Domů » Články » Android »
Low-endová zařízení jsou většinou pomalá, levně vypadající a nikterak atraktivní. Nabízí tak nízkou cenovku, a to je vše. V dnešní recenzi se blíže podíváme na přístroj americké společnosti Motorola, který bohužel u nás nemá oficiální zastoupení, nicméně vymyká se všem standardům. Dovolím si říci, že se jedná o nejlepší low-end za celou dekádu.
Motorola Moto E mi k recenzi dorazila v malé obdélníkové krabičce, ve které se nacházel pouze samotný přístroj, microUSB kabel sloužící k připojení k počítači, ale taktéž k nabíjení (nabíječka se v balení nenachází) a v poslední řadě pár brožurek. Balení je opravdu základní.
Natočeno Samsungem NX300
DESIGN
Design tohoto malého smartphonu je velmi povedený. Prakticky byly použity stejné linie, jako u výroby top modelu Moto X, tudíž se jedná o kombinaci broušených zaoblených hran. Design se mně osobně velmi líbí a telefon výborně padne do ruky.
Použité materiály jsou zde samozřejmě plast a sklo. Záda jsou v matně černé úpravě soft-touch a na dotek působí dobře. Nikde nic nevrže, nic se neprohýbá a ani při silnější námaze z telefonu nevyleze jediné skřípnutí.
KONSTRUKCE
Motorola moto E není unibody konstrukce, do přístroje se tudíž bez problému dostanete a baterii uživatelsky vyměníte. Rozměry přístroje činí 124,8 x 6,8 mm. Tloušťka je poněkud vyšší, konkrétně 12,3 mm, nicméně v ruce vám to až tak nepřijde díky zaobleným tvarům. Moto E působí jako oblázek. Váha se zastavila na 142 gramech.
Na levém boku se nenachází nic. Na pravém boku nalezneme shora velmi dobře dostupné tlačítko sloužící pro vypnutí/zapnutí obrazovky či přístroje samotného. Pod tímto tlačítkem se nachází klasická kolébka hlasitosti. Spodní hrana ukrývá pouze konektor microUSB kabelu. Na vrchní hraně, taktéž uprostřed, vidíme 3,5 mm jack konektor a vedle něj vpravo dírku mikrofonu. Záda smartphonu obsahují nahoře uprostřed čočku 5MPx fotoaparátu a pod ní logo Motoroly. Na čelní straně shora vlevo si můžeme všimnout dvojice senzorů, je tu senzor snímání okolního světla, pro automatické nastavování jasu, a senzor přiblížení, sloužící pro vypnutí obrazovky během hovoru. Vedle těchto senzorů se nachází sluchátko.
Čelní kamerku zde nečekejme. Pod těmito prvky se nachází 4,3palcový displej typu TFT LCD s rozlišením 540 x 960 pixelů. Pod ním se posléze táhne hlasitý reproduktor. Tlačítka jsou opět na samotné ploše displeje. Ještě se patří zmínit, že celá čelní strana je kryta ochranným sklíčkem Gorilla Glass 3, které je odolnější vůči poškrábání. Mohu potvrdit, že po celou dobu testování jsem žádné škrábance, byť vlasové, nevytvořil.
DISPLEJ
Motorola Moto E, jakožto smartphone té nejnižší třídy, disponuje 4,3palcovým displejem, který je typu TFT LCD. Po celé ploše displeje se dokážete komfortně pohybovat prstem jedné ruky. Rozlišení zde není nijak závratné, konkrétně je to 540 x 960 pixelů. Výsledná jemnost tedy činí 256 PPI.
Pozorovací úhly nejsou nijak slavné, už při mírném náklonu dochází ke ztrátě saturace barev a především je to znát na černé barvě. Na slunci taktéž displej není příliš dobře čitelný. Hrubší rastr mi nicméně nevadil a já musím upřímně uznat, že na přístroj této cenové kategorie jsem byl s displejem nadmíru spokojen.
HARDWARE
Uvnitř smartphonu pracuje 2jádrový procesor Cortex-A7 s taktem 1,2GHz – Qualcomm Snapdragon 200. Tuto sestavu doplňuje ještě grafika Adreno 302 a paměť RAM o velikosti 1 GB. Moto E jsem podrobil benchmarku od firmy Antutu, jak je mi zvykem. Skóre se zastavilo na 12 tisíci bodech. Bohužel při pokusu o test Asphaltu 8:Airborne jsem těžce narazil na nedostatek paměti, tudíž jsem byl nucen sáhnout po jiných titulech. Hraní všech možných her mi nedělalo problém, nicméně jednalo se o hardwarově nenáročné hry, tudíž zde by se dalo polemizovat.
Každopádně člověk, který si koupí Moto E, určitě na něm nechce hrát GTA San Andreas na maximálních detailech. Taktéž při práci v systému na přístroji tohoto formátu jsem byl více než spokojen s jeho rychlostí. Za výkon tedy plus. Pod zadním krytem nalezneme baterii o kapacitě 1980 mAh. Dále pak slot na microSIM kartu a slot na paměťovou microSD kartu, pomocí které rozšíříte interní 4GB úložiště až o dalších 32 GB. Uvnitř smartphonu se nachází technologie WiFi, Bluetooth, GPS, Gyroskop apod. Bohužel nepočítejte s podporou LTE či NFC modulem. Na druhou stranu obě zmiňované technologie jsou pro nás, obyčejné smrtelníky, prozatím ještě ne příliš použitelné.
FOTOAPARÁT
Na zádech smartphonu se nachází pouze 5MPx fotoaparát, který bohužel nedisponuje ani banalitou v podobě přisvětlovací LED diody. Smartphonem můžete natáčet i videa v rozlišení 854 x 480 pixelů. Čelní čočku zde bohužel ani nečekejme. S výslednou kvalitou snímků to je taktéž velmi slabé.
Detaily extrémně splývají do sebe, snímky trpí značným šumem a jediné, co bych zde chtěl pochválit, je velmi věrné barevné podání. Prostředí fotoaparátu je mírně odlišné, než známe z čistého androidu. Tažením z levého okraje vysuneme ovládací půlkruh, kterým můžeme rolovat. Ten posléze nabízí různé možnosti nastavení.
Není jich sice příliš, ale při pořizování takto levného telefonu zřejmě nebudete mít vysoké nároky. Bohužel v prostředí chybí i možnost zaostření dotykem na vámi vybranou oblast. Při dotyku na displej se ihned pořídí snímek – škoda. Ve výsledku musím podotknout, že fotoaparát spadá do podprůměru.
Ukázkové fotografie:
SOFTWARE
Motorola Moto E bude nejžádanějším low-endovým smartphonem právě proto, že nabízí čistým systém android, bez jakékoliv nadstavby. Konkrétně běží na Androidu 4.4.2 KitKat a již brzy byla přislíbená i aktualizace na nejnovější verzi. Čistý systém Android na Moto E se neliší od Androidu na zařízeních od Googlu řady Nexus. Potěší vás jeho bravurní stabilita, perfektní rychlost a jednoduchost.
Uzamykací obrazovka je tvořena ukazatelem času a data, tapetou dle vlastního výběru, kolečkem sloužícím pro odemknutí obrazovky, dole šipkou pro přechod do Google Now a ikonkou fotoaparátu, kterou když potáhnete směrem nahoru, dostanete se ze zamykací obrazovky přímo do aplikace fotoaparátu. Po odemknutí se dostáváme na klasické pohotovostní obrazovky, kterými lze listovat zleva doprava a můžete si na ně přidávat jak zástupce ikonek jednotlivých aplikací, tak různé widgety, složky apod.
Menu je tvořeno seznamem ikonek nainstalovaných aplikací. Listovat nimi můžeme opět zleva doprava a opačně. Nahoře posléze nalezneme ještě záložku widgety, která vás přenese do seznamu widgetů a vedle ní ikonku obchodu Play, pro rychlý přechod do něj. Notifikační lištu vyvoláme tažením vrchní rolety směrem dolů. Zde se nachází opět ukazatel času a data, tlačítko pro mazání všech zmeškaných událostí najednou a přepínač do nabídky rychlých ovládacích prvků.
Pod těmito prvky už nalezneme samotné notifikace. Systém je prakticky shodný s čistým androidem, Motorola nabízí ale pár zajímavých aplikací, jako např. Motorola migrate, což je aplikace, pomocí které můžete bezproblémově přesunout své kontakty apod. A teď pozor, z jakékoliv jiné platformy včetně iOS. Perfektní nástroj a já dávám palec nahoru, protože mnozí uživatelé neradi mění platformu právě ze složitého důvodu přesouvání všech dat. Funguje to posléze tak, že se přihlásíte ke svému iCloudu a vše se spustí samo.
Další aplikací je Motorola Assist, která dokáže podle vámi navolených údajů automaticky ovládat systém, což znamená, že například od 20:00 do 6:00 ráno spíte, tudíž si tento údaj navolíte do programu a přidružíte mu danou funkci, jako například, že po tuto dobu bude systém vypínat zvuky a zapínat letový režim. Poslední Motorolou vytvořenou aplikací, je Motorola Alert, což je aplikace, která vám umožní sdílet polohu s osobami z vašeho seznamu, které si zvolíte.
V případě, že se například dostanete do obtíží, zmáčknutím jednoho tlačítka dáte signál danému kontaktu, že jste v nebezpečí. Perfektní využití vidím třeba pro děti, seniory atp. Jak už jsem zmiňoval i ve videopohledu, všechny aplikace od Motoroly jsou graficky zpracovány ve stylu Google Now, a tudíž velmi vkusně graficky zapadají do celého prostředí. Suma sumárum je celý systém bravurně odladěn a nemohu než pouze chválit. Zmínit musím i fakt, že se jedná o low-endové zařízení, u kterých to s tou rychlostí není vůbec dobré. Palec nahoru!
BATERIE
Motorola Moto E obsahuje pod zadním krytem baterii o kapacitě 1980 mAh. Ta svou výdrží nijak nevyniká, ale na druhou stranu ani nijak neurazí. Výdrž se pohybovala na +- jednom dni – standard.
Den tvořilo 20 SMS zpráv, non-stop zapnutá synchronizace (email, facebook, apod…). 20 minut na wifi a přehrání pár videí. Hodinový poslech hudby, jas nastaven na 75 procent a 3 4minutové hovory.
ZÁVĚR
Smartphone, který u nás oficiální distribuci nemá, spadá do velmi zvláštní kategorie. Dovolím si říci, že jde možná o nejpovedenější low-end, který jsem měl v ruce. Nejen že svým designem nepřipomíná nevkusnou, levnou krabičku, ale potěší váš perfektně odladěným, čistým Androidem. Co mě mírně zklamalo, je absence českého jazyka a ona zmiňovaná podpora pro Českou republiku vůbec. Na závěr ale vzhledem ke kategorii, ceně a výbavě uděluji tomuto smartphonu 8 bodů z 10.
Za zapůjčení Motoroly Moto E pro účely této recenze děkujeme obchodu CZC.cz, kde jej můžete zakoupit .
Domů » Články » Android »
iPhone jako nástroj pro zloděje
Vytvořte si vlastní launcher pomocí HTMLauncher [Android 4.4+]
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Milan Krejsa
3. 9. 2014, 7:14No levný mi opravdu nepřijde. Ty “nevzhledné” přístroje plastové, nevím které jsou myšleny. Každopádně za tuto cenu se dá pořídit kvalitní telefon o třídu i více výše. Nejen plastové “nevzhledné” přístroje.
Přemysl Vaculík
3. 9. 2014, 7:46Například?
Milan Krejsa
3. 9. 2014, 8:11Například Xiaomi Redmi S1.
Přemysl Vaculík
3. 9. 2014, 8:13Takže mobil dražší minimálně o 700 Kč?
Milan Krejsa
3. 9. 2014, 8:16160 dolarů včetně DHL mi nepřijde dražší o 700kč.
Přemysl Vaculík
3. 9. 2014, 8:23Ale já beru to, co je běžné k dostání v ČR skrze prodejce. Pokud bych se měl podívat po Moto E v zahraničí, tak by se asi podařilo sehnat něco.
A když se na to podívám z tohoto hlediska, tak právě u Xiaomi je větší navýšení ceny.
Co se týče české distribuce, tak například CZC zajišťuje i servis, což se nedá říci o mobilu zakoupeném v zahraničí. Za 3700 Kč se servisem = výhodná koupě. 160 dolarů bez servisu v ČR = pěkná cena, ale co když dojde k problémům = musí se posílat do zahraničí + navýšení ceny o poštovné.
Milan Krejsa
3. 9. 2014, 8:38V bodě reklamace souhlasím. Cenově asi náročnější. Časově stejné. Servisem mi v životě prošli pouze dva tel. HTC G1 a SG S2. Hrůza. Servis v zahraničí nakoupených tel. problém ale není v ČR. Reklamace ano. Je to pracnější na komunikaci.
Peter Kotrčka
2. 9. 2014, 9:20škoda že Moto G nemá slot na SD, inak by to bolo jednoduché
Jan Polášek
2. 9. 2014, 18:064G verze Moto G slot na SD karty má. Jediný problém je, že neexistuje 16GB Moto G 4G a člověk musí přežít s 8GB a SD kartou. (kromě toho Moto G 4G má gyroskop, zatímco normální Moto G ho nemá)
Peter Kotrčka
2. 9. 2014, 21:02no ale kto predáva v ČR LTE variantu?
Jan Polášek
3. 9. 2014, 15:36Nakupovat Moto G v ČR je holý nesmysl. Je to zaprvé dražší a zadruhé reklamace to rozhodně neusnadní. Není nic pohodlnějšího, než reklamovat na Amazonu, který radši věc vymění/opraví, než aby si naštval zákazníka.