Domů » Recenze »
Asi určitě znáte Samsung Galaxy Note II, ale vsadím se, že o zařízení s názvem Cubot A6589 jste ještě neslyšeli. Jedná se o poměrně nový model představený letos v únoru čínským výrobcem Cubot. Ačkoliv se nezdá, jedná se o poměrně dobrý telefon s ještě přijatelnější cenovkou a navíc s aktuálním Androidem 4.2 bez nadstavby. Pojďme se na něj tedy podívat podrobněji.
Obsah balení
Cubot A6589 dorazil na recenzi v poměrně velké bílé krabičce s velkým nápisem výrobce. Po otevření uvidíme samotný telefon. Pod ním se nachází další příslušenství. V balení nalezneme samozřejmě microUSB kabel s adaptérem do zásuvky, klasická sluchátka s 3,5mm jackem a výrobce také přibalil odklápěcí pouzdro na displej integrované ve výměnném zadním krytu. Kompletní obsah balení ještě doplňují nezbytné příručky a manuály.
Design a zpracování
Jakoby z oka vypadl modelu Samsung Galaxy Note II, mnoho známých si během recenzování dokonce myslelo, že to je zmiňovaný model. Od něho také přebírá design a použité materiály, v tomto případě plast. V černé variantě přebírá i použitou texturu plastu – imitace kovu a plast nalezneme prakticky všude na celém těle a jeho kvalita není zas tak špatná. Celkově nikde nic nevrže a tělo poměrně dobře drží. Zadní kryt je odnímatelný a pod ním nalezneme slot na paměťové karty microSD, baterii a dva sloty na SIM kartu.
Rozměry
Telefon je opravdu obrovský, momentálně asi i největší, co existuje, s úhlopříčkou 5,8“ je to už pomalu tablet a na ovládání jednou rukou rovnou zapomeňte. Se svojí velikostí je škoda, že nepodporuje stylus na dělání poznámek po vzoru Galaxy Note. Celkové rozměry činí 158 mm na výšku, 88 mm na šířku a tloušťka je 10 mm. Hmotnost je pak 224 g, ale od tak obrovského telefonu se to dá očekávat. První dny používání takto velkého zařízení byly náročné, já zvyklý na úhlopříčku 3,5“ měl najednou obrovský displej. Do kapsy od džínů se vejde jen tak tak, asi čtvrtina vykukuje a pocítíte ho tam. Další dny jsem začal objevovat přednosti velkého displeje a tím je rozhodně surfování internetem, sledování seriálů a také hraní her. Svým využitím bych ho považoval za takový mini tablet, který umí volat. Abych ho zhodnotil, přístroj je rozhodně pro lidi, kteří chtějí telefon a tablet v jednom.
Na pravém boku se nachází tlačítko pro odemknutí a také dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. Spoušť fotoaparátu zde postrádáme, avšak k nevalné kvalitě fotografií by byla zbytečná, ale k tomu později. Na levé straně nenalezneme vůbec nic. Hořejšek okupuje jen 3,5mm jack a na spodní straně klasický konektor microUSB a mikrofon. Na zadní straně nalezneme hlasitý reproduktor, jehož zvukový výstup je průměrný. Dále zde máme 8MPx fotoaparát, který doplňuje LED dioda.
Displej
Cubot A6589 disponuje 5,8“ displejem s rozlišením 1280×720 založený na technologii IPS. Jeho kvalitu jsem očekával od čínského modelu horší a kvalita zobrazení je celkem dobrá. Barvy by však mohly být lepší a pozorovací úhly též. Jemnost činí 253 PPI a jednotlivé pixely byste pozorovali těžko. Displej je kapacitní a podporuje multi-touch až do 5-ti prstů najednou. Pod displejem nalezneme celkem tři tlačítka, z nichž to prostřední je hardwarové, zbylé boční jsou senzorové.
Vnitřnosti
Uvnitř telefonu tepe čtyřjádrový procesor MT6589 od MediaTeku. Ten byl představen vloni v prosinci a dnes ho již nalezneme ve spoustě čínských modelů. Tento procesor je založen na jádrech Cortex-A7, která vznikla spolu s Cortex-A15 jako nástupce Cortex-A9, přičemž tyto jádra A7 jsou mnohem úspornější než starší A9 při podobném výkonu. Procesor běhá na frekvenci 1,2GHz a sekunduje mu výkonný grafický čip PowerVR SGX 544. Ten nalezneme například v Exynos verzi Samsungu Galaxy S4.
Kapacita paměti RAM je dostačujících 1 GB a vnitřní paměť činí 8 GB, které je možné rozšířit paměťovými kartami microSD až do velikosti 64 GB. Samozřejmostí je GPS s podporou A-GPS, Bluetooth 2.1, Wi-Fi standartu 802.11 b/g/n, 3G sítě a nezapomnělo se ani na FM rádio.
Výdrž baterie
Do těla přístroje se podařilo integrovat vyměnitelnou baterii s kapacitou úctyhodných 3600 mAh. Ta zajišťuje moc dobrou výdrž baterie, i přes velký displej telefon vydrží bez problémů dva dny normálního používání bez nějakého šetření baterie, a to díky úspornému procesoru, o kterém jsem již mluvil. Doba nabíjení na 100 procent činí 3 hodiny a 20 minut.
Software
U takovéhoto čínského mobilu bych opravdu neočekával nejnovější Android a přeci zde je. Konkrétně se jedná o verzi 4.2.1 Jelly Bean bez jakékoliv nadstavby, což zajišťuje naprosto bezchybný chod, za celou dobu testování se mi telefon ani jednou neseknul a odezva systému byla okamžitá. Jediným problémem může být to, že na 5,8“ displeji se poměrně plýtvá místem, což je znát obzvlášť v menu, kde je matice 4×5, do ikonek by se tak strefil snad i slepý. Navzdory čistému Androidu zde výrobce přeci jen integroval pár užitečných aplikací a do nastavení přibyly tři nové položky.
První položkou úplně na vrchu je Správa SIM, díky ní pohodlně spravujete obě SIM karty. Další z nich jsou integrovány zvukové profily známé z tehdejších hloupých telefonů, jako jsou profily normální, tichý, schůze a venku, přičemž si můžete vytvořit i vlastní. Poslední novou položkou je možnost načasovat vypnutí/zapnutí. To funguje opravdu dobře a můžete si nastavit například vypnutí na 22 h a zapnutí v 6 hodin ráno, čímž ušetříte baterii. Bonusové aplikace v telefonu od výrobce nejsou však naštěstí žádné zbytečnosti a bloatware, ale je to například poznámkový blok, aplikace na úkoly a správce souborů. Pojďme se podívat na všechny podrobněji.
Speciální aplikace
Aplikace s názvem Notebook nabízí možnost psaní poznámek v jednoduchém rozhraní pěkně zapadajícím do designu systému. K dispozici je také možnost je roztřídit do různých skupin označených jinou barvou. Další aplikace se jmenuje Flashlight, umí jednoduše rozsvítit zadní LED diodu. Úkoly je jednoduchá aplikace opět pěkně zapadající do vzhledu systému na poznamenávání věcí, co máte udělat. Dále zde máme Správce souborů, ten umí vše potřebné a vypadá pěkně. Movi editor slouží k základnímu střihu videa, což umí dobře, video můžete oříznout, přidat k němu hudební podklad a také spojit více videí a fotek. To by bylo k aplikacím asi vše, poslední, co zmíním, je jeden widget s počasím navíc.
Fotoaparát
Fotoaparát je asi největší slabinou tohoto telefonu. Rozlišení 8 MPx zde absolutně nepomáhá a snímky jsou kvalitou velmi průměrné. Jejich barevné podání není zrovna věrné a při krajích jsou fotky rozmazané, fotoaparát buď neostří vůbec, nebo jen právě na střed. Pouze při makru je fotka poměrně ostrá. Aplikace fotoaparátu není výchozí androidová, nýbrž je zde vlastní od výrobce. Ta disponuje spousty režimy – normální, snímání tváře, HDR, focení ve 3 expozicích najednou, panorama a bohužel chybí Photosphere, jež má originální aplikace od Googlu. V nastavení lze ještě nastavit rozlišení fotografií, vylepšení tváře a GPS tagy. Fotoaparát také umožňuje nafotit 40 snímků v sekvenci rychle za sebou.
Natočené video má maximální rozlišení 1280×720 a jeho kvalita je podobně špatná jako u fotografií. Video je také ostřené pouze ve středu, alespoň že zvuk u něho je vcelku kvalitní.
Závěr
A teď asi největší plus tohoto modelu, kterým je cena. Takto dobře vybavený model, který vlastně nepostrádá nic důležitého a až na nepovedený fotoaparát se jedná za cenu okolo 6 000 korun o opravdu dobrou koupi, pokud nechcete investovat dvakrát tolik do Galaxy Note a chcete opravdu velký displej.
Klady:
- Android 4.2 bez nadstavby
- dual sim
- výdrž baterie
- výkonný grafický čip
- cena
Zápory:
- fotoaparát
- plastové tělo
Domů » Recenze »
Roll it! – další Chrome Experiment
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Komentáře