reklama

Nexus 6 – Lollipop ve velkém recenze

Nexus 6 – Lollipop ve velkém [recenze]
2015-06-29T09:56:46+01:00
• 24. 6. 2015
3

Vydání telefonu Nexus je pro každého fanouška Androidu vždy velkou událostí. Odlišnost této série spočívá v použití čisté verze systému Android, který je bez jakýchkoliv úprav a nástaveb výrobců. Už šestý Nexus v řadě přišel na trh již loni v listopadu, na českém trhu však není oficiálně k dispozici, a tak si jej musí prodejci obstarat ze zahraničí jinou cestou.

IMG_3445

Nexus 6 přichází po svých pěti předchůdcích s razantním nárůstem jak velikosti, tak i ceny. Jeho výroba byla svěřena Motorole a dle mého názoru odvedla práci na jedničku, nebudeme ale předbíhat k hodnocení a postupně se podíváme, jak si tento phablet vedl v našem testu.

BALENÍ

Již z velikosti krabičky se dá poměrně dobře odhadnout velikost samotného telefonu, k tomu se dostáváme po oddělení víka od zbytku balení. Telefon opravdu zabírá téměř celý prostor jak na výšku, tak i na šířku. Po vyndání zařízení na nás čeká menší, červená krabička, která v sobě ukrývá letáček s popisem jednotlivých prvků na těle telefonu, z druhé strany je pak znázorněn postup pro jeho zapnutí. Pod touto brožurkou nalezneme další, menší letáček s piktogramy – ty nám ukazují postup pro zasunutí SIM karty do šuplíku.

IMG_3417 IMG_3396

K samotnému zasunutí SIM karty pak slouží malý kovový kroužek s krátkým ostrým hrotem, ten se zasune do malé dírky, která je součástí šuplíku na SIM kartu a poté dojde k jeho vysunutí. Poslední součástí této krabičky je pak pouze stručný návod, kterému vzhledem k dostupnosti telefonu v naší oblasti bohužel schází česká lokalizace, pokud se tedy bez návodu neobejdete, bude nutné dohledat jej v digitální podobě na internetu.

IMG_3403 IMG_3419

Podstatnou součástí balení je také nabíječka, která se skládá z adaptéru do zásuvky a USB kabelu, ten lze dále využít i pro připojení telefonu k počítači. Na můj vkus je kabel poměrně krátký, oproti kabelům dodávaným k jiným modelům, na většinu míst se však kabel bez problému dostane a není žádný problém ho v případě potřeby vyměnit za delší. Sluchátka ani jiné další příslušenství není s telefonem bohužel dodáváno.

DESIGN A KONSTRUKCE

Nový Nexus 6 vychází designově z modelu Motorola Moto X (2014), od kterého se liší opravdu jen v maličkostech, a to především svou velikostí. Na první pohled zaujme telefon právě svými rozměry, ty mohou spoustu lidí od koupě odradit, je však velice snadné si na rozměrnější model zvyknout. Přední část zaplňuje z větší části displej, pod ním se pak nachází jeden z celkem dvou reproduktorů, přičemž v tom spodním je zakomponovaný ještě mikrofon.

Zvukový výstup je poměrně kvalitní, lze nastavit mnoho úrovní hlasitosti a ani při té nejvyšší není slyšet žádný rušivý prvek v podobě šumu či jiných zvukových vad. I podání basů bylo přijatelné, avšak ne perfektní, u mobilních telefonů jsem se ale zatím s lepšími reproduktory nesetkal.

IMG_3459 IMG_3455

Uprostřed těchto reproduktorů dále nalezneme jakési výstupky, které mají za úkol chránit displej před poškrábáním v případě, že si telefon pokládáte zády navrch, displej se pak v takovéto pozici nachází přibližně 1 milimetr nad povrchem stolu či jiné rovné podložky. Po levé straně v těsné blízkosti horního reproduktoru se pod krycím sklíčkem nachází ještě senzor okolního světla a senzor přiblížení, vpravo pak nalezneme kamerku s rozlišením 2 MPx.

IMG_3498 IMG_3454

Záda telefonu jsou na rozdíl od přední skleněné strany celá z plastu a díky jejich zaoblení padne telefon krásně do ruky. Pohodlnému držení napomáhá také oblast s logem Motorola, které je kulaté a mírně zapuštěné pod povrch právě v místě, kde se při držení nachází ukazováček. Kryt je v obou barevných variantách matný, mnou testovaná bílá varianta byla bohužel poněkud náchylnější na ulpívání otisků prstů i jiných nečistot, jako třeba prach. Čištění se tedy zřejmě nevyhnete.

Dalším zaznamenaným nedostatkem bylo nepatrné odlupování krytu po pravé straně (při pohledu zezadu), kde kryt mírně nedoléhal ke kovovému rámečku a dal se prstem i částečně nadzvednout. Nejedná se o nijak závažný problém, ale u modelu s takovouto cenovkou by měl výrobce myslet i na podobné maličkosti, které mohou kazit celkový dojem z konstrukce zařízení.

IMG_3469 IMG_3449 IMG_3447

Vedle loga výrobce na zádech dále nalezneme nápis „nexus“, úplně dole je miniaturní dírka, pod kterou se nachází mikrofon sloužící pro nahrávání zvuku při natáčení a ve vrchní části je pak umístěn poměrně atypický fotoaparát. Zvláštnost fotoaparátu spočívá v kroužku, který je okolo celé čočky. Vyroben je z průhledného plastu a skrývají se v něm dvě přisvětlovací diody.

IMG_3472 IMG_3489

Od středu telefonu směrem k bokům se výrazně snižuje jeho tloušťka. Celý je pak po obvodu lemován elegantním kovovým rámečkem, který je kvůli anténám v celkem osmi místech přerušen plastovým přechodem, ten ovšem nijak výrazně nenarušuje design zařízení. Na vrchu zařízení se uprostřed nachází 3,5mm jack pro sluchátka a vedle něj pak nalezneme šuplík pro nanoSIM kartu. Micro USB konektor pro dobíjení se usídlil na spodní straně.

IMG_3473 IMG_3482 IMG_3496

Levý bok telefonu je zcela prázdný, na tom pravém se přibližně uprostřed nacházejí ovládací tlačítka, konkrétně se jedná o vroubkované tlačítko pro zamknutí či vypnutí telefonu a pod ním je umístěno kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti. Při umisťování tlačítek se myslelo i na jejich dobrou dostupnost, není tedy potřeba se k nim nijak složitě natahovat palcem, což je u telefonu takovýchto rozměrů mnohdy problém.

IMG_3451 IMG_3492

HARDWARE A VÝKON

Výkon zařízení zajišťuje čtyřjádrový procesor Snapdragon 805 taktovaný na 2,7 GHz. Rychlému chodu telefonu dále napomáhají 3 GB paměti RAM a o grafiku se stará Adreno 420. Takováto hardwarová výbava zaručuje opravdu bleskový chod nejen systému, ale také těch nejnáročnějších her, takže z telefonu budou nadšeni i vášniví hráči. Telefon jsem ihned po prvním spuštění vybavil benchmarkem AnTuTu, ve kterém se Nexus 6 umístil na samém vrcholu tabulky s celkovým počtem 49277 bodů, což není vůbec špatný výsledek.

Screenshot_2015-06-14-20-59-34 Screenshot_2015-05-27-12-12-29

Herní výkon jsem se rozhodl otestovat na hře Asphalt 8: Airborne, se kterou si Nexus hravě poradil. Při hraní jsem nezaznamenal žádné větší záseky či zpožděné reakce. Občas se zasekávalo spouštění hry či načítání jednotlivých tratí, při samotném závodění však žádný problém nebyl, díky dvěma reproduktorům a nádherné grafice byl požitek z hraní opravdu dost dobrý.

Screenshot_2015-06-15-22-46-05 Screenshot_2015-06-15-22-46-58 Screenshot_2015-06-15-22-49-15

Pro hry, aplikace a veškeré další soubory slouží vestavěné úložiště o velikosti 32 nebo 64 GB. Mnou testovaná varianta měla kapacitu 32 GB, z té je uživatelům k dispozici přesně 25,98 GB, to ale také není málo a na vše potřebné je tato velikost plně dostačující. Nejvíce místa v mém případě obsadily fotografie a videa, což bude s největší pravděpodobností následkem natáčení ve 4K, kdy video o délce jedné minuty zabere přibližně 250 – 300 MB.

Z hardwarové výbavy dále potěšila přítomnost NFC a také podpora sítí LTE, které jsou dnes jedním z hlavních vyžadovaných parametrů při volbě nového telefonu. K hardwaru nemám snad nic, co bych vytkl, snad jen to, že při větší zátěži se telefon na pravém boku mírně zahřívá a nahromaděné teplo po zbytku telefonu úspěšně rozvádí kovový rámeček. Není to ale nic strašného, telefon se dá i po zahřátí normálně držet a není téměř nic cítit.

Specifikace zařízení

  • Rozměry: 159,3 x 83 x 10,1 mm, váha 184 g
  • Displej: AMOLED, 5,96″ (2 560 x 1 440 px, 493 ppi)
  • Operační systém: Android 5.0 Lollipop, možnost aktualizace na Android 5.1.1
  • Chipset: Qualcomm Snapdragon 8052,7 GHz, GPU: Adreno 420
  • Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, NFC , LTE (700/800/850/900/1800/2100/2600 MHz)
  • Paměť: 3 GB, vnitřní úložiště: 32 GB / 64 GB
  • Fotoaparát: 13 Mpx (4 160 x 3 120), video: (3 840 x 2 410 px, 30 FPS)
  • Baterie: 3220 mAh, možnost bezdrátového dobíjení

SOFTWARE

Řada Nexus je mezi fanoušky Androidu oblíbená zejména kvůli přítomnosti čisté verze systému, která není zbytečně narušována grafikou a dodatečnými funkcemi od výrobců, celé je to jen v režii Googlu. Nexus 6 se prodává s předinstalovaným systémem Android 5.0 Lollipop, po vybalení z krabičky a následném zapnutí vám však okamžitě nabídne aktualizaci na nejnovější verzi systému, Android 5.1.1. Podíváme se tedy postupně jak na samotný Android 5.0, tak i na změny, které přinesla již zmíněná aktualizace na novou verzi systému.

Screenshot_2015-06-14-09-28-29 Screenshot_2015-06-14-09-28-56

Android 5.0 Lollipop

Lollipop přinesl do systému svěží a moderní vzhled, neboli „Material design“, který se vyskytuje napříč celým systémem a také ve většině systémových aplikací. Mně osobně se čistá verze Androidu líbí nejvíce, bez jakýchkoliv úprav, předělávek a kamufláží. Navíc je čistý Android znatelně rychlejší než upravené varianty typu TouchWiz, tím pádem je práce v systému plynulá a není zbytečně přerušována.

Grafické úpravy oproti předchozím verzím jsou patrné už při prvním spuštění telefonu, kdy lze spatřit přepracovaný design prvního nastavení telefonu. S nastavením souvisí i funkce „Nastavit dotykem“, která umožňuje přenést nastavení z jednoho, již využívaného telefonu, do toho nově nastavovaného pouhým přiblížením telefonů, všechna potřebná data se pak přenesou pomocí funkce NFC.

aaa WP_20150526_14_50_50_Pro WP_20150526_14_51_37_Pro

Po nastavení telefonu se dostáváme k dalším vylepšením, která nalezneme na zamykací obrazovce. Odemknutí zařízení se provádí přejetím zespoda nahoru a kromě klasických zamykacích prvků lze nově využít funkci Smart Lock, která umožňuje odemčení pomocí připojených Bluetooth zařízení, přiložením NFC tagu nebo detekcí obličeje, jehož sken probíhá automaticky po rozsvícení displeje.

Já jsem příležitostně využíval odemykání pomocí NFC tagu a neustále po dobu testování bylo povolené skenování obličeje, které probíhalo poměrně rychle ihned po rozsvícení displeje, občas měl bohužel telefon problém s rozpoznání mé vlastní tváře i na několikátý pokus, musel jsem to tedy po několika marných pokusech vzdát a do telefonu se dostat klasicky přes gesto, nebo pomocí již zmíněného NFC tagu.

Screenshot_2015-06-15-20-01-43 Screenshot_2015-06-15-20-09-30 Screenshot_2015-06-15-16-34-58

Na domácí obrazovce se změny dotkly především karet v Google Now, upraven byl i seznam aplikací, který má nově bílé pozadí. Manipulace s notifikační lištou je taktéž rozdílná, po prvním tahu se zobrazí veškeré notifikace, až po druhém tahu se zobrazí zbytek panelu se všemi ovládacími prvky. Přetvořený byl i multitasking, který se skládá z karet, ty jsou graficky velice zdařilé a vše je pěkně přehledné. Vypínání jednotlivých aplikací se provádí tahem do strany, co mi ale hodně chybělo, byla možnost zavřít všechny otevřené aplikace najednou, což některé nástavby umožňují.

Screenshot_2015-06-15-16-31-36 Screenshot_2015-06-15-21-01-04 Screenshot_2015-06-15-16-31-55

Screenshot_2015-06-15-16-32-14 Screenshot_2015-06-15-16-32-08 Screenshot_2015-06-15-20-10-06

Novinky ve verzi Android 5.1

Asi první změnou, kterou jsem po aktualizaci zaznamenal, jsou upravené přepínače ve vrchní liště. U přepínačů pro Wi-Fi a Bluetooth lze nově provádět určitá nastavení přímo z tohoto panelu, díky tomu nemusíte kvůli připojení k sítím Wi-Fi chodit do nastavení, vše lze pohodlně vykonat po pouhém vysunutí panelu a klepnutí na malou šipku. Poté se vám zobrazí seznam dostupných Wi-Fi sítí.

To samé platí také pro nastavení Bluetooth. Drobnou, ale užitečnou vychytávkou je pak zobrazení informací o spotřebě datového tarifu po klepnutí na ikonku se signálem. Toto vše lze mimo jiné vykonávat, i pokud je zařízení uzamčeno.

Screenshot_2015-06-15-16-32-08 Screenshot_2015-06-15-18-49-37 Screenshot_2015-06-15-18-50-03 Screenshot_2015-06-15-18-49-46

S dalšími změnami se lze setkat v nastavení zvuku. Tichý režim z Androidu 5.0 byl nahrazen tlačítkem „žádné“, po jehož zmáčknutí nebudete rušeni žádnými upozorněními. Další užitečnou a mnou často využívanou funkcí je ztlumení veškerých notifikací až do zazvonění budíku.

Upozornění vám budou i přes ztlumení chodit, nebudou se však hlásit zvukově až do času, na který je nastaveno upozornění. Prioritní vyrušení mají zase za úkol oznámit vám pouze důležité události, které si můžete sami nastavit přes ozubené kolečko, které lze vidět na snímku níže. Prioritní upozornění mohou být nastavena trvale, případně pouze na určitou dobu.

Screenshot_2015-06-15-20-02-56

Změn je samozřejmě o dost více, než bylo zmíněno zde, ne všechny se ovšem přímo týkají recenzovaného Nexusu 6, nebudu tedy dlouze rozebírat veškeré detaily, které tato aktualizace přinesla. Pokud máte zájem, můžete si veškeré novinky prostudovat v našem, již dříve publikovaném přehledu změn.

Ukázka prostředí systému

Screenshot_2015-06-15-20-01-31 Screenshot_2015-06-15-20-09-30 Screenshot_2015-06-15-16-31-36 Screenshot_2015-06-15-16-32-26 Screenshot_2015-06-15-16-31-55 Screenshot_2015-06-15-16-32-14 Screenshot_2015-06-15-16-32-08 Screenshot_2015-06-15-16-35-22 Screenshot_2015-06-15-16-35-30 Screenshot_2015-06-15-21-01-04 Screenshot_2015-06-15-21-01-46 Screenshot_2015-06-15-16-37-35 Screenshot_2015-06-15-16-37-39 Screenshot_2015-06-15-16-38-00 Screenshot_2015-06-15-20-10-06 Screenshot_2015-06-15-16-36-37

I přes to, že se v telefonu nachází čistý Android, jsem se bohužel občas setkal s drobnými záseky, několikrát jsem se potýkal i s nečekaným uzavřením aplikace. Některé systémové aplikace, především fotoaparát, při běhu na zlomek sekundy zamrzaly, konkrétně u fotoaparátu se při překlápění telefonu aplikace na jednu až dvě sekundy zasekla, obraz znehybněl a nezbývalo než čekat, až se zase vše srovná.

Screenshot_2015-06-09-10-37-08 Screenshot_2015-06-09-10-03-52 Screenshot_2015-06-07-21-27-19

Tyto drobné nedostatky u mě vyvolaly smíšené pocity, v telefonu je čistý Android, k dispozici má hned 3 GB paměti RAM, ale i přes to jsou v systému některé věci, které se nepovedlo zcela vyladit. Pády aplikací třetích stran nemá nejspíše na svědomí systém, ale chybu udělal spíše jejich vývojář, ty systémové by si však měl vyladit sám Google.

Nejde o nic závažného, celý systém je až na toto perfektní a Nexus 6 mohu s klidem zařadit mezi nejrychlejší a nejplynulejší telefony, které jsem měl možnost vyzkoušet, kdyby se však Googlu podařilo eliminovat ještě mnou zmíněné nedostatky, nebylo by v systému absolutně nic, co bych mohl vytknout.

DISPLEJ

Obrovský AMOLED displej s úhlopříčkou 5,96 palců a rozlišením 1440 x 2560 pixelů zabírá téměř celou přední stranu telefonu. Krytý je tvrzeným sklem Gorilla Glass 3, které je odolné proti škrábancům a přežít by mělo i lehčí pády. Odolnost skla jsem pochopitelně nijak extrémně netestoval, za téměř měsíc používání se však na skle nevyskytl ani jeden škrábanec či jiná vada způsobená běžným používáním, mohu ho tedy jen chválit.

IMG_3499

Samotný zobrazovací panel poskytuje prvotřídní obraz s živými barvami, vzhledem k použité technologii AMOLED bylo excelentní i podání černé barvy. Pozorovací úhly displeje mohu až na jeden drobný nedostatek hodnotit pozitivně, text je čitelný opravdu z téměř jakéhokoliv úhlu, jen při větším naklonění již nelze rozeznat veškeré znaky.

Zmíněným nedostatkem je jedna drobná vada, a tou je změna barev při naklápění. Pokud se na displej podíváte z boku pod určitým úhlem, lze zaznamenat přechod světlejších barev, především bílé, do zelených odstínů, což také nedělá dobrý dojem. Změny jsou však patrné pouze při větším úhlu naklopení, takže je při běžném používání nemusíte vůbec zaregistrovat.

Jednou ze zajímavých funkcí je pak „Ambientní displej“, která na základě gyroskopu pozná, když uchopíte telefon, například když ho zvedáte ze stolu. Po rozeznání úchopu se rozsvítí zamykací obrazovka v černobílém režimu, včetně notifikací, takže máte okamžitě přehled o všem, co se děje. Po klepnutí na displej se zobrazí již standardní zamykací obrazovka.

IMG_3459

Jas displeje lze nastavit posuvníkem na několik mnoho úrovní, ta nejslabší zhasne displej téměř kompletně, hodí se především na noční používání v úplné tmě, aby vás telefon příliš neoslňoval. Nejvyšší úrovně jsem volil při používání na slunci, nastavit lze také adaptivní jas, čímž docílíte automatického nastavení jasu na základě okolního osvětlení. Se čtením na slunci nebyl sebemenší problém, jen na opravdu přímém slunci byl displej chvílemi hůře čitelný, dá se to však přežít.

Screenshot_2015-06-15-16-33-24

Co mi hodně chybělo, byla možnost odemknout telefon poklepáním na displej, Nexus tuto funkci bohužel nenabízí, což je dle mého názoru docela škoda. Částečně se dá zjednodušit přístup do telefonu již probranou funkcí „Ambientní displej“, nejedná se však o klasické poklepání, telefon musíte nejprve uchopit, potom se již lze do telefonu dostat jedním klepnutím. Nejpohodlnější řešení to však není. Celkově mám ale z displeje velice dobrý pocit, rozlišení je perfektní a obraz je krásný při každé činnosti od sledování filmů až po hraní her.

FOTOAPARÁT

Jednou z předností telefonu je zajisté fotoaparát. Ten mimo jiné, jak již bylo řečeno v popisu konstrukce, zaujme svým neobvyklým zpracováním. Snímač má rozlišení 13 MPx, v této kvalitě lze ovšem fotit pouze při poměru stran 4:3, pokud preferujete širší formát 16:9, bude vám muset stačit rozlišení 9,7 MPx. Ani to ale není málo a výsledné snímky vypadají v obou případech velice dobře.

IMG_3429

Potěší přítomnost optické stabilizace obrazu, automatického ostření a dvojice diod, které vám v noci pomohou s nasvětlením scény. Diody svítí v porovnání s ostatními top modely docela málo, k běžnému focení jsou ovšem naprosto dostačující.

Fotografie netrpí žádným výrazným šumem, s tím se lze setkat pouze při focení za horších světelných podmínek, ani tehdy ale není šum na první pohled zřetelný, všimnout si ho lze až při pozornějším pohledu na snímek nebo při přiblížení. Nejlepších výsledků se dočkáte především za dobrého osvětlení, v temnějších prostorech pak fotoaparát fotí stále uspokojivě, občas se ale liší různé fotografie stejné scény.

Prostředí fotoaparátu

Na první pohled trochu zmatené, po zorientování v aplikaci je ale focení velmi jednoduché. Můžete zvolit buď automatický režim nebo ruční nastavení, které bohužel nenabízí příliš mnoho možností, jak si se snímkem pohrát. Nejužitečnější mi přijde ruční nastavení expozice, zbylé funkce tvoří nastavení blesku, aktivace HDR, mřížky a samospoušť. Nechybí také přepínání mezi hlavním a předním fotoaparátem.

Screenshot_2015-06-15-17-09-52 Screenshot_2015-06-15-17-10-03

Po přejetí zleva doprava se zobrazí jednoduché menu, ve kterém můžete zvolit následující režimy: Sférické fotky, Panoráma, Rozostření objektivu, Fotoaparát a Video. O kousek dál se pak nachází ozubené kolečko, které vás dostane do nastavení fotoaparátu. V nastavení toho také moc nehledejte, nastavit lze v podstatě pouze uložení informace o poloze pořízení snímku a rozlišení pro jednotlivé fotoaparáty, zvlášť pro fotografie a video.

Screenshot_2015-06-15-17-10-34 Screenshot_2015-06-15-17-10-39 Screenshot_2015-06-15-17-10-42

Jak již bylo naznačeno v prvním odstavci kapitoly, na výběr je několik kombinací poměru stran a rozlišení fotografií, nejlepších výsledků lze dosáhnout při poměru stran 4:3 a rozlišení 13 MPx. Já upřednostňuji formát 16:9, z tohoto důvodu jsou i ukázkové fotografie focené v kvalitě, která je zvolena na snímku obrazovky výše.

Ukázkové fotografie

IMG_20150614_160221 IMG_20150614_160057 IMG_20150601_194831

IMG_20150605_201402 IMG_20150606_193041 IMG_20150613_104724

IMG_20150613_174445 IMG_20150614_155848 IMG_20150614_155802

IMG_20150613_121638 IMG_20150613_104843 IMG_20150614_192630

U videa máte na výběr z rozlišení HD, Full HD a UHD 4K. S natáčením nebyl žádný problém, telefon jen na můj vkus zaostřoval trochu častěji, než by měl. I ve videu níže lze vidět občasné přeostřování. Kvalita videí je výborná, konkrétně ukázkové video v našem článku je natáčené v té nejvyšší kvalitě, kterou Nexus 6 nabízí.

Video pořízené telefonem

VÝDRŽ

Výdrž telefonu obstarává nevyjímatelná baterie s kapacitou 3220 mAh. Na jedno nabití vydrží telefon při méně intenzivním používání celý den a ještě mu zbude rezerva do toho následujícího. Pokud ovšem telefon využíváte častěji, surfujete po internetu a sociálních sítích a sem tam si zahrajete také nějakou tu hru, pak budete muset vyhledat zdroj napájení podstatně dříve.

Po dobu testování byl telefon odpojován z nabíječky zpravidla kolem šesté hodiny ranní, v průběhu dne jsem pravidelně kontroloval sociální sítě, vyřizoval emaily, fotil a čas jsem si našel i na hraní. Při takovémto vytížení si telefon o dobití vždy řekl někdy mezi 16.00 a 17.00, což není na top model příliš a zpočátku jsem očekával podstatně delší výdrž. Nejvíce se na životnosti baterie podepsal displej, který si vzal kolem 20 %.

Screenshot_2015-06-15-16-33-47 Screenshot_2015-06-15-16-34-18

Po připojení k nabíječce se stavem baterie 10 % jsem kompletního dobití dosáhl přibližně po 110 minutách, pokud upřednostňujete bezdrátové dobíjení, zabere vám to výrazně delší dobu. V případě, že byste si po dobití baterie chtěli zahrát například Asphalt 8: Airborne, vydržela by vám zábava něco přes dvě hodiny do doby, než by se baterie dostala zpět na 10% stav.

Výdrž zařízení lze prodloužit povolením úsporného režimu v nastavení baterie. Po jeho zapnutí dojde ke snížení celkového výkonu telefonu, omezena bude spotřeba dat na pozadí a nebudou se synchronizovat aplikace. Zjednodušeny budou také systémové animace. Úsporný režim lze nechat zapnout automaticky vždy, když kapacita baterie klesne na 15 nebo 5 %, nebo ho můžete spouštět či vypínat ručně podle aktuální potřeby.

Screenshot_2015-06-12-22-37-17

SHRNUTÍ A ZÁVĚR

Nexus 6 na mě působil velice dobrým dojmem, testování jsem si užíval, a pokud by to mé finance dovolovaly, uvažoval bych i o jeho koupi. Vyzdvihnout musím zejména zdařilý displej, vcelku kvalitní dílenské zpracování a v neposlední řadě také fotoaparát, jehož kvalita není sice úplně prvotřídní, patří však mezi ty lepší, se kterými se lze v dnešní době setkat.

Žádný telefon ale není dokonalý a i na Nexusu 6 jsem narazil na pár nedostatků. Trochu zklamáním byla především výdrž baterie. Kapacita akumulátoru činí 3220 mAh, což zní sice velice dobře, realita je však trochu někde jinde a s telefonem se dostanete maximálně na něco málo přes den na jedno nabití, pokud ovšem telefon využíváte naplno, budete rádi, když ze školy či práce dojedete domů s více jak 10 %.

Trošku smíšené pocity mám také ze systému, ten je sice většinu času plynulý a svižný, což nelze zdaleka o všech zařízeních s Androidem říci. Jsou ale i chvíle, kdy se telefon nad něčím poněkud déle zamýšlí a projeví se to zpožděnými reakcemi či drobnými záseky.

IMG_3462

Mnoho lidí si stěžuje na extrémní velikost, která je podle nich spíše na obtíž než k užitku. Já mám na to opačný názor, větší displej je leckdy užitečný a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pokud přecházíte z telefonu, který má úhlopříčku pod 5 palců, není žádný problém si na téměř šestipalcového obra do několika málo dnů zvyknout. Do většiny kapes se vejde bez problémů, při sezení nepřekáží a při práci velkou dotykovou plochu často oceníte.

Graf ceny produktu Motorola Nexus 6 poskytuje server Heureka.cz

Jendou z hlavních překážek při koupi je bohužel cena, které se v současnosti pohybuje okolo 18 000 Kč. Potenciální zájemci si tedy budou muset velice dobře promyslet, zda se jim vyplatí tak velkou sumu do nového modelu investovat. Já bych po téměř měsíci zkušeností s tímto modelem bez většího zaváhání Nexus 6 zakoupil, názor si však na tento model musí každý udělat sám.

alza

Za zapůjčení telefonu Motorola Nexus 6 za účelem této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde jej můžete zakoupit.

reklama
reklama

David Pilař

Student IT, softwarový tester a nadšenec do technologií všeho druhu. Ve volném čase poslouchá hudbu, fotí telefonem a rád se projede na kole.

Komentáře

Karel Čapka

VIP 8. 9. 2016, 0:12
Android aplikace

bude mit Android 7?

Ján Valkovič

VIP 6. 7. 2015, 23:30

K tomu lagu ste zabudli spomenut, ze N6 je sifrovany priamo od vyroby. Nemuselo to byt sposobene len tym, ale sifrovanie ma dokazatelny vplyv na vykon.
Skoda, ze ste do recenzie nedali aj porovnanie sifrovany vs nesifrovany N6

Libor Foltýnek

24. 6. 2015, 8:50

Vy jste se posunuli v čase, že vydáváte recence mobilů, které už každý, kdo je chtěl, má? Včera S6, dnes N6…?

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim