reklama

Mobilní transakce vládnou v Keni

Mobilní transakce vládnou v Keni
2014-03-29T17:57:43+02:00
• 26. 3. 2014

V zemi, kde průměrný výdělek činí kolem 2,5 dolaru za den, mají překvapivě velký úspěch mobilní platby. Právě k těmto účelům v Keni využívá 80 % uživatelů svůj mobilní telefon. Největší zásluhu nese společnost Safaricom, kterou mimochodem částečně vlastní Vodafone. Ta spustila platební službu s názvem M-Pesa. Služba sice byla spuštěna již v roce 2007, ale výrazného úspěchu se dočkala až dnes.

m-pesa

Provozovatel Safaricom má pod sebou přes 17 milionů obyvatel, kteří zasílají peníze na vlastní účty pro mobilní platby. Samotná platba probíhá prostřednictvím textové zprávy. Služba M-Pesa momentálně tvoří zhruba jednu čtvrtinu hrubého národního produktu Keni, přičemž ekonomika pociťuje roční 5% růst díky penězům zaslaným ze zahraničí a zvýšením příjmů o 30 % domácnostem na venkově.

Viditelný úspěch využívá řada nově vzniklých firem, které se zaměřují na platby za veřejnou dopravu, školné, bydlení nebo přímé propojení s bankovním účtem. Vodafone by chtěl tento obchodní model dále vyzkoušet v zemích, jako je Indie, Afghánistán, Tanzánie. Keňa může být dobrým příkladem toho, že i rozvíjející se trhy mají potencionální růst díky moderním technologiím.

m-pesa 2

Zdroj: techrepublic.com

reklama
reklama

Antonín Horňáček

Členem Dotekománie od samotného založení a tato věrná podpora trvá přes dlouhých 9 let. Oblíbeným výrobcem je jednoznačně kalifornský Apple, ale velmi rád vzpomíná na BlackBerry.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim