reklama

iPhonu X stačí 4x méně světla pro použití teleobjektivu

iPhonu X stačí 4x méně světla pro použití teleobjektivu
2017-11-29T07:40:50+01:00
• 29. 11. 2017

Americká společnost sídlící v Cupertinu v loňském roce představil iPhone 7 Plus, jehož hlavní předností byl duální fotoaparát nacházející se na zadní straně telefonu. Jednalo se vlastně o vůbec první chytrý telefon s duálním fotoaparátem, který kdy Apple představil. Firma samozřejmě i letos představila iPhone 8 Plus a iPhone X s dvojitým fotoaparátem.

Letos představené modely disponují většími snímači a vylepšeným zpracováním takzvaných obrazových signálů. Hlavní vlajková loď v podobě iPhonu X nabízí něco navíc – větší clonu teleobjektivu.

Problém iPhonu 7 Plus je takový, že se teleobjektiv duálního fotoaparátu při maximálním zoomu často neaktivuje. Je to způsobeno tím, že se operační systém iOS snaží oříznout širokoúhlý snímek, a to při fotografování ve tmě. V praxi to znamená, že výsledný obrázek nebude vypadat tak dobře, jak bychom si přáli, neboť se systém nesnaží získat lepší obraz s menším šumem.

„Umístil jsem starou kameru Rolleiflex na bílou plochu a po obou stranách jsem jej obklopil dvěma LED studiovými světly. iPhone 7 Plus a iPhone X byl nastaven na stativ, a to pomocí Glif. Telefony jsem navíc umístil tak, aby zachovaly co možná nejpodobnější rámování. Následně jsem od úplně tmavé místnosti pomalu navyšoval úroveň světla.“

iPhone 7 Plus vs. iPhone X: kdo je vítěz?

Množství světla potřebné pro to,aby se teleobjektiv aktivoval do „opticky“ zvětšených snímků, se rozhoduje na základě algoritmů kamery a liší se od každé situace. Fotograf ze společnosti Studio Neat, Dan Provost, se tak rozhodl udělat zajímavý experiment, díky kterému zjišťuje, zda existuje rozdíl mezi rok starým iPhonem 7 Plus a nejnovějšími technologiemi v iPhonu X. Nový iPhone má komfortnější senzor / čočku a větší výkon pro zpracování obrazu, tudíž oříznutého zoomu bychom neměli být svědky tak často, jako právě u iPhonu 7 Plus, nebo snad ano?

Správnou odpovědí je samozřejmě ne. Nastavení studiového osvětlení, jež bylo pro experiment použito, ukázalo, že kamera iPhonu X potřebuje zhruba čtvrtinu světla než loňský model – 16 luxů vs. 88 luxů. V praxi to znamená, že se oříznutého širokoúhlého obrazu dočkáte velmi zřídka, tedy alespoň v případě iPhonu X. Namísto toho budete svědky skutečného přiblížení teleobjektivu, a to při slabém osvětlení.

Zdroje: studioneat.com, phonearena.com

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Senior Editor Dotekomanie.cz | Experienced Sales Director with a Technology background; and loving it!

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim