Domů » Články »
Před pár lety se na světlo dostala zpráva, že si někteří výrobci uměle vylepšovali hodnocení v benchmark aplikacích. Samozřejmě si tato zpráva vysloužila pro výrobce negativní ohlas u mnohých uživatelů. Přesto se i dnes setkáváme v těchto aplikacích s podvody. Zmiňovanými podvodníky jsou OnePlus, ale také Meizu.
První vlaštovka – OnePlus 3T
V okamžiku, kdy se na zmiňovaném telefonu spustila aplikace pro hodnocení výkonu, jádra procesoru (Qualcomm Snapdragon 821) zůstala s frekvencí 0,98 GHz u menších a 1,29 GHz u větších jader. A to i v okamžiku, kdy procesor nebyl vytížen. Právě tento poznatek je zvláštní. V ostatních aplikacích při nezatížení se běžně procesor OnePlus 3T dostane na hodnoty 0,31 GHz u všech jader.
Dle informací ze serveru XDA, které s tímto odhalením přišlo, se jedná o záměrnou úpravu procesoru ve specifických aplikacích. Zástupci serveru se rozhodli setkat s vývojáři Primate Labs. Právě oni stojí za vytvořením Geekbench. A právě tehdy se potvrdilo, že přístroj detekuje aplikace podle jména. Pokud se jedná o hodnotící aplikace, procesor zůstane v určitém výkonném režimu.
Vývojáři proto upravili aplikaci GeekBench 3 a 4 tak, aby přístroj tento mód nezapnul. Upravili název aplikace tak, aby si přístroj myslel, že jde o běžnou aplikaci. A skutečně výsledky potvrdili to, že OnePlus 3T si v testech pomáhalo.
Meizu – druhý provinilec
Samozřejmě, byla by škoda, kdyby se test neprovedl i u ostatních zařízení. Zatímco celá řada jiných výrobců již dnes prošla bez problémů, i tak se objevil druhý výrobce, který si svá čísla v benchmark aplikacích záměrně upravoval – Meizu. Podobně jako OnePlus 3T se provinil přístroj Meizu Pro 6 Plus.
Už po spuštění příslušné aplikace vás telefon žádá, abyste zapnuli tzv. Performance Mode. Již z názvu se dá vypozorovat, že se jedná o profil, který zvyšuje výkon celého zařízení. A skutečně lze vypozorovat výrazné rozdíly mezi standardním módem a zmiňovaným Performance Mode.
Zatímco uživatel si může myslet, že Performance Mode skutečně přidává telefonu výkon, realita je trochu jiná. Meizu bylo podrobeno testu i ve speciálně upravené aplikaci. A i když měl telefon nastavený Performance Mode, oproti klasické aplikaci GeekBench, byl výsledek výrazně jiný. Porovnatelný byl s výsledky, které telefon získal u neupravené aplikace ve standardním režimu.
Stojí to za to?
Samozřejmě autoři testů informovali o výsledcích i samotné výrobce. OnePlus slíbilo, že v budoucnu tyto metody již používat nebude. U obou případů se jednalo o problém přímo v samotné ROM zařízení. Jedná se tedy o věc, na kterou mají oba výrobci přímo vliv.
Je s podivem, že se společnostem vůbec vyplatí do těchto úprav investovat. Jak jste se mohli přesvědčit, alespoň v případě OnePlus se jednalo skutečně o minimální rozdíl. Po odhalení těchto výsledků se na obě společnosti zcela jistě svalí vlna nevole.
Pozitivní z tohoto testu je alespoň to, že u výrobců, kteří podváděli u prvních testů před několika lety, se tentokrát žádné problémy nevyskytly.
Mnozí uživatelé s benchmark aplikacemi vůbec do styku nepřijdou. Pro účely recenzí se však jedná o jeden ze způsobů, kterými lze měřit výkon jednotlivých telefonů. Pokud si ale někteří výrobci čísla přikrášlují, může dojít k ovlivnění potenciálního zákazníka. A to rozhodně není věc, kterou bychom chtěli vídat častěji. Snad se alespoň ostatní výrobci z těchto případů poučí.
Zdroj: xda-developers.com
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Domů » Články »
Kulisek Kulich
6. 2. 2017, 12:30Taková „mobilní dieselgate“. :-)