Moto Mods – taková budoucnost se mi líbí recenze

Moto Mods – taková budoucnost se mi líbí [recenze]
2016-12-04T17:00:06+02:00
• 4. 12. 2016
4

Dalo by se říci, že na začátku byl nápad jednoho člověka, který snil o modifikovatelném mobilu. Následně jsme se dočkali projektu ARA, který vyústil do konceptu modulárního smartphonu od Googlu. Tento projekt je v současnosti pozastaven a na trhu se oficiálně prodávají modulární mobily jen od společností LG a Lenovo. Do redakce jsme dostali na recenzi Moto Z Play od Lenova společně s několika moduly. Dnes se na ně zaměříme, přičemž recenzi na smartphone můžete očekávat v dohledné době.

SAMSUNG CSC

Magnetická modularita

Lenovo pod značkou Moto uvedlo rovnou tři smartphony nabízející možnost rozšíření pomocí tzv. Moto Mods – celkem jde o 4 moduly (projektor, reproduktor, foťák, powerbanka). Moto moduly využívají magnetické uchycení na zádech smartphonů, kde jsou umístěny také konektory pro propojení.

Už při představení jsem si říkal, že zrovna magnety nebudou to pravé ořechové, hlavně pokud budu mít zařízení v kapse. Praxe ale ukázala, že se mi ani v jednom případě neoddělil modul od smartphonu, a to ani základní kryt.

SAMSUNG CSC

Mobil Moto Z Play nemá na zádech ani jeden magnet, ty jsou umístěny jen v modulech. Nejslabší je v běžném „hloupém“ krytu, ale ani tak se mi nesloupl ze smartphonu. Ostatní Moto Mods již disponují silnějšími magnety, tudíž je u nich ještě menší šance na uvolnění.

img_20161203_074249

Je celkem jasné, že magnety by musely být extrémně silné, aby držely na mobilu a ani se nepohnuly. S vynaložením větší síly pohnete o nějakou tu desetinku milimetru s modulem, ale při běžném používání se ani nehnou. Bohužel běžný kryt se slabšími magnety nedrží pevně na místě. Jen se jedná o rušivý element, ale jak jsem již napsal, ani tady nehrozí oddělení při běžném používání.

Prostě to funguje

Od majitelů Apple zařízení často slýchávám frázi „prostě to funguje“. To samé mohu říci o všech testovaných modulech. Nasadil jsem je, mobil vydal signál, že došlo k propojení, a následně jsem je mohl používat. Není potřeba nic nastavovat, párovat nebo instalovat.

Maximálně dá o sobě vědět nějaký modul, pokud je vydaná aktualizace. Dojde ke stažení, nainstalování a opět vše funguje. Nemusel jsem se o nic starat.

2016-12-03-14-02-42 2016-12-03-14-02-35

Jako nadšence do IT mě trochu zklamalo, že všechny moduly nenabízí nějaké rozšířené nastavení v samotném mobilu, ale o to je to lepší pro běžného uživatele.

V prvních momentech jsem byl nadšený z Moto Mods a očekával jsem, že tento pocit opadne po pár dnech. To se trochu dostavilo, ale rozhodně mě nepřestaly bavit. Sám jsem se nachytal, že základní kryt má i menší terapeutické účinky, jelikož jsem ho ve stresových situacích oddělával, přichytával a různě si s ním hrál. Jelikož je systém postaven na magnetech, nelze jej opotřebit.

Lenovo zvolilo nejjednodušší způsob uchycení, který funguje dobře a je dostatečně silný. Neobsahuje nějaké západky, jenž by se mohly časem poškodit nebo odpadnout.

Projektor

První začnu projektorem, jelikož jsem si ho nejvíce oblíbil, hlavně díky jeho využitelnosti. Není dokonalý, ale rozhodně poslouží svým účelům. Kompaktní rozměry, vestavěná baterie a jednoduché ovládání mě jednoduše nadchlo.

SAMSUNG CSC

Projektor má zabudovaný stojánek, který se dá vyklopit. Udrží smartphone i v kolmé pozici. Vpravo od projektu je umístěno kolečko, které slouží pro zaostření obrazu. Nemá maximum a ani minimum – jednoduše s ním můžete otáčet až do té doby, než budete spokojeni s obrazem.

SAMSUNG CSC

Vlevo je umístěno jediné tlačítko, které slouží pro zapínání a vypínání projektoru. V obou případech je vyžadován dlouhý stisk. Pokud je projektor zapnutý, tak jedno krátké stisknutí vyvolá nabídku pro nastavení obrazu.

2016-12-03-13-38-49

Jas jsem nechal na maximum a u zkreslení jsem nevypínal automatický režim. Projektor reaguje velmi dobře a vždy upraví obraz, aby nebyl deformován kvůli poloze mobilu a stěny.

Tento modul je vybaven aktivním chlazením, které potřebuje pro správné fungování otvory – jeden se nachází na zadní straně a jeden je z boční strany vedle tlačítka pro vypínání.

Jen pro zábavu?

Pokusil jsem se projektor použít pro prezentování textových materiálů za běžného světla. Přichytil jsem modul ke smartphonu, dlouze podržel tlačítko pro zapnutí a následně mobil zahlásil, že došlo k propojení. Spustil jsem prezentaci z cloudu skrze aplikaci Google Disk. Za běžných okolností lze vyslat obraz do Hangouts nebo prezentovat na samotném mobilu, ale aplikace zareagovala dobře a použila dostupný projektor.

SAMSUNG CSC

Do toho se mi ozvaly hodinky, kde jsem měl k dispozici ovládací prvky pro přepínání prezentace. Navíc jsem na nich viděl, jaký snímek následuje a kolik uběhlo času.

Bohužel se dostavilo první zklamání. Zabudovaná lampa není dostatečně silná, aby dokázala za běžného dne vyprodukovat dostatek světla pro prezentování. Při mírném zatmění místnosti se situace zlepšila a text byl aspoň čitelný.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Projekce za běžného světla a projekce se staženými žaluziemi

Projektor byl u výše uvedených fotografií ve vzdálenosti přibližně dvou metrů. Je vidět, že lampa není dostatečně silná. Abyste dostali použitelný obraz za denního světla, musíte ji přiblížit, a to do podstatně kratší vzdálenosti.

SAMSUNG CSC

Využitelnost projektoru například pro obchodní schůzky je malá, ale jako nouzové zařízení se dá použít. Ovšem pro večerní projekci se hodí daleko více. Jakmile je dostatečné šero nebo nejlépe tma, projektor prokáže své kvality.

SAMSUNG CSC

Ačkoliv výrobce udává, že má nabídnout úhlopříčku 1,8 metru, tak jsem docílil i 2,5 metrů. Stále byl obraz dostatečně kvalitní, i s přihlédnutím na rozlišení. Mobil jsem nechal ve dvoumetrové vzdálenosti a sám jsem byl ještě dál. Obraz se mi jevil ostrý a dostatečně viditelný. Celkový pocit byl velmi kladný a byl jsem spokojený.

Specifikace DLP projektoru

 • rozlišení: 854 x 480 pixelů (WVGA, 480p), 16:9
 • jas: 50 lumenů
 • kontrast: 400:1
 • úhlopříčka až 70 palců (1,8 metru)
 • životnost lampy: 10 000 hodin
 • baterie: 1100 mAh (až 60 minut projekce)
 • USB typ C
 • rozměry: 153 x 74 x 11 mm, 125 gramů

Výdrž na jedno nabití

Projektor má v sobě zabudovanou baterii o kapacitě 1100 mAh. Výrobce udává, že by baterie měla postačit na hodinovou projekci, avšak jsem se v praxi dostal na cca 50 minut. Jakmile dojde energie v projektoru, začne ji čerpat ze smartphonu. Níže můžete vidět, že 57 minut projekce spotřebuje 36 % energie ve smartphonu. Při kompletním nabití se tedy můžete dostat i na 3 hodiny promítání.

2016-12-02-22-13-45 2016-12-02-23-10-33 2016-12-02-23-10-49

Projektor se spustí i v momentu, že má vybitou baterie. Pokud u smartphonu klesne energie na 15 %, dojde k vypnutí. Ani vlastním přičinění nerozběhnete projektor, dokud nepřipojíte nebo nezvýšíte stav energie.

Pakliže je projektor stále připojen ke smartphonu a ten začnete nabíjet, svou energii dostane i zabudovaná baterie v modulu.

Vysoká cena?

Tento modul je v Česku dostupný za cenu těsně pod 9 000 Kč. Doporučená cena bez DPH je 5 578 Kč, tudíž 6 805 Kč s daní. Pokud připočítáme běžnou marží, dostaneme se třeba na 8 000 Kč. Zprvu se může tato částka jevit jako vysoká, ale stačí se podívat, jaká je cena běžných projektorů na trhu.

Hledal jsem nějakou alternativu v kompaktním balení a našel jsem Philips PicoPix PPX 4350. Ten stojí 7 500 Kč. Tudíž modulární projektor není až tak drahý, jak by se zdálo. Nabízí podobné specifikace a navíc je ještě kompaktnější. Cena je tedy vysoká, ale v porovnání s alternativami je velmi příznivá.

JBL reproduktor

Dalším modulem pro testování byl reproduktor od společnosti JBL. Zde mi bylo jasné už od první chvíle, že cena nebude zrovna nízká. U podobných zařízení je nutné počítat, že se částka navyšuje i kvůli samotné značce. Doporučená cena je stanovena na takřka 2 500 Kč, ale na českém trhu je tento modul dostupný za 3 200 Kč.

SAMSUNG CSC

Proč zde první píši o ceně? Důvod je jednoduchý. Na trhu je dostatek levných i drahých reproduktorů pro smartphony a jiná mobilní zařízení. Už za 700 Kč si můžete koupit relativně kvalitní bluetooth reproduktor s dostatečnou výdrží.

Samozřejmě u JBL reproduktoru máte hlavní výhodu v přichycení ke smartphonu. Automatické propojení navíc odstraňuje problém s párováním.

SAMSUNG CSC

Modul je vybaven malým kovovým stojánkem, který má gumové zakončení, aby nedošlo k poškození povrchu, kde jej postavíte. Bohužel zabudované stereo reproduktory směřují do země a hlavně zvuk vychází ze spodní strany. Zmiňuji to schválně, jelikož se toto rozložení nehodí například pro sledování Youtube videí – zvuk nesměřuje přímo na uživatele.

I přes tento neduh dokáže JBL reproduktor poskytnout dost hlasitý zážitek. Basy nejsou tak výrazné, jak bych očekával, byť je lze trochu pocítit. Uvítal bych i nějaký doprovodný software v podobě ekvalizéru, ale budete se muset spokojit s tím, co nabízejí aplikace pro přehrávání. Celkově hodnotím zvukový výstup jako nadprůměrný v porovnání s jakýmkoliv mobilem se stereo reproduktory, ale audiofilové by měli připomínky.

SAMSUNG CSC

Výrobce uvádí, že zabudovaná baterie má poskytnout 10 hodin reprodukce, ale nepodařilo se mi na tuto hranici dosáhnout. Musím podotknout, že jsem měl zvuk nastaven na maximum, s čímž jsem se dostal na 7 hodin přehrávání.

2016-12-03-06-15-32 2016-12-03-06-30-55

15 minut hudební reprodukce – baterie klesla z 54 na 49 %

Co se týče nabíjení, tak je zde stejný princip jako u projektoru. JBL modul se taktéž nabíjí, pokud je připojen ke smartphonu a ten zase k nabíječce. Jinak si nebere energii ze smartphonu, pokud má svou. Bohužel nedokáže dodat energii mobilu, zde tato funkce chybí. Co se týče nabíjení, tak reproduktor disponuje USB C konektorem pro samostatné nabíjení.

Specifikace JBL reproduktoru

 • stereo reproduktory (27 mm)
 • každý reproduktor 3W
 • baterie: 1000 mAh (až 10 hodin)
 • USB typ C
 • rozměry: 152 x 73 x 13 mm, 145 gramů

Foťák Hasselblad

Hned po projektoru nejvíce zaujal přídavný foťák od společnosti Hasselblad. Ten jako jediný nedisponuje vestavěnou baterií, tudíž bude čerpat ze smartphonu. Testovaný mobil Moto Z Play disponuje 16MPx senzorem s laserovým ostřením doplněným o PDAF, světelnost foťáku je f/2.0. Modul Hasselblad má 12MPx snímač a světelnost objektivu je f/3.5-6.5. Podle těchto parametrů si uživatel moc nepolepší, ale naštěstí má Hasselblad 10násobný optický zoom.

SAMSUNG CSC

To naštěstí není vše. Dále má zabudovanou optickou stabilizaci obrazu pro focení. Pokud se rozhodnete i pro natáčení videí, přidá se k tomu ještě elektronická stabilizace obrazu. Ta by ale potřebovala značně vylepšit, jelikož má pomalejší náběh. Navíc ji nelze samostatně vypnout.

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Zoomování probíhá pomocí dvoupolohové páčky u spouště – ta je taktéž dvoupolohová. Modul obsahuje dva mikrofony a xenonový blesk.

Specifikace foťáku Hasselblad

 • senzor: 12 MPx, BSI CMOS (1/2,3, 1,55 um)
 • světelnost: f/3.5-6.5
 • zoom: 10x optický, 4x digitální
 • optická stabilizace, u videa i elektronická
 • ISO: Auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
 • formáty: JPG, DNG (RAW), MPEG4
 • xenonový blesk
 • dva mikorofony
 • bez baterie
 • rozměry: 152,3 x 72,9 x 9,0 – 15,1 mm, 145 gramů

Ukázkové fotografie

HB4116 HB4116 HB4116 HB4116 HB4116 HB4116 HB4116 HB4116HB4116 HB4116HB4116 HB4116

Srovnání foťáků

Snímky jsem pořizoval s automatickým režimem a nic jsem dodatečně nenastavoval. Smartphone Moto Z Play měl již v základu zapnutou funkci HDR+, tudíž jsem ji nechal povolenou.

2016-12-03-10-38-27 HB4116

Moto Z Play vs. Hasselblad

2016-12-03-10-40-14 HB4116

Moto Z Play vs. Hasselblad

2016-12-03-10-39-28 HB4116

Moto Z Play vs. Hasselblad

Přídavný foťák poskytuje především optický zoom a stabilizaci obrazu, která schází u Moto Z Play. Bohužel mě nijak nezaujal a pravděpodobně bych si jej za doporučenou cenu 6 800 Kč nekoupil, natož za částku 7 400 Kč. Pokud si člověk připlatí 2 000 Kč, může si pořídit plnohodnotnější zařízení pro focení.

Stojí to za to?

Osobně jsem si oblíbil nejvíce DLP projektor. Za stanovenou cenu v porovnání s nabídkou na trhu se jedná o velmi dobré zařízení pro večerní projekci videí, případně fotografií a podobně. Má své nedostatky, ale s podobnými neduhy se setkáte u stejně levných projektorů – ty navíc mnohdy nemají baterii.

Reproduktor je zajímavý a dokázal jsem ho využít, ale jeho cena spíše odrazuje. Za 3 000 Kč si lze pořídit daleko lepší přenosný reproduktor, byť se budete muset trápit s nabíjením a párováním. Co se týče foťáku, tak se jedná o pěknou ukázku toho, čeho se dá dosáhnout pomocí modulární technologie. Zajímalo by mě, kolik by stál, kdy se výroby ujala běžná společnost s méně věhlasnou značkou.

SAMSUNG CSC

Ač mám výhrady k jednotlivým modulům, tak jsem velmi rád, že to Lenovo zkusilo. Magnetický systém uchycení hodnotím velmi kladně, stejně jako propojení – prostě to funguje. Vše je neskutečně návykové a nepřestalo mě bavit vyměňování modulů. Pokaždé člověk dostane jakoby zcela odlišné zařízení.

Mohu jen doufat, že Lenovo bude pokračovat s Moto Mods a příští rok nás překvapí další generací. Už nyní se začínají objevovat moduly třetích stran a v plánu jsou další.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Milan Strnadel

6. 12. 2016, 18:38

Chci se zeptat, zda moduly jsou Made in china. Případně zda se na nich podílela Motorola. Na to samé se chci zeptat na moto Z. Dekuji

Přemysl Vaculík

VIP 6. 12. 2016, 18:49

Projektor – sestaveno v Číně.
Foťák – sestaveno v Číně.
Reproduktor – sestaveno v Číně.
Moto Z Play – sestaveno v Číně a hlavní slovo má Motorola.

Deuce Monroe

5. 12. 2016, 9:40

Pěkný článek :-) Zaujal mě hlavně ten projektor, a reproduktor spolu s foťákem také, ale za tu cenu lze opravdu pořídit lepší zařízení, byť nemodulární. Některé moduly leda tak pro opravdové nadšence technologií. :-)

mobil začínal v kufříku s tenhle už je zase do kufříku…

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat