reklama

Microsoft Visual Studio 2015 přijde s podporou Androidu

Microsoft Visual Studio 2015 přijde s podporou Androidu
2014-11-14T07:00:36+02:00
• 14. 11. 2014
10

Microsoft byl dlouho známý tím, že si hrál pouze na svém písečku. Poslední roky se to však pomalu mění a zdá se, že s novým CEO Microsoft tento proces otevírání se okolí urychluje. Na své vývojářské konferenci Connect() představil Preview nové verze svého IDE (integrated development environment) – Visual Studio 2015. To doposud z mobilních platforem podporovalo pouze Windows Phone, což se ale nyní mění a přibývá podpora i pro nejpoužívanější mobilního OS světa.

5483.clip_image006_thumb_41065BB2

Součástí podpory je i emulátor, který je podle Microsoftu jeden z nejrychlejších vůbec. Toho dociluje optimalizací pro virtualizační platformu Hyper-V. Emulátor umožňuje i simulaci vstupů mnoha senzorů jako akcelerometr, GPS atd. Zajímavostí je, že umožňuje instalaci instalačních balíků APK pouhým přetažením. V Preview verzi je dostupný pouze Android 4.4.4, ale na starších verzích se pracuje. Zatím však není známo, jaké verze budou nakonec k dispozici.

V tuhle chvíli ale obsahuje mnoho limitů a některé z nich nejsou maličkosti. Pro začátek je to například absence podpory Google Play Services, které vyžadují zvláštní licencování, ale vyjádření Microsoftu dává tušit, že i na tom se pracuje. Vzhledem k tomu, že emulátor závisí na Hyper-V, je jeho podpora limitována na Windows 8 Pro a novější a některé edice Windows Server 2008 a 2012. Dalším a to opravdu významným nedostatkem je, že nepodporuje programování aplikací standardně v Javě, ale pouze v C++/C# skrze Xamarin a HTML5 skrze Apache Cordova. Je dokonce možné, že podpora pro Javu nikdy nepřibude.

Ještě před pár měsíci by podobný krok Microsoft nikdy neudělal, protože by tím podkopával svůj vlastní systém Windows Phone, ale nyní se zdá, že Satya Nadella to s přerodem Microsoftu myslí vážně a už nehraje jen na svém písečku, ale začíná se zajímat i o ostatní systémy, přestože v případě Androidu s výraznými limitacemi. A to nejen mobilní systémy, na stejné konferenci byla uvolněna platforma .NET jako open source a probíhají práce na jejím plnohodnotném zpřístupnění i pro Linux a OS X.

Visual Studio 2015 Preview si můžete stáhnout zdarma zde.

Zdroj: androidpolice.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jan Polášek

Technologický nadšenec, fanoušek Googlu a jeho služeb, milovník čistého Androidu bez nadstaveb, začínající webový vývojář a politickým smýšlením libertarián.

Komentáře

karelmasat

17. 11. 2014, 18:17

Zajímalo by mě, jak je s to pricingem, Xamarin není úplně zadarmo

Jan Děták

19. 11. 2014, 10:15

S pricingem je to tak, že free xamarin omezuje velikost vyvíjené aplikace. Jakmile ji překročíte, vyzve vás k placení.

karelmasat

19. 11. 2014, 14:31

myslel jsem, jestli se MS např. nehecne a nezakoupí nějakou special licenci u Xamarinu – ale asi ne

Jan Děták

20. 11. 2014, 10:34

Určitě ne. Ten xamarin není ani součástí instalace. Když vytvoříte c# android projekt, vytvoří to soubor s odkazem na stažení xamarinu ;-)

karelmasat

20. 11. 2014, 10:38

Chápu, i tak to beru jako zajímavou alternativu a kdybych se měl pustit do vývoje pro chytro-telefony, hodně bych to zvažoval

Jan Děták

24. 11. 2014, 14:21

Takže je to ještě horší ;-). Po nainstalování free xamarinu sice VS vytvoří projekt z template, ale při pokusu o kompilaci na člověka vyběhne výzva, že pokud chce používat xamarin ve VS, musí mít minimálně business verzi, čili platit 1000 USD ročně. Tohle to dost zabíjí, řekl bych.

Martin Novák

14. 11. 2014, 19:54

Proc by nekdo mel chtit aby to podporovalo Javu, kdyz to podporuje C#, coz je takova Java ve finalni verzi nebo opacne Java je ranna alfaverze C#;-)

Libor Foltýnek

14. 11. 2014, 11:06

Dokázal jste to někdo rozchodit? VS2015 mám ke stažení z MSDN, ale nevím, pod čím je schovaná podpora pro Android :/ Zdálo se mně, že tam je jen C++, ale ne už C#. Můžete mě někdo nakopnout správným směrem? :)

Jan Děták

19. 11. 2014, 10:09

Těžko nakoponout správným směrem, když stačí zaškrnout všechny součásti a počkat, až se to nainstaluje. Snad jenom zopakovat, že kvůli hyper-v musite mit win8 pro nebo novější.

Jaká limitace? C++/C#/HTML5 považujete za limitaci? Limitace by byla, kdyby nefungoval přístup ke kontaktům k SMS k senzorům…atd. Ale v tomto případě není o čem…

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat