reklama

Jak na root tabletu Nexus 7 – podrobný návod

Jak na root tabletu Nexus 7 – podrobný návod
2013-02-19T09:23:37+01:00
• 19. 2. 2013
2

Jelikož jsem si před krátkým časem pořídil tablet Google Nexus 7 3G, dostala se mi do rukou moc šikovná věcička, se kterou jsem si samozřejmě začal hrát.  Netrvalo dlouho a po krátkém rozkoukání jsem Nexe opatřil rootem a na to hned custom ROM. Mnozí si asi nyní říkáte, proč proboha cpu do zařízení, které má nejnovější čistý Android něco jiného. Je to věc preferencí. Čistý Android je skvělý, máte skvěle funkční systém, bez zbytečného balastu v podobě crapware, (který si mimochodem do zařízení stejně nataháte později z Google Play ), máte systém, který dostává jako první aktualizace přímo od Google atd. To vše je moc hezké, ale pokud často testujete, pokud potřebujete sofistikované nástroje nejen na kompletní zálohy systému, či jen aplikací a mnoho dalších užitečných věcí, potřebujete něco víc, než jen čistý Android, který je i tak do jisté míry omezený. Pokud patříte k těmto lidem a zároveň přemýšlíte, jak provést root na svém Nexus 7, pak čtete správný článek.

IMG_1597

 

Chtěl bych upozornit na to, že by se do těchto kroků měl pouštět jen ten, kdo již s podobnými experimenty má zkušenosti. Zároveň těmito kroky dojde ke smazání dat ve vašem zařízení, proto doporučuji vše, o co nechcete, přijít zazálohovat. Autor článku nezodpovídá za nefunkční zařízení vlivem nesprávného postupu či neznalosti této oblasti. Vše děláte na vlastní riziko.

Tento návod byl prováděn na zařízení Nexus 7 3G. Kromě hlavní aplikace budeme potřebovat stažený aktuální Android SDK balík. Pokud si nejste jisti, jak provést instalaci driverů adb/fastboot, následujte tento odkaz.

V současné době jsou dva nástroje pro root a pokročilou správu zařízení Nexus 7. Tím prvním je sice uživatelsky přívětivější Nexus Root Toolkit od WugFresh, nicméně já jsem si oblíbil tu méně přívětivější, ale pro mě zatím stoprocentně fungující aplikaci Asus Google Nexus  Toolkit. Tuto aplikaci si nejprve stáhneme a nainstalujeme:

odkaz na stažení:  Google Nexus_7_ToolKit_v4.0.0.exe , velikost 69 MB

Aplikaci si nainstalujeme. Řídíme se jednoduchým průvodcem až do zdárného dokončení instalace. Aplikace se vás zeptá, zdali má zkontrolovat nejnovější aktualizace a poté se zobrazí úvodní okno s výběrem verze systému, který máte nainstalovaný na vašem zařízení. Jak zjistíte, jakou verzi Androidu máte nainstalovanou? Jednoduše.

Proveďte tyto kroky: Nastavení -> Informace o tabletu a zde naleznete položky „Verze systému Android“ a Číslo sestavení“.  V mém případě se jedná o verzi 4.2.2 a sestavení JDQ39. To je trochu problém, protože aplikace toto sestavení zatím nepodporuje, nicméně jsem neměl sebemenší potíže. Zvolil jsem poslední sestavení a vše fungovalo.

Pokud jsme tedy vybrali aktuální verzi systému, nebo jste, jako já, zvolili poslední podporovanou verzi, následně se nám objevilo hlavní okno, které je rozcestníkem pro všechny operace. Jak je vidět, aplikace toho umí opravdu hodně. My si dnes ukážeme, jak zařízení odemknout a následně provést root.

18- 2- 2013 19-38-43

V zařízení Nexus si nejprve povolíme ladění USB, které je nutností proto, aby se telefon propojil s aplikací. USB ladění povolíme opět přes nastavení systému. Pokud jste ještě nikdy nebyli v sekci „Pro vývojáře“ musíte několikrát po sobě kliknout na položku „Číslo sestavení“, kterou nalezneme v sekci “Informace o tabletu“. Tímto způsobem odemkneme funkce vývojáře a zde zapneme funkci „Ladění USB“.

Screenshot_2013-02-18-22-20-49 Screenshot_2013-02-18-22-20-40

Jako první potřebujeme provést odemčení bootloaderu, jinak bychom nemohli provést samotný root. Vypněte zařízení. Poté jej zapnete a ihned po náběhu loga Google dvakrát stiskněte tlačítko „Volume Down“. Tímto uvedeme tablet do tohoto módu. Měli byste vidět ležícího zeleného robůtka.

IMG_1598

Nyní připojte zařízení přes USB kabel k počítači. Pokud tedy máme vše připraveno, v hlavním okně zadáme volbu „3“ a v dalším okně potvrdíme, že chceme provést „Unlock“ neboli odemčení zařízení. Nyní se na našem zařízení objeví obrazovka s varováním a možností výběru pro odemčení.

18- 2- 2013 21-28-40

Potvrdíme „Yes Unlock bootloader ( may void warranty )“.

IMG_1600

Potvrzení provedeme tlačítkem „Power“. Poté uvidíme Lock State – Unlocked“. Tlačítkem „Power“ vyvoláme nabootování systému. Pod logem Google již můžeme vidět odemčený zámek, který nám signalizuje to, že je bootloader odemčený.

IMG_1601

Nyní se přesuneme opět do aplikace Nexus 7 Toolkit a do políčka „Make your choice“ zadáme volbu „4“, která nám vyvolá možnosti rootu/unrootu. V dalším okně zadáme volbu „1“. Máme na výběr samozřejmě z více možností, jako jsou instalace Busyboxu, Superuser či SuperSu atd. My si ale ukážeme základní a tou je root.

18- 2- 2013 21-19-57

18- 2- 2013 21-20-11

V dalším okně máme na výběr, zdali chceme použít Superuser či SuperSu. Zde je poznámka, že SuperSu lze použít jen u verze Android 4.2. Vzhledem k tomu, že ji na svém tabletu mám, dávám volbu „2“. Pokud máte verzi Android 4.1, použijte volbu „1“.

18- 2- 2013 21-20-30

18- 2- 2013 21-21-52

Potvrdíme enterem a nyní jsme připraveni provést samotný root. Aplikace nás informuje o tom, abychom uvedli zařízení do „Fastboot módu“, a pokud chceme pokračovat dále, musíme potvrdit  „yes“.  Nyní probíhá zápis souborů do zařízení.

18- 2- 2013 21-40-54

Stav můžete sledovat v aplikaci. Zařízení nabootuje a poté se opět zrestartuje. A tímto máme root hotový. Na ploše nám přibyla nová aplikace SuperSu.

Screenshot_2013-02-18-21-44-27

To je pro dnešek vše. Příště si ukážeme, jak na unroot zařízení, uzamčení a flashnutí původní ROM.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Chápu, že tato aplikace je přímo pro N7, ale mnohem přehlednější je obecná aplikace pro Nexusy – Nexus Root Toolkit. Dvě kliknutí a mám root a custom recovery –  Unlock + Root. Hned vedle Unlock/Root je položka Flash stock/unroot a OEM Lock. Pokud člověk umí anglicky, je aplikace i dosti blbuvzdorná! 

souhlas.

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat