reklama

Apple jde do boje proti Qualcommu, ve hře je miliarda dolarů

Apple jde do boje proti Qualcommu, ve hře je miliarda dolarů
2017-01-20T23:13:25+02:00
• 20. 1. 2017
11

Výrobci nevydělávají jen na prodeji součástek nebo zařízení. U velkých hráčů jde i o peníze z licencí, respektive z technologií, které se používají. Nyní zde máme spor o licenční poplatky, kde Apple odmítá zaplatit jednu miliardu amerických dolarů Qualcommu. Bere to jako odvetný krok za to, že Qualcomm zneužívá svého postavení.

qualcomm apple

Ve hře jsou velké peníze

Společností Qualcomm musí zaplatit pokutu udělenou korejskými antimonopolními regulačními úřady – částka se vyšplhala na 854 milionů amerických dolarů, čili 21 miliard korun českých, za přemrštěné licenční poplatky. Apple nyní požaduje po Qualcommu miliardu dolarů za to, že produkty nabízené Qualcommem jsou předražené. Spíše než o soud se jedná o zadržení platby Qualcommu. Apple tvrdí, že „si Qualcomm nárokuje poplatky za něco, s čím výroba zakázky nemá nic společného“. Taktéž prý jde o přemrštěné částky za využití patentů.

Navíc se společností Qualcomm začal tento týden zabývat americký antimonopolní úřad FTC, který se snaží poodkrýt to, jak výrobce procesorů nechává svoji konkurenci daleko za sebou, jelikož odmítá možnost poskytnutí licenčních prvků dalším firmám. Tím si má posilovat jedinečnou pozici na trhu a může si diktovat vyšší ceny. A to se přesně nelíbí americkému Applu, který se rozhodl, že proto Qualcommu nevydá danou částku přesahující 25 miliard korun českých. „Qualcomm po nás žádá až pětkrát vyšší částky, než máme nasmlouváno s jinými držiteli licencí. Proto podnikáme tyto radikální kroky, jako odvetu za to, že Qualcomm nedodržuje právní nařízení.“

Podle slov Applu chtějí i nadále spolupracovat s Qualcommem, avšak v případě, kdy bude za patenty placeno řádně. „Pokud nebude možná domluva, nezbude nám jiná možnost, než se obrátit k soudu.“

Qualcomm na začátku roku 2017 zažívá těžké časy a jeho akcie poměrně značně klesají. Poté, co bylo oznámeno vyšetřování americkým antimonopolním úřadem, tak se akcie propadly o čtyři procenta. Krátce po zveřejnění této zprávy ze strany Applu byl zaznamenaný propad Qualcommu před uzavřením burzy o 2,5 %.

Zdroje: cnbc.com, theverge.com, androidpolice.com, cnbc.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Ján Valkovič

VIP 21. 1. 2017, 0:34

Mozno nejde primarne o licencne poplatky, ale o snahu oslabit Qualcomm. Nacasovanie by bolo idealne, z 1 pokuty sa mozu stat 2, a vdaka Apple aj 3. Naviac by usetril za poplatky a Qualcomm by este okrem pokuty prisiel o cas zisku.

Karel Čapka

VIP 21. 1. 2017, 14:37

Dostali ťafku v Korei, zabývá se jimi americká FTC a teď ještě Apple. A akce jdou dolů. Úplně je to nepotopí, ale s cenami dolů budou muset jít.

Šimon Kubů

20. 1. 2017, 23:40

Ta to je od Applu vtipne ze zrovna on oznacuje cizi produkty za predrazene. A jejich telefony jsou snad za lidovou cenu? Nerekl bych. Apple nikdo nenuti kupovat produkty od Qualcommu, tak at se na trhu porozhledne jinde kdyz se mu nelibi jejich cena. Jinak mi to prijde na styl kdyz zlodej krici chytte zlodeje.

Přemysl Vaculík

VIP 20. 1. 2017, 23:44

Pokud jde o licence, je to složitější. Na druhou stranu Apple patří k nejbohatším firmám, hlavně s ohledem na velikost hotovosti, která je větší jak 100 miliard dolarů.

Apple už dávno není řízen visionářem, ale jen účetními, kteří chtějí víc a víc peněz.

Dominik Milaniak

21. 1. 2017, 9:49

Bohužel lidé budou těm účetním cpát peníze do kapes nadále..

Karel Čapka

VIP 21. 1. 2017, 14:40

Na druhou stranu, jejich produkty jsou zase kvalitní, leč předražené.

Craftmanek

21. 1. 2017, 18:11

Ono právě věc názoru… Zase kdybych si měl koupit věc co ma před sebou i a na zádech
nakousle jablko, tak mam 1/3 výbavi v.. a další technické/softwarove chyby…

Není už vytahování Jobse spíše zoufalost?

Více peněz byl pro Apple cíl i za dob před Cookem, takže „absence visionáře“ na tom nemá co dočinění.

Přemysl Vaculík

VIP 21. 1. 2017, 16:02

Neříkám, že tehdy nešlo o peníze, ale za společností stál člověk s nějakým názorem. Nyní tam stojí lidi, co se ohýbají ve větru jak tráva. Jdou tam, kde jsou prachy a produkty ztrácejí „wau“ efekt.

Jasan. To je pravda. Je spousta věcí co využili pro trend i přes to, „že za Jobse by to neprošlo“.

Karel Čapka

VIP 21. 1. 2017, 14:38

Asi máte pravdu, že je velice zvláštní, když Apple křičí, že je něco předražené a tak za to nezaplatí. On zde jen využil situace, kdy se na Qualcomm valí jedna pokuta za druhou a tak se přidal.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat