reklama

Mobilní transakce vládnou v Keni

Mobilní transakce vládnou v Keni
2014-03-29T17:57:43+02:00
• 26. 3. 2014

V zemi, kde průměrný výdělek činí kolem 2,5 dolaru za den, mají překvapivě velký úspěch mobilní platby. Právě k těmto účelům v Keni využívá 80 % uživatelů svůj mobilní telefon. Největší zásluhu nese společnost Safaricom, kterou mimochodem částečně vlastní Vodafone. Ta spustila platební službu s názvem M-Pesa. Služba sice byla spuštěna již v roce 2007, ale výrazného úspěchu se dočkala až dnes.

m-pesa

Provozovatel Safaricom má pod sebou přes 17 milionů obyvatel, kteří zasílají peníze na vlastní účty pro mobilní platby. Samotná platba probíhá prostřednictvím textové zprávy. Služba M-Pesa momentálně tvoří zhruba jednu čtvrtinu hrubého národního produktu Keni, přičemž ekonomika pociťuje roční 5% růst díky penězům zaslaným ze zahraničí a zvýšením příjmů o 30 % domácnostem na venkově.

Viditelný úspěch využívá řada nově vzniklých firem, které se zaměřují na platby za veřejnou dopravu, školné, bydlení nebo přímé propojení s bankovním účtem. Vodafone by chtěl tento obchodní model dále vyzkoušet v zemích, jako je Indie, Afghánistán, Tanzánie. Keňa může být dobrým příkladem toho, že i rozvíjející se trhy mají potencionální růst díky moderním technologiím.

m-pesa 2

Zdroj: techrepublic.com

reklama
reklama

Antonín Horňáček

Členem Dotekománie od samotného založení a tato věrná podpora trvá přes dlouhých 10 let. Oblíbeným výrobcem je jednoznačně kalifornský Apple, ale velmi rád vzpomíná na BlackBerry.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim