reklama

Jak šel čas – Apple

Jak šel čas – Apple
2014-03-02T10:55:22+02:00
• 2. 3. 2014
1

Před týdnem jsem začal tento nový seriál Jak šel čas nahlédnutím do historie společnosti Samsung. Tento týden jsem se rozhodl věnovat historii asi jednoho z největších konkurentů zmiňované korejské firmy – společnosti Apple. Její historie však není zas tak neznámá jako v případě Samsungu, protože nesahá příliš daleko do minulosti a také byla již  zfilmována. A to dokonce vícekrát, za sebe doporučuji film Piráti ze Sillicon Valley, který se zaměřuje nejen na počátky Applu, a také film jOBS z loňského roku.

Apple-logo1

Počátky v garáži…

Společnost Apple narozdíl od Samsungu zůstala věrna svému oboru od počátku a jistě za to může i její vznik až v 70. letech 20. století. To byla doba, kdy byla elektronika včetně počítačů na vzestupu. Vše začalo na univerzitě Berkeley, kde se seznámil Steve Jobs a Steve Wozniak. Tato dvojka a Ronald Gerald Wayne pak roku 1976 založili Apple v garáži rodičů Jobse v Cupertinu. Pro získání počátečního kapitálu prodal Jobs svůj mikrobus a Wozniak svoji programovatelnou kalkulačku.

800px-Apple_Garage Apple_I
Garáž, kde to všechno započalo, a první počítač Apple I.

Poté začali vyvíjet první počítač Apple I. Prvním odběratelem těchto počítačů se stal místní obchod The Byte Shop, který koupil 50 kusů po 500 dolarech za každý kus. O rok později započal vývoj druhé generace počítače Apple. Hlavním rozdílem bylo kompletně přepracované uživatelské rozhraní a pracovalo se také na vylepšení klávesnice a celé skříně. Významnou událostí byla také investice čtvrt milionu dolarů Mikem Markkulou. Modelů počítače Apple II se později prodalo více než milion kusů, a to i díky jeho mnoha dalším edicím. Jeho prodej skončil až v roce 1993.

mike_markkula_steve_jobs1 446px-Apple_II_advertisement_Dec_1977_page_1
Steve Jobs a Mike Markkula, jedna z reklam na Apple II.

Apple během 80. let posílil svoji pozici na trhu počítačů a stal se jednou z nejrychleji rostoucích firem v oboru. Po neúspěchu počítače Apple III, který byl velmi poruchový, začal vývoj dvou nových – Apple Lisa a Apple Macintosh. Na těch pracovaly dva rozdílné týmy, které se zrovna moc nemusely a ve společnosti to vřelo. Počítač Apple Lisa přišel s inovativním řešením uživatelského rozhraní – poprvé se na obrazovce počítače objevuje kurzor, okna a lišty, podobně, jak je známe dnes.

Tento nápad včetně samotné myši však Apple nevymyslel, ale koupil od tvůrců společnosti Xerox. Později tento koncept ovládání okopíroval i Microsoft do svých Windows. Velmi významným počinem byl ale potom počítač Macintosh, který oslavil letos 30 let. Jeho název vychází z odrůdy jablek a jeho část se dochovala do dnešních produktů ve zkrácené podobě Mac. Představení Macintosh předcházela velmi slavná reklama vysílaná během finále superbowlu v USA:

Bez Jobse

Po vyhození Steva Jobse pokračovala společnost v řadě Macintosh a na trh vysílala opravdu mnoho modelů. Během devadesátých let bylo její portfolio velmi nepřehledné a ani jeho produkty nebyly příliš úspěšné. Apple také vytvořil partnerství s IBM a Motorolou, z čehož vzniklo použití procesorů IBM v počítačích Apple. Velmi zajímavým počinem ale byla řada PDA Newton. Tu vyráběla „jablečná společnost“ ve spolupráci s Motorolou v letech 1993 – 1998. PDA Newton byly založeny na procesorech ARM (610 RISC) a všechny nabízely dotykové displeje s rozpoznáváním rukopisu. Operačním systémem byl Newton OS, který byl nabízen i dalším výrobcům a tak vzniklo pár PDA s tímto systémem i od jiných značek.

800px-Apple_Newton_and_iPhone 800px-Newton_Lewt_(2200371795)
Srovnání Apple Newton MessagePad 2100 s iPhonem a pár dalších PDA Newton pohromadě

Zpátky s Jobsem

Na konci devadesátých letech se však Applu nedařilo a jeho finanční situace nebyla nejlepší. Proto byl v roce 1997 povolán zpátky Steve Jobs, aby se ujal pozice ředitele. On to přijal a během roku zastavil téměř všechny produktové řady. Výrazný posun zažil operační systém Mac, jehož nová verze byla založena na systému NeXTstep. Ten vyvíjel Jobs ve své společnosti NeXT během 90. let.

V roce 2001 byl představen iPod. První generace nabízela kapacitu 5 GB, do které se vešlo asi 1000 písní. z iPodů se během let stala legenda a pomalu synonymum pro MP3 přehrávač. Jeho prodej však v poslední letech klesá, což je spíš přirozeným vývojem. Proč si totiž kupovat přehrávač na hudbu, když to samé umí telefon. V souvislosti s iPody přišel o dva roky později také obchod s hudbou iTunes. Ten je v současnosti největším prodejcem hudby na světě.

ipods Power_Mac_G5_hero_left
První iPod a legendární stolní počítač Power Mac G5

iPhone a iPad

Na začátku roku 2007 Apple představil iPhone. Tehdy se opravdu netušilo, jak by mohl telefon od Applu vypadat, vzniklo mnoho konceptů a většina z nich počítala s tlačítky. Když byl však představen telefon ovládaný prsty přes dotykový displej, nastolil tím Apple trend následujících let. První iPhone toho však moc neuměl, s druhou generací iPhone přišel obchod z aplikace AppStore a všechny podstatné funkce (multitasking, podpora, kopírovat. vložit, atd.) se naučil iPhone (potažmo tedy operační systém iOS) až do jeho čtvrté verze.

V roce 2010 byl potom představen iPad. Z počátku tabletům nikdo moc nevěřil a mnozí považoval tablet pouze za přerostlý telefon a podívejte se, kde jsou tablety dnes. iPadem by se dalo říct, že Apple odstartoval éru dotekových tabletů. Jeho následovníků a i kopií totiž přišlo nespočet. Kvůli nim se pak i mnohokrát soudil.

steve-jobs-original-iphone steve-jobs-ceo-apple-ipad
Steve Jobs při představování prvního iPhonu a prvního iPadu

Současnost

V roce 2012 se Apple stal nejhodnotnější firmou světa. V současnosti je ředitelem společnosti Tim Cook a společnosti se i po smrti Steva Jobse v roce 2011 nadále daří. Letos mají údajně přijít chytré hodinky nebo nová chytrá Apple TV. Vloni jsme se dočkali iPhonu 5s a nového iPadu Air a iPadu mini s retinou. Ve městě Cupertino se staví nové sídlo společnosti – Apple Campus. Po celém světě se pak nachází přes 400 obchodů Apple Store.

Celkové příjmy „jablečné“ firmy za poslední rok činí 170,9 miliard dolarů, z čehož čistý zisk má hodnotu 37 miliard dolarů. Celkový vlastní kapitál činí 123,5 miliardy dolarů. Počet zaměstnanců je 80 tisíc.

Apple_Campus_2_rendering IMG_0021.JPG
Budoucí sídlo Applu a nejnovější iPhone 5s

Odkud se vzal název?

Existuje několik teorií, jak vznikl název Apple. Podle jedné z nich byl název Apple zvolen, aby byla společnost v telefonním seznamu před konkurenčním Atari. Některé teorie také hovoří o inspiraci ze známé anekdoty o Newtonovi, kdy mu spadlo jablko na hlavu. Nejnovější údaj z životopisné knihy o Jobsovi však zmiňuje, že ho to napadlo, když se vrátil z jablečných sadů. Údajně mu název zněl „zábavně, temperamentně a ne zastrašující.“

Apple_first_logoPrvní logo společnosti

Zdroje: en.wikipedia.org, mac-history.net, apple.com, cultofmac.com

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

TheDavcoun

2. 3. 2014, 21:57

Hezkej článek, ale jen bych podotknul, že se SJ a SW potkali na Homestead High School, kam Jobs zrovna chodil a ne na Berkeley :)

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim