reklama

5 aplikací, bez kterých bych nepřežil – Jan Tuna

5 aplikací, bez kterých bych nepřežil – Jan Tuna
2015-12-18T07:39:35+02:00
• 13. 12. 2015
4

Po týdnu zde máme pokračování seriálu o nejdůležitějších aplikací významných osobností. Nyní přijal pozvání Jan Tuna, kterého nyní najdete hlavně na internetové televizi Stream.cz, kde má svůj pořad A DOST!

Jan Tuna

Již během vysokoškolského studia pedagogiky koketoval Jan Tuna se žurnalistikou. Moderátorskou kariéru odstartoval v rádiu, které vyměnil za televizi. Na obrazovce nejsledovanější tuzemské stanice působil bezmála 10 let jako moderátor a šéfreportér zpravodajství a publicistiky TV Nova. Poté se za rozhlasový mikrofon vrátil coby moderátor a dramaturg diskuzního pořadu Frekvence 1 Pressclub. Další položkou profesního životopisu Jana Tuny pak byla FTV Prima, kde zastával post zástupce šéfredaktora zpravodajství a publicistiky.

Svou více než dvacetiletou novinářskou praxi již čtvrtým rokem zúročuje na internetové televizi Stream.cz, kde připravuje a moderuje pořad A DOST! Autorský spotřebitelsko-investigativní seriál se těší mimořádné divácké oblibě. Na svém kontě má téměř 60 milionů zhlédnutí a řadu epizod, které přispěly k nápravě nepravostí.

A DOST! Piškoty-senzorika 1

Patří mezi ně zastavení telefonické soutěže, která byla na základě reportáže stažena z televizního vysílání, a okradeným divákům byly vráceny provolané peníze nebo upozornění na podvodné praktiky telefonního operátora, za něž firma následně dostala dvoumilionovou pokutu. Nezávislé testy potravin zase iniciovaly stažení některých produktů se škodlivými látkami z prodeje a přiměly výrobce ke změně složení. Zásadní odhalením byla také tvz. kauza #piskotygate informující o přesunu výroby tradičních českých piškotů Opavia do Polska.

Co ty a smartphony?

Dlouho jsem se bránil tomu, abych telefon používal na něco jiného než na telefonování, psaní sms a hlavně na buzení. Ovšem i já jsem před časem podlehl a bez chytrého telefonu si už hlavně pracovní život moc nedokážu představit. Přesto moje stará Nokia neskončila ve sběrných surovinách.

Proč si necháváš běžný mobil?

Protože na rozdíl od nového Samsungu, který umí spoustu věcí, jednu z těch pro mě nejdůležitějších nezvládá. Spoustu let nenosím hodinky a ani nevlastním budík. A když jdu spát, telefon zásadně vypínám. No a právě stará Nokia vzbudit umí, i když zdánlivě spí jako já a je vypnutá. Kdežto ta nová vychytaná hračka ve stavu off nevydá ani pípnutí a poctivě odpočívá. Takže v noci a ráno mě doprovází Nokia, přes den Samsung.

Kdyby sis vybíral nový smartphone, jaká vlastnost je pro tebe nejdůležitější?

Aby mohl padat na zem a nic se mu nestalo. Což jsem ale už jednou udělal a koupil si outdoorový Samsung, se kterým jsem prý mohl navíc do pouště i vody, ovšem ne slané. Samozřejmě, když jsem ho měl, ani jednou mně nespadl. A hlavně se ukázalo, že jinak byl úplně na nic, věčně hlásil, že má plnou paměť a takřka nic v něm normálně nefungovalo, i když si takřka nic nestahuju a všechno včetně fotek jsem v něm smazal. Nevěděli si s ním rady ani na centrále Samsungu a přiznali, že tenhle model se moc nepovedl. Tedy, kdybych to měl shrnout, odolný telefon, který i navzdory své odolnosti funguje. To je pro mě u telefonu nejdůležitější.

Kontroluješ děti, nebo jim dáváš úplnou volnost se smartphonem?

Samozřejmě, že je kontroluju. Tadeáš hraje na mém telefonu VS. Racing 2 a sbírá auta. Štěpánka a Johanka nějakou hru s ovečkami. Víc než cca 20 minut ode mě ale nedostanou. Nechci, aby vyrůstaly ve virtuálním světě, neměly skutečné zážitky, nepovídaly si, nehrály si spolu, s rodiči, s kamarády, neuměly vylézt na strom, stavět na zahradě bunkry z větví a byly jen připoutané k svítícímu monitoru, ať už telefonu, tabletu nebo televize. Svůj telefon zatím ani jeden z nich nemá.

Desetiletý Táda je už dlouho poslední ze třídy. To nechápu. Někteří jeho spolužáci měli už v 1. třídě iPhone. A já se ptám proč? Tadeášovi se to snažím vysvětlit, že to není tím, protože bych ho neměl rád, ale právě naopak. Protože ho rád mám. Ale je to složité, i když už to podle mě aspoň trochu chápe. Jsem přesvědčen, že dokud dítě nechodí samo do a ze školy, není jediný důvod, aby mělo vlastní telefon. Z mnoha důvodů včetně zdravotních rizik ze záření. My jsme ještě generace, která se k mobilům dostala až v pozdějším věku.

Děsí mě ale to, co se bude jednou dít s lidmi, kteří mají telefon u hlavy, u mozku tisíce hodin od školky. A nejen to. Nedávno jsem v metru viděl smutný výjev. Vedle sebe seděla maminka a její maximálně tříletá dcera. Vůbec o sobě nevěděly, nepovídaly si, maminka něco bušila do mobilu a ta malá holčička taky. Evidentně ještě neuměla ani číst a psát, možná si ještě nezvládla ani zavázat tkaničky, ale displej ovládala bravurně. Reálný svět okolo ní neexistoval.

Zachránil tě smartphone v nějaké nouzové situaci?

Je to dobrý sluha a zlý pán. Před pár lety nám hodně pomohl, když jsem s dětmi jel na hory. V prudkém kopci asi 20 kilometrů před Pecí pod Sněžkou nám umřelo auto. Mrzlo, tři děti v autě, no a díky telefonu jsme už za hodinu seděli v kabině odtahovky a náš mazlík se vezl za našimi zády. Myslím ale, že to tehdy nebyl smartphone, nýbrž stará dobrá Nokia.

Fotíš mobilem momentky?

Samozřejmě. Jakub Bína ale říká, že mám v telefonu ten nejhorší foťák na světě. Východ slunce nad Studniční horou vedle Sněžky přesto zvládl bravurně.

Jaké aplikace vládnou na tvém smartphonu?

apps-nej

Na displeji se na mě směje například aplikace Stream, díky které si můžu pustit nejen A DOST!, i když jsem off-line.

Mapy, díky kterým jsem už několikrát hodinovou zácpu na D1 objížděl hezké dvě hodiny.

Periscope, díky kterému se nám v létě zdrželo natáčení na Vranovské přehradě asi o hodinu a půl, protože jsem si s ním nevěděl rady a odvysílat živý vstup jsme zvládli jen díky pomoci na dálku mého internetového guru Honzy Mikulky.

Facebook, který mě den co den připravuje o spoustu času, ale moje práce se bez něj prý neobejde.

Twitter, který mně tolik času nezabere, ale prý ho také podle guru kvůli své práci musím mít, a email, díky kterému nemusím pořad sedět v kanceláři, ale zase nikdy nemám úplně volno a čistou hlavu.

No a k tomu mně tam za posledních pár měsíců přibylo několik dalších s hezkými barevnými obrázky. Co se skrývá za nimi, netuším já, ale moje děti, které mně telefon čím dál častěji kradou a něco na něm mastí. Ať už samy nebo ve dvojici.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Martin Soukup

22. 12. 2015, 22:21

To co nedokáže ťamťung za X tisíc korun
S přehledem zvládá xiaomi redmi 2 enhanced za 4k
Například zmiňované probuzení mobilu kvůli budíku

Já jako člověk kterého IT živí to vidím stejně jako pan Tuna.
Dlouho jsem žil ve schýze pracovního a soukromého telefonu. Moc mi vyhovovalo, že ten služební byl hloupá Nokie 6300 (ze stejného důvodu jako popisuje pan Tuna). Následně jsem dostal Nokii E52, který prošel mnoha reklamacemi, protože poštovní aplikace Mail for Exchange si občas usmyslela a vycucla celý měsíční datový paušál a celou baterii k tomu během jedné hodinky. Když jsem se následně v práci neubránil smartphonu, začalo mi hodně vadit nosit dva telefony (v té době jsem měl soukromou Xperii Mini, ta byla skoro stejně velká jako tlačítkáč.
Nakonec jsem to vyřešil nákupem soukromého DualSIM telefonu Samsung S4 Mini Duos – kritérium výběru byla malá velikost, slušný HW a především co nejnížší SAR.

Jako informatikovi mi jde především o to, abych byl co nejméně ozařován technikou která je v mém okolí. Právě proto chápu i přístup pana Tuny, který se snaží před tímto chránit své děti.
Rozhodně v tom nevidím nic zpátečnického.

René Zavadil

14. 12. 2015, 23:23

Hezky pristup otce zpatecnika. Nastesti si dobre pamatuji stejny pristup me maminky, ktera se me snazila od toho zleho a kaziciho sveta IT odtahovat a ja diky tomu nic z toho svym detem neodpiram :D … jo a ted me IT zivi ;)

Roman Kašpar

23. 12. 2015, 8:40

Vůbec si nepochopil o co jde. Plácáš nesmysly a myslíš si jak nejsi moderní, chytrej,pokrokovej a bůhvíco ještě. Přitom jsi jen kratkozrakej ubozak, kterej toho jednou bude litovat a matce už ani nebude moct dat za pravdu, protože už tu nebude az ti budou nemocné děti vyčítat proč si je neochránil když oni z těchto věcí jeste neměli rozum. Pan Tuna má samozřejmě naprostou pravdu a člověk nemusí byt zrovna inženýr či doktor aby to posoudil. Je mi tě lito pane ajťáku, ale víc tvých deti a děti tobě podobných bezmozků!

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat