Androidu 5.0 – bloatwaru se budete moci zbavit

Androidu 5.0 – bloatwaru se budete moci zbavit
2014-11-02T08:16:46+02:00
• 2. 11. 2014
7

Po koupi nového mobilního telefonu s Androidem, se někteří mohou zděsit, jelikož zařízení od výrobců obsahují předinstalované aplikace. Ty začínají býti obsáhlejší a jejich množství se pomalu zvětšuje. Přesně tyto aplikace jsou v dosti případech na obtíž uživatelům a určitě není třeba dodávat, jak moc se jich chce většina uživatelů zbavit. Právě na to Google myslel a v novém Androidu Lollipop by měl tento problém být řešen.

apertura-android-bloatware

Pro ty, co si nejsou jisti, co je bloatware, to více rozvedu. Za bloatware jsou všeobecně označovány programy (v Androidu aplikace), které jsou již předinstalované do operačního systému pro uživatele. Mnohdy se jedná o programy, které mají licenci na určitou dobu, většinou v řádech týdnů či měsíců, nebo jsou naprosto osekané, co se týče funkcí a všeobecně možností využití. Bohužel i po ukončení činnosti těchto programů, se jich těžko zbavuje. U mobilů se dají sice zablokovat, ale bez většího zásahu stále zůstávají v systému.

A nyní k problému s Androidem. Google, jak již bylo zmíněno, přidal do Androidu Lollipop novou funkci, která se jmenuje „Play Auto Installs“. V podstatě by se mělo jednat o to, že budete moci odinstalovat předinstalované aplikace, které nepoužíváte. Což by jistě pomohlo mnoha uživatelům.

Celá funkčnost je ovšem mnohem složitější, a proto si tuto „problematiku“, trochu více rozepíšeme. Výrobce do svých zařízení implementuje Android a do něj, do jeho částí pro instalaci systému, přidá své aplikace, aby se instalovali zároveň se všemi ostatními. Ale v Androidu Lollipop se tato architektura mění. Aplikace by měly být zahrnuty, jako součást infrastruktury Play. Což může znamenat, že je budete moci spravovat přes aplikaci Obchodu Play. Takže pokud nějakou aplikaci nechcete používat, míněno ty předinstalované, prostě zapnete Obchod Play a jednoduše jí odinstalujete.

Zdroj: cultofandroid.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Student zabývající se tvorbou grafiky, a to jak webových stránek, webových či mobilních aplikací, tak i marketingových produktů. Ve volném čase píše články, testuje nebo recenzuje různá zařízení, která se mu připletou pod ruku. Kontaktní email - pavel.mares@dotekomanie.cz.

Komentáře

erik hellfish

3. 11. 2014, 18:44

vynikající zpráva doufám že to ještě nějak nezruší

Vlastimil Bartošák

2. 11. 2014, 22:05

Hurá a děkuji Google! Teď už možná nebude třeba ani ROOT. I když člověk nikdy neví :D

Vladimír Jícha

3. 11. 2014, 14:45

Doufejme, protože s Androidem 5.0 a rootem to nevypadá zrovna růžově. Pro mě je hlavní smysl rootu v zálohování aplikací. Pokud bych ho k tomu nepotřeboval, ostatní se už většinou dá řešit.

Jiří Doubravský

2. 11. 2014, 20:16

Takhle mám v LGG3 nasádleno asi 20 naprosto zbytečných aplikací, které aktualizuje LG update mimo Play a nejdou odinstalovat … mezi nimi takové klenoty a „užitečnosti“ jako McAfee … pokud verze 5 umožní tohle všechno odstranit, poletí to okamžitě po upgradu. Naštěstí ho LG už přislíbil, tak se z toho doufám nějak nevykroutí.

David Korcak

2. 11. 2014, 19:30

super doufám že platí i pro gapps:) je to super samsung bude zase naštvanej že si lidi mažou jeho ,,bordel“ z telefonu

Smysluplná reakce Googlu k alternativním ROM. Chválím.

konecne

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat