reklama

Linux získává nativní podporu ARM architektury big.LITTLE (až 8 jader)

Linux získává nativní podporu ARM architektury big.LITTLE (až 8 jader)
2013-07-03T09:00:41+01:00
• 3. 7. 2013

Samsung se jako první pochlubil novými procesory Exynos 5 Octa, které jsou postaveny na architektuře big.LITTLE. Všeobecně se o nich mluví jako o 8jádrových, ale ve skutečnosti nikdy nebudou všechna jádra využita současně. V podstatě v jednu chvíli mohou být využívána jen 4 z nich. Záleží jen na systému, jestli budou pracovat úspornější, nebo výkonnostní. Ovšem Samsung se musel potýkat s podporou této architektury u systému Android. Ten není na toto stavěn a doposud chyběla podpora. Korejský výrobce proto musel najít řešení.

Big.Little_TZ_AM_200x

V tuto chvíli se výrobci mohou těšit, jelikož již nebude potřeba vyvíjet speciální řešení. Linuxové jádro 3.10 dostane nativní podporu architektury big.LITTLE, což uvedl i sám Linus Torvalds. Na druhou stranu to také znamená, že by se vícejádrové procesory mohly prosadit ve větším měřítku. Samozřejmě to neznamená, že se hojně budou objevovat 8jádrové SoC ve smartphonech.

Například společnost MediaTek by měla uvést 2+2 jádra na stejné architektuře, ale cenově se bude jednat o dostupnější procesor, byť nebude tak výkonný. Možná se již brzy objeví větší množství smartphonů, které budou nabízet několik jader Cortex A7 společně s výkonnostními jádry Cortex A12 nebo A15.

Zdroj: androidbeat.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim