reklama

Spotify řeší s Applem spor v oblasti platebního systému

Spotify řeší s Applem spor v oblasti platebního systému
2016-07-04T07:00:07+01:00
• 4. 7. 2016

Největšímu hráči na trhu v oblasti streamování muziky – Spotify – se nelíbí politika ze strany Applu. Podle zástupců Spotify se Apple snaží vědomě ztížit situaci konkurenci ve prospěch jejich vlastní hudební služby Apple Music. Apple údajně zabránil Spotify aktualizovat jejich aplikaci pro iOS z důvodu toho, že Spotify nepoužívá platební systém Applu. Právníci obou stran se tak již kontaktovali a celou situaci řeší.

spotify-generic

Stávající situace se váže ještě k roce 2011, kdy Apple představil nová pravidla v oblasti účtování a placení za aplikace zveřejněné v App Store. Apple přímo nevyžaduje, aby společnosti využívaly jeho platební službu na iTunes. Zároveň už ale neumožňuje používat alternativní platební systémy odkazující mimo aplikaci. Konkurenční platforma, tedy Google, tuto možnost povoluje.

Apple se pak v podmínkách snaží určitou cestou přinutit vývojáře, aby i tak přešli na jeho platební systém. V případě, že tak vývojáři aplikace nečiní, Apple si nárokuje měsíční poplatek ve výši až 30 % pro ty, kteří mají systém vlastní. A výrobci samozřejmě nemohou oficiální cestou vydat aplikaci jinak než skrze App Store.

A v posledních týdnech došlo k tomu, že Apple odmítl uvolnit do obchodu novou aktualizaci aplikace z výše uvedených důvodů. Zástupci Spotify reagovali na vzniklou situaci prakticky obratem se slovy, že Apple způsobuje Spotify jeho zákazníkům vážné problémy tím, že blokuje aktualizaci jejich iOS aplikace.

650x245xapple_music1-650x245.jpg.pagespeed.ic.ucrtn1etW4

Spotify tvrdí, že Apple využívá situace pouze proto, aby podnítil uživatele využívat Apple Music. A to se Spotify samozřejmě nezamlouvá. Již v minulosti proto nabízelo Spotify možnost, aby uživatelé iOS ušetřili 3 dolary měsíčně, když využijí zaplacení Premium účtu skrze jejich webové stránky.

Čísla, alespoň prozatím, hovoří ve prospěch Spotify, který v březnu oznámil, že má 30 milionů platících uživatelů. Apple Music si zatím předplácí pouze 15 milionů uživatelů. Celý spor ale může výrazně ovlivnit trh s aplikacemi nabízející muziku pro mobilní zařízení.

Zdroj: recode.net

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim