reklama

iOS 7 beta – vyzkoušeli jsme evoluci od Applu

iOS 7 beta – vyzkoušeli jsme evoluci od Applu
2013-06-15T12:00:43+02:00
• 15. 6. 2013
9

Apple v pondělí představil novou verzi svého iOS už s číslovkou 7, a tak jsme nelenili a hned den poté jsme si jeho betu nainstalovali. Samotného mě zajímalo, nejen jak se systém proměnil graficky, ale i jak to na nejstarším podporovaném modelu poběží. Pojďme si tedy betu iOS 7 rozebrat kousek po kousíčku, kde se co změnilo.

P1020320

Za designem iOS 7 stojí dlouholetý zaměstnanec Applu sir Jonathan Ive, který do této doby navrhoval pouze hardware a stojí za designem snad všech zařízení Applu – iPhone, iPad, iPod Touch, iPod a i MacBooky a iMacy. Jelikož Jony nemá rád skeuomorphismus (připodobňování aplikací k jejich reálným předlohám), tak už předem bylo jasné, že budou všechny aplikace včetně celého systému předělány do jednoduchého plochého designu. Jak se to povedlo, nechám už na vás.

Uzamčená obrazovka a plocha

První změnu pocítíme už na uzamčené obrazovce. Ta se zbavila všech skleněných efektů včetně lišt a má velice jednoduchý design, avšak základní koncept ovládání zůstal zachován. Telefon se odemyká stejným gestem jako v předchozích verzích, akorát můžete „swipe to unlock“ udělat kdekoliv na obrazovce. Spouštění fotoaparátu zůstalo stejné, novinkou je však přístup k notifikační liště a control center bez nutnosti odemknout zařízení. Po dvojstisknutí home tlačítka se jako dříve hodiny vymění za ovládání hudebního přehrávače. Zde přibyla časová lišta, kterou můžete přetáčet přehrávanou skladbu. Po připojení nabíječky vám nyní velká baterka nenahradí vaši tapetu, nýbrž se při připojení zobrazí místo hodin, a pak už zobrazí jen na chvíli procenta místo data pod hodinami. Osobně po pár dnech používání se mi nový lockscreen osvědčil a odemykání celou obrazovkou velmi vítám.

IMG_0123 IMG_0023 IMG_0021

Ihned po odemčení vidíme asi největší změnu – nové ikonky všech aplikací. Na jejich pozadí můžete mít živou tapetu anebo panoramatickou fotku, jenž se bude posouvat dle naklánění telefonu (obojí pouze na iPhonu 4S a novější). Při naklánění  iPhonu 5 se navíc tapeta na pozadí pohybuje tak, že to vytváří dojem 3D vystouplých ikonek.  Ikonka hodin je nyní aktivní a ukazuje aktuální čas včetně vteřinové ručičky. Takovým detailem je také pulzující blesk vedle ikonky baterie při nabíjení. Vyhledávání ve Spotlight se nyní aktivuje odsunutím směrem dolů a funguje stejně jako v předchozích verzích. Inovací prošly i složky, které mohou mít nyní stránky a v základu zobrazují matici jen 9 ikon. 

IMG_0062 IMG_0041  IMG_0020

Notifikační lišta a Control Center

Notifikační lišta je nově průhledná a nabízí tři záložky. Výchozí je ta prostřední, kde se shromažďují všechny notifikace, na záložce dnes nalezneme datum, textovou předpověď počasí, kalendář, připomínky, akcie a zítřek. Obsah této záložky lze v nastavení konfigurovat. Na poslední záložce zmeškané jsou logicky námi zmeškané události, jenž jsme ještě neviděli. Docela škoda je, že jednotlivé položky se stále odstraňují kliknutím dvakrát na křížek u každé notifikace.

IMG_0034 IMG_0031 obrázek

Úplnou novinku je ovšem Control Center, neboli česky se dá přeložit jako ovládací centrum. To přináší Applem dlouho opomíjené přepínače známé z Androidu. Control Center se vysouvá ze spoda a je přístupný odkudkoliv, v nastavení lze změnit jeho přístupnost na uzamčené obrazovce. Krom přepínačů Wifi, Bluetooth, režimu Nerušit, Letadla a uzamčení rotace, je zde možnost regulovat jas, ovládat hudební přehrávač a v dolní části nalezneme 4 zástupce. První rozsvítí LED diodu a ostatní jsou jen zástupci aplikací Hodiny, Kalkulačka a Fotoaparát. Tyto položky bohužel zatím nejsou konfigurovatelné.

IMG_0030 IMG_0037 IMG_0039

Multitasking

Multitasking proměnil své uživatelské prostředí poprvé, nově vidíme náhledy všech aplikací a ty lze jednoduše gestem zavřít. Vzhled však není u multitaskingu jediná změna, i jeho chování bylo pozměněno. Nyní je chytřejší, dokáže se naučit vaše chování podle pravidelnosti a u vybraných aplikací umí aktualizovat jejich obsah na pozadí. Díky tomu už nebudete muset čekat, až se například vaše počasí nebo zeď na Facebooku zaktualizuje. Momentálně toto umí jen počasí a akcie.

IMG_0063 IMG_0040 obrázek 1

Změny pod kapotou

Kromě kompletní změny vzhledu celého systému přibylo i pár užitečných funkcí. První z nich je automatická aktualizace aplikací na pozadí při zhasnutém displeji a připojení na WiFi. Dále přibyla po vzoru Twiiteru a Facebooku v minulých verzích integrace dalších sociálních sítí – Flicker a Vimeo. V systému lze nově nastavit velikost textu a konečně přibyla také gesta pro krok zpět. To funguje swipnutím doprava a nemůžu si ho vynachválit. Další drobností je podpora PDF dokumentů bez potřeby další aplikace. Nezapomnělo se ani na herní ovladače, takže se brzy objeví nějaká speciální edice pro iOS.

IMG_0053 IMG_0069 IMG_0036

Inovované aplikace

Zprávy, Telefon a Kalendář

Aplikaci Zprávy a Telefon na funkčnosti nic nepřibylo, pouze mě zaujalo, že systém nově píše i „Předevčírem“. Klávesnice i přes změnu vzhledu je stále povedená a píše se na ní stejně dobře jako dřív. Kalendář už se dočkal větších úprav, umí zobrazit roční pohled a týdenní pohled vypadá trochu jinak.

IMG_0011 IMG_0116 IMG_0073

Galerie a Fotoaparát

Tyto dvě aplikace prošly asi největší změnou, začneme Galerií. Ta nyní inteligentně třídí fotky do sbírek podle data a GPS souřadnic. Také si můžete matici fotek zmenšit až na úroveň roků, což oceníte obzvlášť, pokud máte přes 1000 fotek. Sdílené Photostreamy se nyní zobrazuj i od vašich přátel. Ve fotoaparátu je nyní k dispozici nový mód. Ten vyfotí čtvercovou fotku a jako u Instagramu jí posléze přidáte nějaký ten efekt. Na iPhonu 5 toto funguje v reálném čase. Krom toho lze nyní během natáčení videa zoomovat.

IMG_0078  IMG_0084 IMG_0086

Mapy a Passbook

Zde se toho příliš nezměnilo, Mapy umí nově navigovat i pěšky a tím seznam novinek končí. Aplikace Passbook se naučila skenovat kódy, třeba i z dárkových poukazů do iTunes.

IMG_0091 IMG_0097 IMG_0098

Hudba a Facetime

Hudební přehrávač by měl mít integrovanou funkci iTunes Radio, já ji tam však nenašel. Zmizel Cover Flow a ten nahradila pouhopouhá matice s alby. Úplnou novinkou v iPhonech je aplikace pro Facetime, dříve byla totiž jen v iPodech Touch a iPadech. Ta umožňuje nejen videohovory Facetime ale nově umí i audiohovory. Zajímavé je také, že na pozadí aplikace se promítá obraz z přední kamerky.

IMG_0119 IMG_0121 IMG_0118

IMG_0120

Safari

Safari se konečně zbavilo limitu osmi najedou otevřených tabů a dočkali jsme se sjednocení adresního s vyhledávacím řádkem. Pro zapnutí anonymního režimu už nemusíme chodit do nastavení, ale je přístupné při přepínání tabů.

IMG_0126 IMG_0131 IMG_0125

Kalkulačka, Akcie, Gamecenter, Appstore, iTunes a ostatní

U Kalkulačky, Akcie, iTunes a Gamecenteru není krom designu nic nového. Poslední jmenovaná však absolutně nezapadá do plochého designu celého systému, odlesky 3D kruhů jakoby tam vůbec nepatřily. Další aplikace mají již jen změněný vzhled a tak si prohlédněte screenshoty.

IMG_0145 IMG_0143 IMG_0151

IMG_0146 IMG_0148 IMG_0141

Poznámky a Appstore

IMG_0136 IMG_0139 IMG_0099

Připomínky a hodiny

IMG_0103 IMG_0105 IMG_0109

Jak to běhá na iPhonu 4

Betu iOS 7 jsem testoval na nejstarším podporovaném zařízení iPhone 4 bez jakéhokoliv obnovování ze zálohy. Na něm jsou deaktivovány všechny glass efekty a místo jejich průhlednosti s rozmazáním jsou šedé, popřípadě v notifikační liště černé. I navzdory tomuto odlehčení neběhá iOS 7 ideálně, animace nejsou zrovna plynulé a odezva někdy vázne. Safari občas na chvilku zamrzá úplně. Během testování sem se setkal dokonce se 2 restarty zařízení při používání, ale nebudu soudit dopředu, je to pouze betaverze a do finální verze by mohlo být vše jinak.

ios7

Závěr

Celkově jsou moje dojmy z iOS 7 vcelku pozitivní, systém se zase o kousek posunul dál, přibylo pár nových funkcí, kvůli kterým už člověk nemá důvod jailbreakovat. Nový vzhled chce však ještě doladit. Zřejmě zde máme výborný systém se současnými trendy v designu.

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Tomáš Urbánek

16. 6. 2013, 20:27

Mám taky iphone 4 a rozhoduju se, jestli si tam dát tu betu, nebo ne. Dá se s tim fungovat v běžnym provozu na hlavnim telefonu? Nebo je to zatim jenom tak na vyzkoušení, kouknutí a čekání na vylazenou verzi?

Tomáš Urbánek

16. 6. 2013, 22:14

a ještě jeden dotaz – jak je to s baterkou? žere to víc, nebo stejně jako šestka?

Miroslav Růžička

VIP 16. 6. 2013, 23:45

Jako provoz na hlavním telefonu opravdu nedoporučuji, systém je ještě nestabilní a o plynulosti se taky nedá bavit, záseky jsou na denním pořádku. Co se týče baterie, tak výdrž je také o něco horší… doporučuji počkat.

Tomáš Urbánek

16. 6. 2013, 23:48

dobře, díky!

Tomáš Šebestík

15. 6. 2013, 21:20

Mohu se optat: Safari a Spotlight vyhledavaji stale nativne Googlem? Z Bingu mam hruzu … Diky.

Miroslav Růžička

VIP 15. 6. 2013, 22:44

Safari stále hledá ve výchozím stavu Googlem ( v nastavení lze změnit) a Spotlight už neumí v internetu hledat vůbec

Vojtěch Pešek

15. 6. 2013, 18:06

„Během testování sem se setkal dokonce se 2 restarty zařízení při používání, ale nebudu soudit dopředu, je to pouze betaverze a do finální verze by mohlo být vše jinak.“

vždyť je to beta, co lze očekávat?
Hlavně konec věty mě zaráží. „… a do finální verze by mohlo být vše jinak.“
To si jako myslíš, že to snad vydají nedodělané, zrovna Apple?

Miroslav Růžička

VIP 15. 6. 2013, 20:15

Špatně jsem větu formuloval, samozřejmě, že systém se již nebude restartovat a do finální verze bude určitě vyladěn, ale stejně nevěřím, že bude systém nějak o moc rychlejší a plynulejší právě na posledním podporovaném modelu, viz jak běhá iPhone 3Gs na iOS6…

Vojtěch Pešek

15. 6. 2013, 20:21

Dobrá. Nemyslel jsem to tak negativně, jak to možná vyznělo. ;-) Jen si tak uvědomuji, že spousta článků přeplácaná výrazy, který tam vůbec nesedí. Vždyť to jsou jak slohové práce. Úvod, tělo, závěr, vlastní myšlenka, atd… Jsem rád že se tomu někdo věnuje a já nemusím někde hledat o co jde. To s tou plynulostí nevím, neměl jsem možnost vyzkoušet ani vidět.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim