informace. Jakmile se dozvíme podrobnosti, budeme vás včas informovat.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Pavel Žurek

12. 1. 2018, 10:38

Apple doposud chtěl polovinu poplatku, co berou banky za transakci. Na jednu stranu, ano je tu směrnice, která vypadá povzbudivě, na druhou stranu i tak Apple bude trvat na podmínce. Spíše to bude kompromis, případně kapitulace že stran bank. Každopádně Apple pay je jen otázkou času…

Miroslav Růžička

VIP 12. 1. 2018, 8:47

Tak snad konečně!

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat