Domů » Články » Android »
Před nějakou dobou přišel Samsung s telefonem Galaxy S6 edge, který je parametrově shodný s klasickou verzí S6, liší se pouze zahnutým displejem. Od konce srpna je v prodeji také jeho větší varianta, Galaxy S6 edge+, tu si v této recenzi podrobně představíme.
Telefon zaujme především svým designem, který je jedním slovem úžasný a telefon upoutá pozornost, kamkoliv s ním přijdete. Ani výkonem nezklame, zahrajete si ty nejnáročnější hry a jako velice dobrý hodnotím také fotoaparát, nebudu však předbíhat a vše podrobně rozepíšu.
BALENÍ
V krabičce nalezneme po vyjmutí telefonu sponu na vysunutí šuplíku pro SIM kartu, dále pár nezbytných příruček a záruční list. Po vyndání těchto věcí se dostáváme k nabíječce s oddělitelným USB kabelem a v krabičce se nacházejí i sluchátka, jejichž kvalita je opravdu výborná a zvuk při poslechu hudby je senzační. Moc senzační bohužel nebylo po třech dnech používání nemilé zjištění, že levé sluchátko přestalo hrát. Nemyslete si však, že se tak stalo mojí vinou, přes noc ležela sluchátka na stole a další den ráno již levé nejevilo známky života. K namáhání kabelu tedy nedocházelo a dodnes je pro mě záhadou, kde nastala chyba.
DESIGN A KONSTRUKCE
Hned po prvním uchopení se vás zmocní pocit, že je to to nejlepší, co jste v životě v ruce drželi. Kvalita zpracování je prvotřídní a Samsung mě osobně konečně dokázal zaujmout designem, který sice vychází z klasického základu, ale je dotažen k dokonalosti a preciznosti.
Telefon působí velice elegantně a vzbudí pozornost kamkoliv s ním přijdete, z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že při cestě v MHD z něj polovina lidí okolo mě nespustila oči. Bohužel design si vybral svou daň v podobě pohodlnosti úchopu. Díky zahnutému displeji a plochým zádům se telefon drží lépe obráceně, tedy displejem dolů.
Při normálním úchopu vám kovové boky v ruce nepřijdou příliš příjemné a je zde i velké riziko, že vám telefon kvůli nepraktickému držení vyklouzne z ruky.
Na přední straně dominuje na obou stranách zahnutý 5,7″ displej, pod nímž nalezneme již tradičně hardwarové tlačítko, v tomto případě i s integrovanou čtečkou otisků prstů. K té bych měl také několik poznámek. Při prvním skenování svého prstu si musíte dát velmi záležet a přiložit ke čtečce opravdu každý milimetr kůže.
Pokud i třeba omylem kousek vynecháte, budete mít s přihlašováním pomocí otisku menší potíže. Já jsem si s tímto poměrně dlouho pohrával a zkoumal jsem, jak prst naskenovat co nejlépe. Došel jsem k závěru, že je to v podstatě jedno, protože i když jsem se snažil sebevíc, stejně se mi mnohdy nepodařilo přihlásit ani na třetí pokus. Stejně tak dělají čtečce problém vlhké prsty, třeba po umytí rukou.
Samsung dal designu přednost natolik, že zde ani nenalezneme tradiční zadní kryt a vyjímatelnou baterii, celá záda jsou ze skla a celkově je kombinace skla a kovu trefou do černého, design tedy mohu jen a jen vychvalovat.
Na pravé straně telefonu nalezneme pouze zamykací tlačítko, na té levé se nachází dvě tlačítka sloužící pro regulaci hlasitosti zvuku. Vrchní stranu telefonu zabírá pouze šuplík pro nanoSIM kartu, konektor pro sluchátka i microUSB nalezneme spolu s reproduktorem na spodní straně.
Rámečky jsou celé z kovu, až na plastové předěly pro průchod signálu. Docela mě překvapilo, že ani při zahřívání telefonu nebylo teplo kupodivu na hliníkových rámečcích znatelné, trpělo především sklo na zádech v okolí fotoaparátu.
Ten celkem znatelně vyčnívá z těla telefonu, což při používání naštěstí ničemu nevadí a nepřekáží. Vpravo vedle fotoaparátu se nachází přisvětlovací LED dioda a optický senzor pro měření srdečního tepu.
HARDWARE A VÝKON
U designu jsem chválou nešetřil a ani u hardwaru tomu nebude jinak. Osmijádrový procesor Exynos 7420 poskytuje bleskový výkon a operační paměť o velikosti 4 GB se vám v podstatě nepodaří naplno vytížit. Systém si z RAM bere přibližně 1,2 GB, aplikace většinu času zabírají okolo 700 – 800 MB a zbytek je v podstatě celou dobu volný.
Při hraní náročnějších her se paměť zaplní více, stále je však ještě několik set megabajtů volných. Telefon jsem samozřejmě podrobil i benchmarku AnTuTu, kde telefon získal úctyhodných 65 218 bodů, které ho umístily na samotný vrchol tabulky.
Mezi nejvýkonnějšími telefony se Galaxy S6 edge+ zařadil zcela oprávněně, výkonu má opravdu na rozdávání a při každém druhu práce s ním nepocítíte sebemenší zaseknutí či prodlevu. Herní výkon jsem otestoval na hře Asphalt 8: Airborne, s tou si telefon poradil naprosto prvotřídně. Vše jsem nastavil na nejvyšší detaily a požitek z hraní byl fantastický.
Vadilo mi jen umístění reproduktoru, při držení telefonu na šířku se mi totiž reproduktor velice často podařilo překrýt ukazováčkem, takže nebylo téměř nic slyšet. Jinak k reproduktoru žádné výtky nemám, zvuk je dost dobrý, i když jsem se již setkal s o něco lepšími. Zde jsou ještě kompletní hardwarové specifikace telefonu.
- Procesor: Exynos 7420, osmijádrový (2,1 GHz čtyřjádrový + 1,5 GHz čtyřjádrový), 64 bit, 14 nm
- RAM 4 GB (LPDDR4)
- úložiště: 32/64 GB (UFS 2.0)
- displej: 5,7” Quad HD Super AMOLED, 2560 x 1440 (518 ppi), dvojitě zakřivený
- fotoaparáty:
- zadní: 16 Mpix OIS (F1.9)
- přední: 5 Mpix (F1.9)
- rozměry: 154,4 x 75,8 x 6,9 mm, 153 g
- sítě: LTE Cat 9 / LTE Cat 6 (může se lišit dle jednotlivých trhů a mobilních operátorů)
- baterie: 3 000 mAh, rychlé drátové i bezdrátové nabíjení (bezdrátové nabíjení kompatibilní s WPC a PMA)
- podpora NFC, MST
- konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, MIMO (2×2), Bluetooth® v 4.2 LE, ANT+, USB 2.0, NFC, Location
- Akcelerometr, senzor přiblížení, RGB senzor, geomagnetický senzor, gyrosenzor, snímač otisku prstů, barometr, Hallův senzor, HRM senzor
SOFTWARE
Již tradičně se i zde setkáváme s nástavbou TouchWiz, konkrétně ve verzi Nature UX 5.0, která přišla s novou řadou S6 a telefony Note 5 a A8. Ta přináší několik novinek, například je to první verze s podporou různých témat, lze měnit ikony a do rychlých přepínačů v notifikační liště byl přidán přepínač „Baterka“ pro zapnutí LED diody.
Jinak je prostředí víceméně stále stejné a musím říct, že i celkem svižné. Nejspíš to má na svědomí 4GB paměť RAM, kterou jak jsem již řekl, nelze v podstatě celou zaplnit a systém má tím pádem spoustu prostoru ke svému chodu.
U předešlých modelů, včetně těch nejlepších, byl Samsung kritizován zejména za špatně odladěný TouchWiz, který se zadrhával a pády aplikací byly na denním pořádku. U S6 edge+ jsem se nesetkal ani s jedním pádem, za což musím Samsung pochválit.
Telefon je z výroby vybaven několika méně i více užitečnými aplikacemi, jinak řečeno bloatwarem. Nejvíce užitečné mi přijdou aplikace od Microsoftu, pokud by se ovšem někomu nelíbily, není problém je kdykoliv odinstalovat. Stejně jednoduché to bohužel není s aplikacemi přímo od Samsungu, z nichž většinu jsem za dobu testování telefonu nepoužil a možnost je odinstalovat bohužel schází.
V systému se nachází i praktické záležitosti, které využívají zahnutí k různým způsobům interakcí s telefonem. Například při potažení záložky na okraji dojde k zobrazení vámi zvolených oblíbených aplikací a na stejném místě se nachází i často využívané kontakty.
Líbila se mi také možnost vytvořit snímek obrazovky přejetím dlaní po displeji, což lze volitelně vypnout. Na snímku níže si pak můžete prohlédnout další možnosti gest, která telefon rozpozná.
DISPLEJ
Konečně se dostáváme k displeji, který je prostě úžasný, barvy jsou na něm jako namalované a je radost se na něj dívat. Rozlišení 1440 x 2560 pixelů je pro 5,7palcový displej naprosto dostačující a pozorovací úhly jsou také prvotřídní.
Displej je zahnutý na obou stranách a po designové stránce se opravdu vše povedlo na jedničku. Zahnutí však Samsung využil i v praxi, jak jsem již rozepsal v kapitole o systému, nachází se na něm jakási záložka, po jejímž vysunutí tahem od kraje displeje se dostanete ke svým nejčastějším kontaktům a oblíbeným aplikacím, které si lze nastavit.
Při zamčeném displeji pak lze po přejetí po okraji zobrazit čas a notifikace, což funguje podobně jako Glance Screen na telefonech s Windows Phone. Trošku nepraktické mi přijde, že po stisknutí zamykacího tlačítka se nerozsvítí zbytek displeje, ale pouze se zhasnou notifikace, je tedy nutné stisknout tlačítko dvakrát.
Bylo by až příliš podezřelé, kdyby zahnutí nemělo své nevýhody, po delším používání jsem na jednu takovou přišel. Při držení v jedné ruce se zahnutá část z části dotýká ruky, což může zapříčinit nechtěné spouštění aplikací či něčeho jiného.
Do zahnuté oblasti se roztahuje i klávesnice, a tak je psaní jednou rukou velmi nepohodlné, protože se palcem nedostanete ke krajním písmenům, především klávesy P,L a M jsou opravdu špatně dostupné. Důležité je zmínit, že jsem používal klávesnici Google, je tedy možné, že s jinými typy klávesnic problém nebude.
FOTOAPARÁT
A s chválením pokračujeme i u fotoaparátu, ten disponuje rozlišením 16 MPx a výsledné snímky jsou prvotřídní, mnohdy i o poznání lepší než u telefonů s 20MPx snímačem. Netrpí přesvětlením, podsvětlením ani rušivým šumem. Ten přichází až s nočními fotografiemi.
Makrofotografie jsou také povedené, není problém ani se zaostřováním na ty nejmenší předměty, často se povede zaostřit i na pohybující se objekt. Při makrofocení oceníte také manuální ostření a další vychytávky, které aplikace pro focení nabízí.
Na snímcích níže si můžete prohlédnout fotografie za horšího osvětlení, včetně focení v noci. První je focená v interiéru, druhá v noci za pouličního osvětlení a poslední za skoro úplné tmy. Sami porovnejte především ty z exteriéru, obě trpí celkem znatelnou hladinou šumu, s tím že ta focená pod lampou je na tom o něco lépe.
Následující fotografie je pak pořízená za úplné tmy a zachycuje pár desítek metrů vzdálené paneláky. Zde už je šum znatelný nejvíce, světla v oknech splývají a celkově se nejedná o moc povedenou fotografii.
Na rozdíl od nočních fotografií musím pochválit focení s přiblížením, přičemž kvalita je vcelku dobrá i při maximálním zoomu. Níže jsou tři snímky, focené ze stejného místa, jen s rozlišnou úrovní přiblížení. První je bez přiblížení, druhý třikrát přiblížený a poslední je s maximálním možným zoomem.
Celkově hodnotím fotoaparát jako velice povedený, i když zrovna nevyniká při nočních fotografiích. Barvy jsou věrné, snímky netrpí takřka žádnými vadami a v tomto ohledu se tedy vše povedlo. Níže si ještě můžete prohlédnout několik dalších fotografií.
VÝDRŽ
Baterie telefonu má kapacitu 3000 mAh, což je celkem dostatečné množství a při méně náročném používání se můžete dostat až na dva dny na jedno nabití. Já jsem asi náročnější uživatel, vzhledem k tomu, že jsem se dál než na něco přes 15 hodin nedostal. Níže jsou dva screenshoty, levý znázorňuje výdrž při menší zátěži a nenáročném provozu, ten pravý ukazuje den, kdy jsem si i něco zahrál a často jsem fotil.
Telefon disponuje funkcí rychlého nabíjení a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je opravdu dost rychlé. Po zapojení telefonu do nabíječky se stavem 10 % jsem se za 20 minut dostal na 33 %, po 40 minutách už bylo nabito 70 % a kompletně se telefon nabil za hodinu a deset minut. Pokud tedy spěcháte a potřebujete rychle dostat nějakou energii do telefonu, s velkou pravděpodobností se vám to povede.
Co se celkové spotřeby týče, nejvíce „žere“ displej a samotný systém, na dalších příčkách jsou již umístěné jednotlivé aplikace podle toho, kterou a jak často používáte. Hodně energie je taktéž spotřebováváno na pozadí, je proto dobré ohlídat si, které aplikace mají na pozadí největší spotřebu, a případně je zakázat, aby se výdrž prodloužila na maximum.
SHRNUTÍ A ZÁVĚR
Co říci na závěr? Rozhodně musím zmínit, že jsem byl s telefonem jako takovým velice spokojen. Potěšil zejména displej, kvalitní konstrukce, hardwarový výkon a kupodivu i odladěný systém. Pochválit musím také fotoaparát a výdrž baterie.
Zároveň některé z předchozích oblastí mají i své nevýhody, konstrukce je sice hezká na pohled, prakticky je to už horší, telefon se poměrně špatně drží a není v ruce příliš pohodlný. Fotoaparát je výborný, avšak jen za dobrého světla, v noci už fotografie nejsou tak povedené.
Rozhodně však stojí za ty peníze a jeho koupí nic nepokazíte. Telefon ocení především náročnější uživatelé, kteří vyžadují od telefonu maximum.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Domů » Články » Android »
Ivo Rundt
3. 11. 2015, 17:51Pane redakore, moc samsungů jste v ruce asi neměl, gesta, která chválite (což je dobře :-D) uměla už SIII.
A napsat že QHD rozlišení na 5,7″ displej je dostačující…. :-D.
Ale abych jen nekritizoval, díky za recenzi. :-D
David Pilař
3. 11. 2015, 18:17U gest jsem se ani nezmiňoval o tom, že by to byla nějaká novinka, jediné novinky v systému, které jsem zmínil, jsou toggle na baterku v notifikační liště a možnost změny tématu a ikon ;)
Jinak QHD je dostačující, chtěl byste snad 4K? Není to už celkem blbost, na tak malé ploše? ;)
Ivo Rundt
4. 11. 2015, 8:03Většinou se píše že Full HD rozlišení je dostačující :-D, o čemž jsem přesvědčen i já :-D. Takže sice máte pravdu že i QHD je dostačující, ale zní to poněkud podivně.
Karel Čapka
spozorovany clanek? napsat extremni vykon. hm. mel jsem ho v ruce a to prostredi moc svizne nepracovalo :/
David Pilař
3. 11. 2015, 16:40Kdyby byl sponzorovaný, tak je v závorce místo recenze napsáno sponzorovaný článek.. Já jsem ho měl v ruce měsíc a nestalo se mi, že by něco nepracovalo jak má. Oproti všem předchozím Samsungům je prostředí opravdu rychlé.
René Zavadil
2. 11. 2015, 18:36S otiskem prstu nemam sebemensi problem. Co me stve je vybijeni telefonu samotnym OS Android, ktery ukazuje „Zustat vzhuru“ cca 13h z celkovych cca 17h, co jede telefon na baterii. Tyto problemy jsem na Note4 se stejnym 5.1.1 nemel. Jinak max spokojenost :)