reklama

Ke konci roku 2018 se dočkáme 7nm procesorů

Ke konci roku 2018 se dočkáme 7nm procesorů
2017-09-13T08:20:00+01:00
• 13. 9. 2017

Dle serveru Fudzilla.com se již příští rok můžeme dočkat procesorů vyráběných tzv. 7 nm technologií. Díky tomuto pokroku by se nám procesory ještě zrychlily a výpočetní technika by zvládala náročnější a náročnější úkoly. Je to však potřeba?

Pokud by se naplnila předpověď zmíněného zpravodajského serveru, mohli bychom se ke konci roku dočkat prvních telefonů s procesory, které mají 7nm tranzistory. Pokud půjde vývoj dobře, mohla by masová výroba a implementace do nových mobilů (a též do počítačů – u nich to jde ale pomaleji) začít objevovat již v roce 2019. Rok 2017 je rokem procesorů s 10nm tranzistory, avšak má ho jen minimum telefonů. Snapdragon 835 se dostal jen do vlajkových lodí, které jsou pro většinu osob příliš nákladné. Huawei se svým Kirin 960 zůstal na 14nm procesu výroby a Kirin 970 chystá až na další top model. Samsung sice přišel s Exynosem 8895, ale o masovém rozšíření se zatím bavit nedá. Co se týče MediaTeku, tak ten ohlašuje příchod Helia X30 s 10nm tranzistory na procesoru již od začátku loňského roku, ale zatím se prodává teprve jeden telefon Meizu 7 Pro s tímto procesorem.

Pokud se tedy menšího výrobního procesu dočkáme již příští rok, tak veškerý proces výroby bude o krok napřed před realitou, protože ještě tehdy se teprve začnou prodávat telefony s 10nm výrobní technologií a u prodejců bude velký odbyt 14, 16, 20 i 28nm výrobní technologií. Navíc pro výrobce je velice náročně vyrábět menší a menší transistory. Před dekádou začínaly chytré telefony s 65nm výrobním procesem, počítačové procesory byly ještě před miléniem na hodnotě 250nm. Předpokládá se, že kolem roku 2020 přijdou první procesory s 5nm tranzistory. Čím je menší tranzistor, tím více se jich do procesoru vměstná, a navíc se snižuje spotřeba energie. Jenže při zmenšování tranzitorů vznikají různé problémy a je těžké procesory správně „rozjet“ na plný výkon, a navíc je náročnější opravit všechny chyby, které zmenšování přináší.

V současnosti se předpokládá, že se nedostaneme pod hodnotu 5nm, jelikož při tak malé velikosti by procesor nepracoval tak, jak má.

Zdroj: fudzilla.com

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim