reklama

KOMENTÁŘ: Aukce (ne)skončila, vítězové jsou jasní

KOMENTÁŘ: Aukce (ne)skončila, vítězové jsou jasní
2013-03-11T08:00:35+01:00
• 11. 3. 2013

V pátek 8. 3. 2013 jsme se dozvěděli, že aukce o volné kmitočty v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz byla ukončena, respektive zrušena. Nikdo nic nezískal a veškerý proces se bude konat znova. A jaký byl důvod? Operátoři chtěli zaplatit za frekvence příliš vysokou částku!

Aukce 2012 - 2013

Pojďme si celou situaci zanalyzovat ze tří různých pohledů – z pohledu zákazníka, operátora a pana Dvořáka. Můžeme spekulovat, jak celá tato aférka vznikla, každopádně s výsledkem už nic nenaděláme. Jediné je ovšem jisté – plnohodnotné LTE nebude tak brzy a zbrzdění trhu bude i nadále stoupat.

Úředník sebevrah

Začneme panem Dvořákem. Na jeho účet se v posledních letech sneslo dost kritiky. Ve své funkci působí od 1. dubna 2006 a v radě zůstane až do roku 2015. Otázkou ovšem zůstává, jak dlouho bude předsedou. Po vcelku negativním výsledku aukce se stal z hodiny na hodinu další nepohodlnou postavičkou, která může padnout pro „větší dobro“. Větším dobrem mám momentálně na mysli tuto vládu.

dvorak pavelJe krutou pravdou, že až do podzimu roku 2011 nám telekomunikační úřad tvrdil, že vše je v naprostém pořádku, i když jsme věděli, že není. Nejen ministr průmyslu a obchodu Kuba se několikrát kriticky vyjadřoval k činnosti úřadu a ke krokům vedenými pod taktovkou pana Dvořáka. Během posledních měsíců se celá situace vcelku stabilizovala a aspoň já jsem nabyl pocitu, že ledy se začaly lámat. Pak přišlo rozhodnutí o zrušení aukce.

Nejdříve jsem nechápal důvod, proč chce Úřad rušit aukci bez pádného důvodu, ale po chvilce rozmýšlení jsem se nemohl ubránit myšlence, že celé to je jen dokonalý plán, jak udržet oligopol. Důležité na celém rozhodnutí je to, že jej učinil pouze a jen pan Dvořák. Ostatní členové rady o ukončení aukce neměli údajně ani ponětí a sám Ondřej Malý (člen rady, pozn. red.) se na Twitteru vyjádřil, že čeká na nejbližším zasedání rady vysvětlení.

Teď můžeme spekulovat. Jednalo se o promyšlený krok operátorů neustále přihazovat a doufat v to, že někdo aukci dříve nebo později zastaví? Mohl být pan Dvořák jen loutkou v celém divadelním představení (aukci), jejichž scénář napsaly nejvyšší hlavy našich operátorů? Nebo to byla jen jedna ohromně veliká náhoda?

Vyvolení ničí nepřátele

Z pohledu našich operátorů je tento výsledek nejlepším možným. Potřebné frekvence na začátek výstavby LTE sítě mají a nové v prvním roku výstavby ani potřebovat nebudou. Zároveň vědí, že je nemůže nikdo ohrozit, protože Air Mobile nemůže začít s výstavbou. Spuštění sítě nového operátora se odkládá o dalších 8 – 12 měsíců. Při nejpozitivnějším scénáři se celá aukce zrestartuje během 2 – 4 měsíců a vítěze budeme znát koncem roku 2013.

Jak jsem již zmiňoval výše – celé situace mohou zneužít stávající operátoři a dva již dali jasně najevo, že tak udělají. Zástupci společností T-Mobile O2 oznámili, že výstavba LTE letos započne nezávisle na výsledku aukce. Výhodou celé této frašky je to, že své stávající frekvence mohou operátoři využít jakkoliv budou chtít. Nikdo jim neříká, že musí pokrýt nejdříve venkov, a proto se dá předpokládat, že LTE 1800 bude ještě letos dostupné pro obyvatele Prahy a Brna.

operátoři

Třetí operátor – Vodafone stále váhá a zatím nevíme, co bude dělat. Pokud nezačnou s výstavbou, dá se předpokládat, že čekají na svého partnera.  No a kdo by mohl být partnerem Vodafonu? Nebylo by překvapením, kdyby to byl nakonec Air Mobile. Výstavba by byla pro obě strany výhodná. Vodafone má po celém území na 3000 základových stanic, PPF by je mohla využit při výstavbě své sítě. Zároveň budou chtít stavět rychle, protože oproti konkurenci (O2 a T-Mobile) budou mít určitý skluz a toho může Vodafone využít a svézt se na vlně úspěchu s PPF.

Zároveň kvůli zrušené aukci se otevírá prostor pro žaloby. Neočekávám je ze strany stávající trojky, ale věřím tomu, že PPF by mohla zaúřadovat. Fakt, že investice ve výši několika miliónů korun do aukce, která mohla společnosti přinést zisk, byly naprosto zbytečné, rozhodně nepotěší. PPF by ovšem v tomto případě nebyla v právu, protože dle podmínek aukce Úřad nenese žádné následky v případě zrušení aukce.

A jak udělat aukci spravedlivou?

Mluvčí společnosti PPF uvedla pro televizi Prima, že společnost se chce účastnit aukce s pořadovým číslem dva. To, jestli se podmínky nového řízení budou měnit od stávajících, ještě není jasné, každopádně mne nenapadá, jak chce ČTÚ spravedlivě přerozdělit kmitočty jinak, než aukcí. Je pravdou, že by účastníci mohli mezi sebou válčit podmínkami výstavby. Ten, kdo by nabídl nejoptimálnější cenu za blok a nejvýhodnější podmínky rozvoje nové sítě, by vyhrál.

Součástí nabídek by samozřejmě musela být požadovaná část bloků v jednotlivých pásmech a Úřad by následně rozhodl o jejich přerozdělení. Samozřejmě, že by se soutěžilo v kolech a všichni by znali základní informace o plánu konkurenta. Těmito informacemi mám na mysli například údaje o tom, pro kolik procent území (obyvatelstva) by společnost garantovala pokrytí do určitého časového bloku. Navzájem by si tak mohli všichni konkurovat a ve výsledku si troufám říct, že každý ze čtyř subjektů by získal část ve všech třech pásmech. Zároveň by všichni budovali síť tak rychle, jak by to jen šlo.

V případě nedodržení počátečních slibů by nejdříve následovaly sankce. A mám na mysli nejen peněžní. Pokud by výherce neplnil plán a byl například o rok pozadu, musel by doložit pádný důvod skluzu. Rada ČTÚ by pak rozhodla, co provedou s tím nešťastníkem. V případě dvouletého zpoždění by pak frekvence mohly být odebrány regulátorem bez udání důvodu.

Další možným řešením je zakázání možnosti stahovat nabídky. Cena se vyšplhala tak vysoko hlavně kvůli tomu, že každý účastník mohl svou nabídku kdykoliv zrušit a stanovit jinou cenu. Na základě této skutečnosti se pak dá předpokládat, že aukce by mohla být nekonečná. Pokud by ČTÚ tuto možnost nepovolil, troufám si říct, že aukce by skončila už v roce 2012 a dnes bychom znali výsledky.

Vyvolávejte virtuály

Pro nás obyčejné zákazníky se nic nemění. Trh bude stagnovat ještě dalších pár měsíců a my budeme platit více, než zbytek Evropy. Jedinou nadějí zůstávají virtuální operátoři, kteří si už nabíjí své zbraně. Během několika měsíců by se na českém trhu měli objevit alespoň tři nováčci, každopádně zázraky nečekejte. Ceny služeb se prý nebudou moc lišit od těch stávajících a máme prý očekávat, že většina cen bude o něco vyšší než v případě  BLESKmobilu.

Velmi zajímavou informací je ovšem to, že společnost PPF se ani přes  vysokou částku za frekvence nevzdala. Vyplývá to z části pořadu Ekonomika ČT24 z pátku 8. 3. 2013. S výsledkem bohužel už nic nenaděláme, vše je zase otázkou času. Snad bude druhá aukce úspěšnější.

reklama
reklama

Android programátor, co se zajímá o nejrůznější mobilní technologie a sítě.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim