reklama

Roaming v EU končí. Mobilní služby budeme využívat za domácí ceny

Roaming v EU končí. Mobilní služby budeme využívat za domácí ceny
2013-06-14T19:47:48+02:00
• 14. 6. 2013
3

Během posledních let byly ceny roamingu v rámci Evropské Unie regulovány a letošek je posledním rokem, kdy se tak stane. Ceny za volání, SMS a data klesnou nejpozději 1. července.

Roaming

Dle nejnovějších požadavků EU musí ceny spadnout na 24 centů/min v případě odchozího hovoru. Za příchozí hovor vám může operátor maximálně naúčtovat 7 centů za minutu, SMS 8 centů a 1 MB dat 45 centů s účtováním po KB. Veškeré ceny jsou uvedeny bez DPH, protože se v jednotlivých zemích EU liší. Ve výsledku to dělá zhruba 7,50 Kč/min u odchozího hovoru, 2,20 Kč/min u příchozího, 2,50 Kč za SMS a 14 Kč za 1 MB dat.

Ovšem od příštího roku se těchto vcelku vysokých cen zbavíme. V úterý 11. 6. 2013 o jejich osudu rozhodovalo v Bruselu 27 evropských komisařů. “Potvrdili nám, že příští rok v této době se roamingových poplatků zbavíme,” řekl bruselský zdroj deníku The Telegraph. Kompletní informace ohledně novely budou vypracovány a publikovány během následujících 6 týdnů.

S rušením roamingu může přijít i menší problém – snížení počtu operátorů na trhu. Stačí se podívat například do Spojených států amerických, kde působí celkem 4 operátoři (AT&T, Sprint, Verzion a T-Mobile). Ve výsledku by za několik let mohla nastat v EU podobná situace. A to by mohl být vcelku velký problém pro čtvrtého operátora v ČR, pokud se jím stane nějaká menší (česká) korporace.

Press conference by Neelie Kroes
Neelie Kroes

„Aktuálně působí v Evropě okolo 100 operátorů a pouze čtyři v USA. Tato situace není přijatelná, pokud chceme mít jeden velký trh, kde budou proudit investice. Zároveň 4G pokrytí je v Evropě mnohonásobně menší než v Africe,“ řekl stejný zdroj.

„Konsolidace není záměr. Naší snahou je jednoduchý a přehledný trh. Ovšem pokud to znamená méně operátorů, kteří budou silnější, tak to je dobré.“

Dalším zádrhelem je to, že ceny za spojování hovorů, přenos dat a další služby, nebudou do budoucna nijak regulovány. Tedy aspoň teď neexistují žádné konkrétní plány. Ve výsledku by této věci mohli poskytovatelé služeb zneužít a nenápadně zdražit, s čímž zatím EU nebude moci nic udělat.

Reakce operátorů na tuto novinku byla samozřejmě velmi negativní. Zástupci některých korporací už několik let žádají o tzv. moratorium v regulaci. Jinými slovy řečeno chtějí, aby trh byl ponechán tak, jak je. Přirozený vývoj je prý nejlepší a nejúčinější. Neelie Kroes, autorka těchto reforem, jim jen vzkázala, aby přestali blafovat.

Zdroj: telegraph.co.uk

reklama
reklama

Android programátor, co se zajímá o nejrůznější mobilní technologie a sítě.

Komentáře

Luboš Karban

15. 6. 2013, 7:59

No super, co víc si přát

No nevim. Jsem cizinec z ukrajiny. A mam sakra s cim srovnavat. Na ukrajine je asi 8 mobilnich operatoru. A kazdy ma neco a furt je z ceho vybirat. Ukrajina neni v EU. A tak pro srovnani. Kdyz s sebou vemete do zahranici treba do ČR predplacenu kartu mobilneho operatora life musite ji nabit aspon na 10eur aby jsme splnily a dostaly narok na 30 dnu levnejsiho pouzivani internetu a volani v roumingu. To znamena prichozi hovor 0.25 centu odchozi 0.40 centu a internet za 1 mb 0.12 centu. A kdyz si ted vemu ze s t-mobilem na ukrajine prichozi hovor je 17 korun odchozi 37kč a jeden mb 128kč tak to je sakra rozdil.

abuk abuk

14. 6. 2013, 21:15

zajímavé

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim